Teufel Theater 6 Hybrid 5.2 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Teufel Theater 6 Hybrid 5.2 (12 sidor) i kategorin högtalare. Guiden har ansetts hjälpsam av 29 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.0 stjärnor baserat på 4 recensioner. Har du en fråga om Teufel Theater 6 Hybrid 5.2 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/12

Technical Description and Operating Instructions
5.2 Home Cinema Speaker Set with
two integrated active subwoofers
Theater
®
6 Hybrid
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Teufel |
| Kategori: | högtalare |
| Modell: | Theater 6 Hybrid 5.2 |
| Rekommenderad användning: | Hemmabio |
| Ljudutgångskanaler: | 5.1 kanaler |
| Mitthögtalarens mått (BxDxH): | 420 x 182 x 180 mm |
| Främre högtalare RMS-effekt: | 80 W |
| Typ av satellithögtalare: | 3-vägs |
| Typ av förstärkningsenhet: | AV-mottagare |
| Förstärkarklass: | D |
| Produktens färg: | Vit |
| Uteffekt (RMS): | - W |
| AC-inspänning: | 230 V |
| Material, hölje: | MDF |
| Strömkälla: | AC |
| Typ av centerhögtalare: | 2-vägs |
| Antal satellithögtalare: | 2 |
| Satellithögtalarens RMS-effekt: | 110 W |
| Impedans för satellit-högtalare: | 8 Ω |
| Satellithögtalarens mått (BxDxH): | 180 x 371 x 1149 mm |
| Centrumhögtalare, styrka: | 110 W |
| Satellithögtalarens vikt: | 28500 g |
| Centrumhögtalare, vikt: | 6180 g |
| Antal bashögtalare för satellithögtalare: | 2 |
| Förstärkare uteffekt: | 30 W |
| Främrehögtalare dimension (B x D x H): | 190 x 170 x 260 mm |
| Känslighet för mitthögtalare: | 108 dB |
| Frekvensområde för satellithögtalare: | 38 - 22000 hz |
| Frekvensområde (center): | 80 - 22000 hz |
| Centerhögtalarens övergångsfrekvens: | 2400 hz |
| Centrumhögtalarimpedans: | 8 Ω |
| Främre högtalartyp: | 2-vägs |
| Diskantmängd för satellithögtalare: | 1 |
| Vikt på fronthögtalare: | 4700 g |
| Antal diskanter för centerhögtalare: | 1 |
| Satellithögtalarens toppeffekt: | 140 W |
| Främre högtalare frekvensområde: | 80 - 22000 hz |
| Främre högtalarens delningsfrekvens: | 2400 hz |
| Främre högtalare känslighet: | 88 dB |
| Främre högtalarens toppeffekt: | 120 W |
| Centerhögtalarens toppeffekt: | 140 W |
| Antal centrala bashögtalare: | 2 |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Teufel Theater 6 Hybrid 5.2 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
högtalare Teufel Manualer
27 Mars 2026
13 Mars 2026
2 Februari 2026
11 Oktober 2025
17 September 2025
17 September 2025
17 September 2025
17 September 2025
17 September 2025
17 September 2025
högtalare Manualer
Nyaste högtalare Manualer
3 April 2026
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
30 Mars 2026
30 Mars 2026
29 Mars 2026
29 Mars 2026