Toa DA-250D Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Toa DA-250D (24 sidor) i kategorin mottagare. Guiden har ansetts hjälpsam av 26 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.9 stjärnor baserat på 3 recensioner. Har du en fråga om Toa DA-250D eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/24

An all-pole mains switch with a contact separation of at least 3 mm (0.12") in each pole
shall be incorporated in the electrical installation of the building.
DUAL POWER AMPLIFIERS
DA-250D CU
DA-250DH CU
Thank you for purchasing TOA's Dual Power Amplifier.
Please carefully follow the instructions in this manual to ensure long, trouble-free use of your equipment.
Note: The figure shows the DA-250D.
OPERATING INSTRUCTIONS
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Toa |
| Kategori: | mottagare |
| Modell: | DA-250D |
| Färg på produkten: | Zwart |
| Förpackningens vikt: | 56600 g |
| Förpackningens bredd: | 1844 mm |
| Djuppackning: | 191 mm |
| Förpackningshöjd: | 1124 mm |
| Blåtand: | Ja |
| Typ av förpackning: | Doos |
| Automatisk avstängning: | Ja |
| Fjärrkontroll: | Premium Solar Smart Remote |
| Skärm diagonal: | 75 " |
| Upplösning: | 7680 x 4320 Pixels |
| Original bildförhållande: | 16:9 |
| Wi-Fi-standarder: | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth-version: | 5.2 |
| Inkluderar operativsystem: | Tizen |
| Ethernet LAN: | Ja |
| Videolägen som stöds: | 4320p |
| Betraktningsvinkel, horisontell: | 178 ° |
| Betraktningsvinkel, vertikal: | 178 ° |
| Medföljande kablar: | AC |
| Färgnamn: | Titanium Black |
| Skärmform: | Flat |
| Ljusstyrka: | - cd/m² |
| Antal USB 2.0-portar: | 3 |
| Antal HDMI-portar: | 4 |
| Antal Ethernet LAN (RJ-45)-portar: | 1 |
| Smart TV: | Ja |
| Genomsnittlig effekt: | 90 W |
| Strömförbrukning (i standby): | 0.5 W |
| Antal högtalare: | 12 |
| Display, antal färger: | 1.073 biljoen kleuren |
| Analog signalformat: | NTSC, PAL, SECAM |
| High Dynamic Range (HDR)-teknologi: | High Dynamic Range 10+ Gaming (HDR10 Plus Gaming), Hybrid Log-Gamma (HLG), Neo Quantum HDR 8K, High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), High Dynamic Range 10+ Adaptive (HDR10 Plus Adaptive) |
| HDR-stöd: | Ja |
| HD typ: | 8K Ultra HD |
| Bluetooth Low Energy (BLE): | Ja |
| HDMI-version: | 2.1 |
| Displayteknik: | Neo QLED |
| Respons tid: | 6 ms |
| Grafikupplösningar som stöds: | 7680 x 4320 |
| VESA montering: | Ja |
| Panelmonteringsgränssnitt: | 400 x 400 mm |
| Bild-i-bild: | Ja |
| Djup (utan bas): | 15.4 mm |
| Höjd (utan bas): | 945.6 mm |
| Bredd (utan bas): | 1654.8 mm |
| Vikt (utan bas): | 31200 g |
| On Screen Display (OSD)-talen: | DAN, MAC, SLV, ALB, HUN, DUT, NOR, ENG, SWE, BOS, ITA, POL, BUL, EST, POR, RUM, UKR, FIN, RUS, FRE, CRO, GRE, LAV, CZE, LIT, SLK |
| Skärmdiameter i centimeter: | 189 cm |
| PC-ingang (D-Sub): | Nee |
| Digitalt ljud, optisk utgång: | 1 |
| Common Interface Plus (CI+): | Ja |
| Versie Common Interface Plus (CI+): | 1.4 |
| Typ av tuner: | Analoog & digitaal |
| Digitalt signalformat: | DVB-T2, DVB-C, DVB-S2 |
| Internet-TV: | Ja |
| Tidsförskjutning: | Ja |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV): | Ja |
| Video-appar: | Samsung TV Plus |
| Fungerar med Amazon Alexa: | Ja |
| Inbyggda ljudavkodare: | Dolby Atmos |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC): | Ja |
| Energiförbrukning (HDR) per 1000 timmar: | 410 kWu |
| Energieffektivitetsklass (SDR): | G |
| Energiförbrukning (SDR) per 1000 timmar: | 141 kWu |
| Energieffektivitetsklass (HDR): | G |
| webbläsare: | Ja |
| Enhetsbredd (med stativ): | 1654.8 mm |
| Djupenhet (med stativ): | 286.4 mm |
| Enhetshöjd (med stativ): | 1016.9 mm |
| Vikt (med stativ): | 43000 g |
| Skrivbordsställ: | Ja |
| AMD FreeSync: | Ja |
| Bildbehandlingsteknik: | Neural Quantum Processor 8K |
| Inbyggd subwoofer: | Ja |
| Text-TV: | Ja |
| Bläddring: | Ja |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version: | 2.0.3 |
| Elektronisk TV-guide: | Ja |
| On Screen Display (OSD): | Ja |
| Antal skärmspråk: | 29 |
| Audio Return Channel (ARC): | Ja |
| Consumer Electronics Control (CEC): | Anynet+ |
| Gemensamt gränssnitt (CI): | Ja |
| Teknik för ljudavkodning: | Dolby Digital Plus |
| Automatisk kanalsökning: | Ja |
| Spelläge: | Ja |
| USB-inspelning: | Ja |
| Smarta lägen: | Movie, Filmmaker, Game |
| Energisparläge: | Ja |
| Undertextfunktion: | Ja |
| Antal tuners: | 2 tuner(s) |
| Stativets bredd: | 360 mm |
| Videouppskalning: | Ja |
| Ställets djup: | 286.4 mm |
| Smart fjärrkontroll ingår: | Ja |
| Ramlös design: | Ja |
| Ljudutgångskanaler: | 6.2.4 kanalen |
| Skärmspegling: | Ja |
| Adaptivt ljud: | Ja |
| Stativfärg: | Zwart |
| AMD FreeSync-typ: | FreeSync Premium Pro |
| Universell guide: | Ja |
| Typ standard: | Middenstandaard |
| Adaptiv bild: | Ja |
| ConnectShare (USB): | Ja |
| Fungerar med Samsung Bixby: | Ja |
| ConnectShare (HDD): | Ja |
| Fjärrkontroll ingår: | Ja |
| Wifi: | Ja |
| AC-ingångsspänning: | 220 - 240 V |
| AC-ingångsfrekvens: | 50 - 60 Hz |
| Strömförbrukning (typiskt): | - W |
| Varumärkesspecifika teknologier: | Motion Xcelerator Turbo Pro |
| Energieffektivitetsskala: | A tot G |
| Spelfunktioner: | Auto Low Latency Mode (ALLM), Game Bar 3.0, Dynamic Black EQ, Game Motion Plus, Super Ultra Wide Game View, Game Bar, Variable Refresh Rate (VRR) |
| Ambient läge: | Ambient Mode+ |
| Flerrum: | Ja |
| HDMI Quick Switch: | Ja |
| Q-symfoni: | Ja |
| Aktiv röstförstärkare / Aktiv röstförstärkare (AVA): | Ja |
| Garantiperiod: | 2 jaar |
| Stöd för SmartThings app: | Ja |
| Musikvägg: | Ja |
| Trådlöst Dex-stöd: | Ja |
| One Connect kabelstöd: | Ja |
| One Connect box: | Ja |
| Stöd för TV-nyckel (nyckel).: | Ja |
| Flera vyer: | Ja |
| TV-ljud till mobil enhet: | Ja |
| Adaptivt ljud+: | Ja |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Toa DA-250D ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
mottagare Toa Manualer
12 Oktober 2025
9 Oktober 2025
8 Oktober 2025
8 Oktober 2025
7 Oktober 2025
7 Oktober 2025
29 September 2025
24 September 2024
23 September 2024
21 September 2024
mottagare Manualer
Nyaste mottagare Manualer
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
31 Mars 2026
31 Mars 2026
29 Mars 2026
29 Mars 2026
28 Mars 2026
28 Mars 2026