Whirlpool WOD51ES4ES Bruksanvisning
Whirlpool Ugn WOD51ES4ES
Sida 1/1
24" (61 CM) ELECTRIC SINGLE AND DOUBLE BUILT-IN OVEN
PRODUCT MODEL SERIESOVERALL DIMENSIONS
WOD51ES4E
Electrical: Oven must be connected to the
proper electrical voltage and frequency as
specified on the model/serial number rating plate.
(The model/serial number rating plate is located on
the oven door or on the oven frame.) Models rated
from 7.3 to 9.6 kW at 240 volts (5.5 to 7.2 kW at
208 volts) require a separate 40-amp circuit.
Models rated at 7.2 kW and below at 240 volts
(5.4 kW and below at 208 volts) require a separate
30-amp circuit.
A time-delay fuse or circuit breaker is
recommended. Connect directly to the fused
disconnect (or circuit breaker box) through
flexible, armored or nonmetallic sheathed, copper
cable (with grounding wire).
Because Whirlpool Corporation policy includes a continuous commitment to improve our
products, we reserve the right to change materials and specifications without notice.
Dimensions are for planning purposes only. For complete details, see
Installation Instructions packed with product. Specifications subject to
change without notice.
A
B
C
D
E
W10758285A
03/2015
CABINET OPENING DIMENSIONS
Cabinet Side View -
Double or Single Oven
WOS11EM4E
A
B
D
E
C
A. 22" (56.8 cm) max. recessed width³⁄8
B. 29" (73.7 cm) max. overall height
C. 23" (60.3 cm) overall width¾
D. 23" (58.4 cm) max. recessed depth
E. 27" (69.9 cm) recessed height½
B. 51" (129.5 cm) max. overall height
E. 49" (125.7 cm) recessed height½
A. 23
¹⁄4
" (59.1 cm) min. cutout depth
B. 23" (58.4 cm) recessed oven depth
C. Oven front
D. Recessed oven
E. Cabinet
Single Oven Undercounter
(without cooktop installed above)
Single Oven Installed in CabinetDouble Oven Installed in Cabinet
AB
F
F
A. 24" (61 cm) min. cabinet width
B. 1" (3.8 cm) min. top of cutout to½
underside of countertop
C. 5
¹⁄4
" (13.3 cm) bottom of cutout to floor
D. 22" (57.2 cm) cutout width½
E. 27" (70.5 cm) min. cutout height¾
B. 1" (2.5 cm) top of cutout to bottom of upper
cabinet door
C. 32" (81.3 cm) bottom of cutout to floor
D. 22½" (57.2 cm) cutout width
E. 1" (3.8 cm) min. bottom of cutout to top of ½
cabinet door
F. 27" (70.5 cm) min. cutout height¾
B. 1" (2.5 cm) top of cutout to bottom of
upper cabinet door
C. 14" (37.5 cm) bottom of cutout ¾
to floor
D. 22" (57.2 cm) cutout width½
E. 1" (3.8 cm) min. bottom of cutout ½
to top of cabinet door
F. 49" (126.4 cm) min. cutout height¾
WOS51ES4E
Betygsätt denna manual
4.3/5 (3 Recensioner)
Produktspecifikationer
Varumärke: Whirlpool
Kategori: Ugn
Modell: WOD51ES4ES
Färg på produkten: Zwart
Bredd: 239 mm
Djup: 222 mm
Höjd: 355 mm
Husmaterial: Hout
LED-indikatorer: Ja
Blåtand: Ja
På / Av knapp: Ja
Fjärrkontroll: Draadloos
Anslutningsteknik: Bedraad
Typ av strömkälla: AC
Medföljande kablar: AC, RCA
Genomsnittlig effekt: 140 W
Volymkontroll: Digitaal
Ingångsström: Ja
Plug and play: Ja
Equalizerinställningar: Ja
Rekommenderad användning: Universeel
Impedans: 6 Ohm
Lämplig för utomhusbruk: Nee
Ljudutgångskanaler: 2.0 kanalen
Högtalarplacering: Floor, Tabletop/bookshelf
Antal förare: 2
Bashögtalare: Ja
Frekvensomfång: 40 - 20000 Hz
Fjärrstyrd: Ja
Signal-brusförhållande: 70 dB
AUX ingång: Ja
Basreflex: Ja
Typ av högtalare: 2-weg
Total harmonisk distorsion (THD): 0.1 procent
Förstärkare: Nee
Diameter woofer: 6.5 "
Antal basförare: 2
Diameter högtonenhögtalare: 1 "