Asus PRIME Z790-P D4 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Asus PRIME Z790-P D4 (66 sidor) i kategorin vägguttag. Guiden har ansetts hjälpsam av 63 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.0 stjärnor baserat på 8 recensioner. Har du en fråga om Asus PRIME Z790-P D4 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/66

Motherboard
PRIME Z790-P D4
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Asus |
| Kategori: | vägguttag |
| Modell: | PRIME Z790-P D4 |
| Bredd: | 305 mm |
| Djup: | 234 mm |
| Höjd: | 68 mm |
| Förpackningens bredd: | 338 mm |
| Wi-Fi: | Ja |
| Antal HDMI-portar: | 1 |
| Hörlursutgångar: | 1 |
| Maximalt internminne: | 128 GB |
| Ljudutgångskanaler: | 7.1 kanaler |
| RAID-stöd: | Ja |
| Komponent för: | PC |
| Kompatibla processorer: | Intel Celeron, Intel Core i3, Intel Core i5, Intel Core i7, Intel Core i9, Intel Pentium Gold |
| Minnestyper som stöds: | DDR4-SDRAM |
| Typer av lagringsenheter som stöds: | HDD & SSD |
| Antal minnesplatser: | 4 |
| BIOS-typ: | UEFI AMI |
| Obuffrat minne: | Ja |
| Minnesklockhastighet som stöds (max): | 5333 MHz |
| Antal displayportar: | 1 |
| Låddjup: | 273 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 1581 g |
| processortillverkare: | Intel |
| Windows-operativsystem som stöds: | Windows 10 x64, Windows 11 |
| Typ av ethernet-gränssnitt: | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar: | 1 |
| processorsockel: | LGA 1700 |
| Kabel inkluderad: | SATA |
| Antal PS/2-portar: | 1 |
| Nätverksansluten (Ethernet): | Ja |
| Strömkälla av typen: | ATX |
| Antal USB 2.0 anslutningar: | 4 |
| RAID-nivåer: | 0, 1,5, 10 |
| Minnesplatser, typ: | DIMM |
| Minneskanaler: | Dubbla kanaler |
| Minnets hastigheter: | 2133,2400,2666,2800,2933,3000,3200,3333,3400,3466,3600,3733,3866,4000,4133,4266,4400,4500,4600,4700,4800,5000,5066,5133,5333 MHz |
| USB 2.0 anslutning: | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)-anslutningar: | 1 |
| ATX strömkontakt (24-pin): | Ja |
| EPS strömkontakt (8-polig): | Ja |
| TPM-anslutning: | Ja |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar: | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) typ A-portar: | 1 |
| BIOS minnesstorlek: | 192 mbit |
| Moderkort, chipsetfamilj: | Intel |
| Moderkortets chipset: | Intel Z790 |
| Moderkort formfaktor: | ATX |
| Antal M.2 (M)-platser: | 3 |
| Uttag för mikrofon/linje in: | Ja |
| Linje in: | Ja |
| Drivrutiner medföljer: | Ja |
| Periferiska (Molex) strömkontakter (4-pin): | 1 |
| Lagringsenhetsgränssnitt som stöds: | M.2, SATA III |
| Stödd processor uttag: | LGA 1700 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)-anslutningar: | 2 |
| Antal SATA III kontakter: | 4 |
| CPU-fläktsanslutning: | Ja |
| Antal anslutningar för fläktar: | 3 |
| 12V-kontakt: | Ja |
| Ljudanslutning på framsidan: | Ja |
| Stöd för parallellprocessteknik: | Stöds inte |
| RGB LED stiftlist: | Ja |
| S/PDIF ut anslutning: | Ja |
| Antalet COM-anslutningar: | 1 |
| Thunderbolt-anslutningar: | 1 |
| PCI Express x1 (Gen 3.x)-kortplatser: | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) platser: | 3 |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) platser: | 1 |
| Clear CMOS knapp: | Ja |
| Antal USB 3.2 Gen 2x2 typ C-portar: | 1 |
| Antal kortplatser för M.2 (E): | 1 |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Asus PRIME Z790-P D4 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
vägguttag Asus Manualer
8 Oktober 2025
14 Augusti 2025
14 Augusti 2025
31 Maj 2025
31 Maj 2025
vägguttag Manualer
Nyaste vägguttag Manualer
26 Mars 2026
23 Mars 2026
22 Mars 2026
14 Mars 2026
11 Mars 2026
6 Mars 2026
25 Februari 2026
31 Januari 2026
30 Januari 2026
15 Oktober 2025