Bosch Serie 8 WIW28442 Bruksanvisning
Bosch tvättmaskin Serie 8 WIW28442
Läs gratis den bruksanvisning för Bosch Serie 8 WIW28442 (481 sidor) i kategorin tvättmaskin. Guiden har ansetts hjälpsam av 20 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.9 stjärnor baserat på 7 recensioner. Har du en fråga om Bosch Serie 8 WIW28442 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/481

REPAIR HINTS
[bg]Съвети за ремонт................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................2
[hr]Savjeti za popravak.............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................22
[cs]Poznámky k opravě ...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................42
[da]Tip til reparation..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................62
[nl]Reparatie informatie............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................82
[en]Repair hints.......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................102
[et]Remonditeave...................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................122
[fi]Korjausvinkit......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................142
[fr]Conseils de réparation......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................162
[de]Reparatur Hinweise..........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................182
[el]Yποδείξεις επισκευής.......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................202
[hu]Javítási útmutató...............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................222
[it]Consigli di riparazione.......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................242
[lv]Informācija par remontu....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................262
[lt]Informacija apie remontą..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................282
[no]Reparasjonstips................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................302
[pl]Wskazówki naprawy.........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................322
[pt]Dicas de resolução...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................342
[ro]Indicii pentru reparații........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................362
[sk]Poznámky k opravám.......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................382
[sl]Nasveti za popravilo..........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................402
[es]Consejos de reparación....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................422
[sv]Reparationsinformation.....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................442
[tr]Onarım İpuçları.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................462
8001214498
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Bosch |
| Kategori: | tvättmaskin |
| Modell: | Serie 8 WIW28442 |
| Inbyggd display: | Ja |
| Vikt: | 76898 g |
| Bredd: | 596 mm |
| Djup: | 544 mm |
| Höjd: | 818 mm |
| Sladdlängd: | 2.1 m |
| Ljudnivå (tvätt): | 41 dB |
| Maximal centrifugeringshastighet: | 1400 RPM |
| Självrengörande: | Ja |
| Cykeltid (max): | 197 min |
| Energiförbrukning per 100 cykler: | 62 kWh |
| Justerbara fötter: | Ja |
| AquaStop-funktion: | Ja |
| Tvättprogram: | Blouse/shirt, Hand/wool, Jeans/denim, Mix, Sport |
| Certifiering: | CE, VDE |
| Nominell kapacitet: | 8 kg |
| Produktens färg: | Vit |
| Kontrolltyp: | Rotary, Touch |
| Energiklass: | C |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Växelström Frekvens: | 50 hz |
| Gångjärnssida: | Vänster |
| Hängbar dörr: | Ja |
| Energieffektivitetsskalning: | A till G |
| Bulleremission, klass: | A |
| Laddning: | Frontmatad |
| Fördröjd start timer: | Ja |
| Centrifugering klass: | B |
| Ljudnivå (spinn): | 66 dB |
| Fördröjd start: | 24 h |
| Vattenförbrukning per omgång: | 45 l |
| Energiförbrukning vid tvätt: | 1.09 kWh |
| Återstående tidindikering: | Ja |
| Lastbalansering systemet: | Ja |
| Skumkontrollssystem: | Ja |
| Restfukt: | 53 % |
| Funktion för att lägga till klädesplagg (paus): | Ja |
| Dörröppningsvinkel: | 130 ° |
| Innerbelysning: | Ja |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Bosch Serie 8 WIW28442 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
tvättmaskin Bosch Manualer
21 Mars 2026
18 Mars 2026
17 Mars 2026
17 Mars 2026
16 Mars 2026
16 Mars 2026
15 Mars 2026
13 Mars 2026
11 Mars 2026
11 Mars 2026
tvättmaskin Manualer
Nyaste tvättmaskin Manualer
3 April 2026
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026