Falcon 1092 Deluxe Induction Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Falcon 1092 Deluxe Induction (40 sidor) i kategorin Spis. Guiden har ansetts hjälpsam av 4 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.4 stjärnor baserat på 2 recensioner. Har du en fråga om Falcon 1092 Deluxe Induction eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/40

1092 Deluxe Induction
USER GUIDE &
INSTALLATION INSTRUCTIONS
U110210 - 05d
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Falcon |
| Kategori: | Spis |
| Modell: | 1092 Deluxe Induction |
| Produkttyp: | Spis med ugn |
| Inbyggd display: | Nej |
| Vikt: | 131000 g |
| Bredd: | 1092 mm |
| Djup: | 660 mm |
| Höjd: | 937 mm |
| Grill: | Nej |
| Antal funktioner: | 7 |
| Konvektionsmatlagning: | Ja |
| Avfrostningsfunktion: | Ja |
| Höjd (min): | 915 mm |
| Ugnens strömkälla: | Elektrisk |
| Antal ugnar: | 2 |
| Energiförbrukning (konventionell): | 0.96 kWh |
| Ugnsstorlek: | Stor |
| Övervärme: | Ja |
| Antal hyllor: | 2 galler |
| Förvaringsfack: | Ja |
| Produktens färg: | Vit |
| bruksanvisning: | Ja |
| Kontrolltyp: | Rotations- |
| Wok brännare: | Nej |
| Ugnens bruttokapacitet: | 79 l |
| Ugnens nettokapacitet: | 79 l |
| Antal nivåer: | 5 |
| Ugnens innermått (B x D x H): | 429 x 380 x 380 mm |
| AC-inspänning: | 230 - 400 V |
| Material, hölje: | Rostfritt stål |
| Växelström Frekvens: | 50 hz |
| Ljudnivå Lc IEC: | - dB |
| Barnsäkert: | Ja |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Typ av spishäll: | Induktionshäll med zon |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 5 |
| Antalet elektriska kokzoner: | 5 |
| Diameter på platta/tillagningsyta 1: | 120 mm |
| Placering av platta/tillagningsyta 4: | Höger bak |
| Typ av platta/tillagningsyta 4: | Medium |
| Typ av platta/tillagningsyta 3: | Stor |
| Placering av platta/tillagningsyta 3: | Central |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 3: | Elektrisk |
| Diameter på platta/tillagningsyta 4: | 140 mm |
| Typ av platta/tillagningsyta 1: | Liten |
| Placering av platta/tillagningsyta 2: | Vänster bak |
| Diameter på platta/tillagningsyta 2: | 140 mm |
| Diameter på platta/tillagningsyta 3: | 160 mm |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 4: | Elektrisk |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2: | Elektrisk |
| Typ av platta/tillagningsyta 2: | Medium |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | Elektrisk |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Främre till vänster |
| Manöverplats: | Framsida |
| Maximal kabelförlust med anslutning: | Ja |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 1400 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 1850 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 2300 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 1850 W |
| Topp och undervärme: | Ja |
| Normalkokning: | Ja |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | 0.84 kWh |
| Kokzon 3, boost: | 3700 W |
| Kokzon 2, boost: | 3000 W |
| Kastrullavkänning: | Ja |
| Anslutningseffekt (elektrisk): | 18460 W |
| Kokzon 1, boost: | 2200 W |
| Kokzon 4, boost: | 3000 W |
| Boost-funktionen: | Ja |
| Effekt på platta/tillagningsyta 5: | 1850 W |
| Typ av platta/tillagningsyta 5: | Medium |
| Placering av platta/tillagningsyta 5: | Höger fram |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 5: | Elektrisk |
| Ugnens dörröppning: | Nedfällbar öppning |
| Bottenvärme: | Ja |
| Ugnens placering: | Under till vänster |
| Ugn 2, storlek: | Stor |
| Ugn 2, strömkälla: | Elektrisk |
| Ugn 2, placering: | Övre höger |
| Ugn 2, nettokapacitet: | 79 l |
| Ugn 2, bruttokapacitet: | 79 l |
| Ugn 2, Antal hyllor: | 2 galler |
| Förvaringsutrymmets placering: | Under till höger |
| Typ av förvaringsutrymme: | Förvaringslåda |
| Antal tillagningszoner med förstärkningsfunktion: | 5 |
| Diameter på platta/tillagningsyta 5: | 140 mm |
| Kokzon 5, boost: | 3000 W |
| Ugn 2, dörröppning: | Sidoöppning |
| Ugn 2, Antal hyllpositioner: | 7 |
| Ugn 2, innermått (B x D x H): | 429 x 409 x 380 mm |
| Ugn 2, konvektionstillagning: | Ja |
| Ugn 2, energiförbrukning (forcerad konvektion): | 0.8 kWh |
| Ugn 3, grill: | Ja |
| Ugn 2, Antal funktioner: | 1 |
| Ugn 3, Grillfunktion med fläkt: | Ja |
| Ugn 3, grilleffekt: | 2300 W |
| Ugn 3, dubbel grill: | Nej |
| Ugn 3, grillens ytbeläggning: | Nickel-krom |
| Ugn 3, plats för grillens värmeelement: | Övre |
| Ugn 3, grillens typ av värmeelement: | Infrarött värmeelement |
| Ugn 3, full ytgrill: | Ja |
| Ugn 3, halv grill: | Ja |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Falcon 1092 Deluxe Induction ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Spis Falcon Manualer
10 Mars 2026
10 Mars 2026
10 Mars 2026
9 Mars 2026
9 Mars 2026
9 Mars 2026
7 Mars 2026
7 Mars 2026
6 Mars 2026
6 Mars 2026
Spis Manualer
Nyaste Spis Manualer
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
31 Mars 2026
31 Mars 2026