Hanwha PNM-9000VD Bruksanvisning
Hanwha övervakningskamera PNM-9000VD
Läs gratis den bruksanvisning för Hanwha PNM-9000VD (37 sidor) i kategorin övervakningskamera. Guiden har ansetts hjälpsam av 17 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.9 stjärnor baserat på 7 recensioner. Har du en fråga om Hanwha PNM-9000VD eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/37

NETWORK CAMERA
User Manual
PNM-9000VD
SLA-5M3700D/SLA-5M4600D/SLA-5M7000D
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Hanwha |
| Kategori: | övervakningskamera |
| Modell: | PNM-9000VD |
| Vikt: | 1250 g |
| Höjd: | 84 mm |
| Wi-Fi: | Nej |
| Videoformat som stöds: | H.264, H.265, M-JPEG |
| Maximal upplösning: | 2560 x 1920 pixlar |
| Diameter: | 197.6 mm |
| Antal kameror: | 2 |
| Inbyggd hårddisk: | Nej |
| Lösenordsskydd: | Ja |
| Bildsensortyp: | CMOS |
| vitbalans: | ATW, AWC, Indoor, Manual, Outdoor |
| Grafikupplösningar som stöds: | 320 x 240,640 x 480 (VGA),720 x 480,720 x 576,800 x 448,800 x 600 (SVGA),1024 x 768 (XGA),1280 x 1024 (SXGA),1280 x 720 (HD 720),1280 x 960,1600 x 1200 (UXGA),1920 x 1080 (HD 1080),2560 x 1440,2560 x 1920 |
| Modell: | IP-säkerhetskamera |
| Antal användare: | 20 användare (er) |
| Rotationsvinkel: | 270 ° |
| Strömningsmetod: | Multicast, Unicast |
| Väderbeständig: | Ja |
| Antal språk: | 17 |
| Highlight Compensation (HLC): | Ja |
| Typ av minneskort: | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Produktens färg: | Vit |
| Inbyggd kortläsare: | Ja |
| Slutartid: | 2 - 1/12000 s |
| Formfaktor: | Kupol-formad |
| Kompositvideo ut: | 1 |
| Strömförbrukning (Power over Ethernet (PoE)): | 12.95 W |
| Windows-operativsystem som stöds: | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac-operativsystem som stöds: | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra |
| brett dynamiskt omfång (WDR): | Ja |
| Typ av ethernet-gränssnitt: | Snabb Ethernet |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar: | 1 |
| Strömförbrukning (vanlig): | 12 W |
| Temperatur vid drift: | -40 - 55 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring): | -50 - 60 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet: | 5 - 90 % |
| Fuktighet (förvaring): | 5 - 90 % |
| Internationellt skydd (IP) kod: | IP66 |
| Språkstöd: | CHI (SIMPL), CZE, DEU, DUT, ENG, ESP, FRE, GRE, HUN, ITA, JPN, KOR, POL, POR, RUS, SWE, TUR |
| Video rörelsedetektor: | Ja |
| Kryptering/säkerhet: | EAP-TLS, HTTPS, LEAP, SSL/TLS |
| Material, hölje: | Gjuten aluminium |
| Kamerapanoreringskontroll: | Ja |
| Placeringar som kan användas: | Inomhus & utomhus |
| Anslutningsteknologi: | Kabel |
| Dag / nattläge: | Ja |
| Monteringssätt: | Tak |
| Kameraslutningstyp: | Elektronisk |
| Mörkerseende: | Nej |
| Totalt megapixel: | 10 MP |
| Komprimeringsformat: | H.264, H.265, M-JPEG |
| Bildfrekvens: | 30 fps |
| Intelligent videoanalys: | Ja |
| Ljuddämpning: | Ja |
| Integritetsskydd: | Ja |
| Styrning av bit-hastighet: | Constant Bit Rate (CBR)/Variable Bit Rate (VBR), Variable Bit Rate (VBR) |
| Bakgrundsbelysningskompensation (BLC): | Ja |
| Nätverksansluten (Ethernet): | Ja |
| Stöd för nätverksprotokoll: | IPv4, IPv6, TCP/IP, UDP/IP, RTP(UDP), RTP(TCP), RTCP, RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/v2c/v3(MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, PIM-SM, UPnP, Bonjour |
| Filtrering för IP-adress: | Ja |
| Strömkälla av typen: | PoE |
| Webbaserad adminstraion: | Ja |
| Bluetooth: | Nej |
| Kommunikationsstandarder: | IEEE 802.3af |
| Stöd för garanterad tjänstekvalitet (QoS): | Ja |
| PTZ-styrning: | Ja |
| Lutningskontroll för kamera: | Ja |
| Högsta minneskortskapacitet: | 256 GB |
| Bildstabiliserare: | Ja |
| Larm ingång / utgång: | Ja |
| Typ av förstärkning: | Automatisk |
| IK klass: | IK10 |
| Justering av slutarhastigheten: | Automatisk |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Hanwha PNM-9000VD ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
övervakningskamera Hanwha Manualer
18 Februari 2026
16 Februari 2026
15 Februari 2026
14 Februari 2026
5 Februari 2026
5 Februari 2026
3 Februari 2026
3 Februari 2026
3 Februari 2026
1 Februari 2026
övervakningskamera Manualer
Nyaste övervakningskamera Manualer
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
31 Mars 2026
31 Mars 2026
31 Mars 2026
30 Mars 2026
30 Mars 2026