Hanwha PNO-A9081R Bruksanvisning
Hanwha övervakningskamera PNO-A9081R
Läs gratis den bruksanvisning för Hanwha PNO-A9081R (79 sidor) i kategorin övervakningskamera. Guiden har ansetts hjälpsam av 17 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.6 stjärnor baserat på 2 recensioner. Har du en fråga om Hanwha PNO-A9081R eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/79

NETWORK CAMERA
User Manual
PNV-A9081R/PND-A9081RV
PND-A9081RF/PNO-A9081R
PNB-A9001
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Hanwha |
| Kategori: | övervakningskamera |
| Modell: | PNO-A9081R |
| Vikt: | 2480 g |
| Höjd: | 368.6 mm |
| Ljudformat som stöds: | AAC-LC, G.711 μ-law, G.726 |
| Videoformat som stöds: | H.264, H.265, M-JPEG |
| Maximal upplösning: | 3840 x 2160 pixlar |
| Diameter: | 91 mm |
| Antal kameror: | 1 |
| Zoomkapacitet: | Ja |
| Fokus: | Manuell |
| Lösenordsskydd: | Ja |
| Strömförbrukning (max): | 20 W |
| Certifiering: | NEMA4X |
| Optisk sensorstorlek: | 1/1.8 " |
| Bildsensortyp: | CMOS |
| Optisk zoom: | 2.2 x |
| vitbalans: | ATW, AWC, Indoor, Manual, Outdoor |
| Grafikupplösningar som stöds: | 640 x 480 (VGA),720 x 480,800 x 448,800 x 480 (WVGA),800 x 600 (SVGA),1280 x 1024 (SXGA),1280 x 720 (HD 720),1280 x 960,1600 x 1200 (UXGA),1920 x 1080 (HD 1080),2592 x 1944,3840 x 2160 |
| Modell: | IP-säkerhetskamera |
| webbläsare: | Ja |
| Antal användare: | 20 användare (er) |
| Ljuddetektering: | Ja |
| Flashminne: | 512 MB |
| Strömningsmetod: | Multicast, Unicast |
| Antal effektiva pixlar (H x V): | 3864 x 2180 pixlar |
| Observationsavstånd (vidvinkel): | 25.1 m |
| Observationsavstånd (tele): | 73.3 m |
| Igenkänningsavstånd (vidvinkel): | 12.6 m |
| Igenkänningsavstånd (tele): | 36.6 m |
| Identifieringsavstånd (vidvinkel): | 6.3 m |
| Identifieringsavstånd (tele): | 18.3 m |
| Beteendeanalys: | Intrusion detection, Line crossing detection |
| Automatisk spårning: | Ja |
| Typ av minneskort: | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Produktens färg: | Grå |
| Inbyggd kortläsare: | Ja |
| Slutartid: | 1/5 - 1/12000 s |
| LED typ: | IR |
| Formfaktor: | Stifthylsa |
| Kompositvideo ut: | 1 |
| Mac-operativsystem som stöds: | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| brett dynamiskt omfång (WDR): | Ja |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar: | 1 |
| Strömförbrukning (vanlig): | 17 W |
| Temperatur vid drift: | -40 - 55 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring): | -50 - 60 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet: | 0 - 90 % |
| Fuktighet (förvaring): | 0 - 90 % |
| Internationellt skydd (IP) kod: | IP66 |
| Video rörelsedetektor: | Ja |
| Kryptering/säkerhet: | 802.1x RADIUS, EAP-LEAP, EAP-TLS, HTTPS, SSL/TLS |
| Material, hölje: | Gjuten aluminium |
| Placeringar som kan användas: | Utomhus |
| Anslutningsteknologi: | Kabel |
| Dag / nattläge: | Ja |
| Monteringssätt: | Innertak/vägg |
| Minimibelysning: | 0.05 lx |
| Kameraslutningstyp: | Elektronisk |
| Brännviddsintervall: | 4.5 - 10 mm |
| Största bländarnummer: | 1.6 |
| Mörkerseende: | Ja |
| Totalt megapixel: | 8 MP |
| Komprimeringsformat: | H.264, H.265, M-JPEG |
| Bildfrekvens: | 30 fps |
| Strömmande video: | Ja |
| Ljuddämpning: | Ja |
| Vänd och spegla: | Ja |
| Bakgrundsbelysningskompensation (BLC): | Ja |
| Nätverksansluten (Ethernet): | Ja |
| Stöd för nätverksprotokoll: | IPv4, IPv6, TCP/IP, UDP/IP, RTP(UDP), RTP(TCP), RTCP, RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/ v2c/v3(MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, UPnP, Bonjour, LLDP, SRTP (TCP, UDP Unicast) |
| Filtrering för IP-adress: | Ja |
| Strömkälla av typen: | DC, PoE |
| DC-utgång volt: | 12 |
| Webbaserad adminstraion: | Ja |
| USB-port: | Ja |
| Kommunikationsstandarder: | IEEE 802.3at |
| Stöd för garanterad tjänstekvalitet (QoS): | Ja |
| Högsta minneskortskapacitet: | 512 GB |
| Strömförbrukning: | 50 mA |
| Larm ingång / utgång: | Ja |
| Fjärruppspelning: | Ja |
| Infrarött (IR) gränsfilter: | Ja |
| Objektivets betraktningsvinkel, horisontell: | 101.4 ° |
| Aktivt manipulering larm: | Ja |
| Närmsta fokusavstånd: | 0.5 m |
| Objektivets betraktningsvinkel, vertikal: | 53.6 ° |
| Typ av larmmeddelande: | E-post |
| IK klass: | IK10 |
| Funktion för personräkning: | Ja |
| Objektivets betraktningsvinkel, diagonal: | 120.7 ° |
| Detekteringsavstånd (bred): | 62.9 m |
| Detekteringsavstånd (tele): | 183 m |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Hanwha PNO-A9081R ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
övervakningskamera Hanwha Manualer
18 Februari 2026
16 Februari 2026
15 Februari 2026
14 Februari 2026
5 Februari 2026
5 Februari 2026
3 Februari 2026
3 Februari 2026
3 Februari 2026
1 Februari 2026
övervakningskamera Manualer
Nyaste övervakningskamera Manualer
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
31 Mars 2026
31 Mars 2026
31 Mars 2026
30 Mars 2026
30 Mars 2026