Hotpoint FMG 743 SK Bruksanvisning
Hotpoint tvättmaskin FMG 743 SK
Läs gratis den bruksanvisning för Hotpoint FMG 743 SK (48 sidor) i kategorin tvättmaskin. Guiden har ansetts hjälpsam av 13 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.9 stjärnor baserat på 8 recensioner. Har du en fråga om Hotpoint FMG 743 SK eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/48

1
SV
TVÄTTMASKIN
Innehållsförteckning
Installation, 2-3
Uppackning och nivellering
Anslutningar av vatten och el
Första tvättcykeln
Tekniska data
Underhåll och skötsel, 4
Avstängning av vatten och el
Rengöring av tvättmaskinen
Rengöring av tvättmedelslådan
Skötsel av trumman
Rengöring av pumpen
Kontrollera vatteninloppsslangen
Säkerhetsföreskrifter och råd, 5
Säkerhet i allmänhet
Kassering
Manuell öppning av lucka
Beskrivning av tvättmaskinen, 6-7
Kontrollpanel
Display
Hur ett tvättprogram startas, 8
Program och tillval, 9
Programtabell
Tillval
Tvättmedel och tvättgods, 10
Tvättmedelsfack
Förbered tvättgodset
Speciella program
Balanseringssystem för lasten
Fel och åtgärder, 11
Service, 12
FMG 743
Bruksanvisning
Svenska, 1
SV
FI
Dansk, 25
DK
Norsk, 37
NO
Suomi, 13
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Hotpoint |
| Kategori: | tvättmaskin |
| Modell: | FMG 743 SK |
| Inbyggd display: | Ja |
| Vikt: | 65800 g |
| Bredd: | 595 mm |
| Djup: | 540 mm |
| Höjd: | 850 mm |
| Energieffektivitetsklass (gammal): | A+++ |
| Ljudnivå (tvätt): | 51 dB |
| Maximal centrifugeringshastighet: | 1400 RPM |
| Antal tvättprogram: | 16 |
| Tvättprogram: | Hygiene/anti-allergy, Black |
| Nominell kapacitet: | 7 kg |
| Produktens färg: | Vit |
| Årlig vattenförbrukning tvätt: | 10840 l |
| Apparatens placering: | Fristående |
| Gångjärnssida: | Vänster |
| Laddning: | Frontmatad |
| Fördröjd start timer: | Ja |
| Centrifugering klass: | B |
| Ljudnivå (spinn): | - dB |
| Vattenförbrukning per omgång: | - l |
| Energiförbrukning vid tvätt: | - kWh |
| Barnsäkert: | Ja |
| Årlig energiförbrukning tvätt: | 174 kWh |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Hotpoint FMG 743 SK ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
tvättmaskin Hotpoint Manualer
1 April 2026
25 Mars 2026
21 Mars 2026
31 Januari 2026
30 Januari 2026
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
9 Oktober 2025
18 Augusti 2025
18 Augusti 2025
tvättmaskin Manualer
Nyaste tvättmaskin Manualer
3 April 2026
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026