Hotpoint RDPD 96407 JD EU Bruksanvisning
Hotpoint tvättmaskin RDPD 96407 JD EU
Läs gratis den bruksanvisning för Hotpoint RDPD 96407 JD EU (84 sidor) i kategorin tvättmaskin. Guiden har ansetts hjälpsam av 13 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.3 stjärnor baserat på 9 recensioner. Har du en fråga om Hotpoint RDPD 96407 JD EU eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/84

GB
1
! This symbol reminds you to read this instruc-
tion manual.
Contents
Installation, 2-3
Unpacking and levelling
Connecting the electricity and water supplies
The first wash cycle
Technical data
Care and maintenance, 4
Cutting off the water or electricity supply
Cleaning the washer-dryer
Cleaning the detergent dispenser drawer
Caring for the door and drum of your appliance
Cleaning the pump
Checking the water inlet hose
Precautions and tips, 5
General safety
Disposal
Description of the washer-dryer, 6-7
Control panel
Display
How to run a wash cycle or a drying cycle, 8
Wash cycles and functions, 9
Table of wash cycles
Wash functions
Detergents and laundry, 10
Detergent dispenser drawer
Preparing the laundry
Special wash cycles
Load balancing system
Troubleshooting, 11
Service, 12
RDPD 96407 J
Instructions for use
WASHER-DRYER
English,1
GB
KZ
Қазақша,37
Polski,13
PL
Русский,25
RU
Հայերեն, 49
AM
Кыргыз, 61
KGZ
PT
Português,73
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Hotpoint |
| Kategori: | tvättmaskin |
| Modell: | RDPD 96407 JD EU |
| Inbyggd display: | Ja |
| Vikt: | 66000 g |
| Bredd: | 595 mm |
| Djup: | 540 mm |
| Höjd: | 850 mm |
| Sladdlängd: | 1.7 m |
| Ljudnivå (tvätt): | 55 dB |
| Maximal centrifugeringshastighet: | 1400 RPM |
| Självrengörande: | Ja |
| Ljudnivå (torkning): | 61 dB |
| Extra torr: | Ja |
| Tvättprogram: | Hygiene/anti-allergy, Cotton, Daily care, Eco, Wool, Intensive/outdoor, Quick, Sport, Synthetics, White, Colour, Delicate/silk |
| Certifiering: | CE |
| Energiförbrukning per 100 cykler (tvätt): | - kWh |
| Energiförbrukning per 100 cykler (tvätt och torkning): | - kWh |
| Minsta centrifugeringshastighet: | 600 RPM |
| Sköljstopp: | Ja |
| Nominell kapacitet (tvätt): | 9 kg |
| Produktens färg: | Vit |
| Skärmtyp: | LCD |
| Kontrolltyp: | Buttons, Rotary |
| Vikt inkl. förpackning: | 67600 g |
| AC-inspänning: | 220 - 240 V |
| Apparatens placering: | Fristående |
| Växelström Frekvens: | 50 hz |
| Gångjärnssida: | Vänster |
| Energieffektivitetsskalning: | A till G |
| Ström: | 10 A |
| Laddning: | Frontmatad |
| Strömväxlingsteknik: | Ja |
| Drum volym: | 58 l |
| Tittfönster: | Ja |
| Fördröjd start timer: | Ja |
| Centrifugering klass: | A |
| Ljudnivå (spinn): | 81 dB |
| Justerbar centrifugeringshastighet: | Ja |
| Återstående tidindikering: | Ja |
| Barnsäkert: | Ja |
| Ansluten effekt: | 1850 W |
| Lastbalansering systemet: | Ja |
| Restfukt: | 53 % |
| Vattenförbrukning tvätt & torkning per cykel: | 100 l |
| Vattenförbrukning per tvätt: | 60 l |
| Tork-kapacitet: | 6 kg |
| Extrasköljning: | Ja |
| Cykeltid tvätt & torkning: | 615 min |
| Fläckborttagningsfunktion: | Ja |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Hotpoint RDPD 96407 JD EU ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
tvättmaskin Hotpoint Manualer
1 April 2026
25 Mars 2026
21 Mars 2026
31 Januari 2026
30 Januari 2026
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
9 Oktober 2025
18 Augusti 2025
18 Augusti 2025
tvättmaskin Manualer
Nyaste tvättmaskin Manualer
3 April 2026
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026