Onkyo TX-NR656 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Onkyo TX-NR656 (143 sidor) i kategorin mottagare. Guiden har ansetts hjälpsam av 18 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.8 stjärnor baserat på 3 recensioner. Har du en fråga om Onkyo TX-NR656 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/143

一般規格
放大器部份
額定輸出功率(FTC)(北美地區)
負載為8歐姆,雙聲道驅動,頻率為20至20,000Hz;每聲道最低
RMS功率為100瓦,自250毫瓦至額定輸出的總諧波失真率不超過
0.08%。
環繞範式輸出功率(*)
(負載為6歐姆,頻率為1kHz,總諧波失真率為0.9%)每聲道170瓦
*每台揚聲器的參考輸出。
根據音源及聆聽範式設置,可能沒有聲音輸出。
額定輸出功率(IEC)(其他)
負載為6歐姆,頻率為1kHz,單聲道驅動總諧波失真率為1%時,7
聲道×160瓦
最大有效輸出功率(JEITA)(亞洲與澳洲地區)
負載為6歐姆,頻率為1kHz,單聲道驅動總諧波失真率為10%時,7
聲道×175瓦
動態功率(*)
*IEC60268短期最大輸出功率
240W(3Ω,前)
210W(4Ω,前)
120W(8Ω,前)
THD+N(總諧波失真率+噪音)
0.08%(20Hz20,000Hz,半功率)
輸入靈敏度與阻抗(1kHz100W/8Ω)
200mV/47kΩ(LINE(失衡))
3.5mV/47kΩ(PHONOMM)
額定RCA輸出等級與阻抗
1V/470Ω(SUBWOOFERPREOUT)
200mV/2.3kΩ(ZONELINEOUT)
唱机超载
70mV(MM1kHz0.5%)
頻率響應
10Hz100kHz/+1dB,–3dB(Direct/PureAudio)
音調控制特性
±10dB,90Hz(BASS)
±10dB,7.5kHz(TREBLE)
信噪比
106dB(IHFA、LINEIN、SPOUT)
規格
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Onkyo |
| Kategori: | mottagare |
| Modell: | TX-NR656 |
| Vikt: | 10000 g |
| Bredd: | 435 mm |
| Djup: | 378 mm |
| Höjd: | 173.5 mm |
| Wi-Fi: | Ja |
| Bluetooth-version: | 2.1+EDR |
| Bluetooth-profiler: | A2DP, AVRCP |
| Frekvensband: | AM, FM |
| AV-utgång: | Ja |
| Ljudutgångskanaler: | 7.2 kanaler |
| AV-ingång: | Ja |
| Internetradio: | Ja |
| FM-antenn: | Ja |
| Antal HDMI-utgångar: | 2 |
| Fjärrkontroll ingår: | Ja |
| Ingångskänslighet: | 200 mV |
| AirPlay: | Ja |
| Produktens färg: | Svart |
| Antal USB-portar: | 1 |
| bruksanvisning: | Ja |
| Vikt inkl. förpackning: | 13000 g |
| Inbyggd kortläsare: | Nej |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar: | 1 |
| Strömförbrukning (vanlig): | 570 W |
| AC-inspänning: | 220-240 V |
| PC-ljud in: | Ja |
| Equalizer: | Ja |
| 3D kompatibilitet: | Ja |
| Anslutningsteknologi: | Kabel & Trådlös |
| Nätverksansluten (Ethernet): | Ja |
| Effekt per kanal (20-20KHz @ 8 ohm): | - W |
| Mottagartyp: | Surround |
| Antal ljudutgångar vänster/höger: | 1 |
| Högtalare anslutning typ: | RCA |
| Optisk enhet ingår: | Nej |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Batterier medföljer: | Ja |
| Antal USB 2.0 anslutningar: | 1 |
| Strömförbrukning i vänteläge: | 0.15 W |
| Garantisedel: | Ja |
| Bluetooth: | Ja |
| Manual: | Ja |
| Förpackningsstorlek (B x D x H): | 570 x 468 x 288 mm |
| Ingående kompositvideo: | 2 |
| Komponentvideo in (YPbPr / YCbCr): | 2 |
| PC-In (D-Sub): | Nej |
| Ljudingång (vänster och höger): | 8 |
| Inbyggd ljuddekoder: | DTS, DTS-HD Master Audio, Dolby TrueHD |
| Signal/brusförhållande (SNR): | 106 dB |
| Antalet förinställda stationer: | 40 |
| Linje in: | Ja |
| Internetradio tjänster som stöds: | Pandora, Spotify, TuneIn |
| Digital audio optisk, ingående: | 2 |
| Digital koaxialingång för ljud: | 1 |
| FM band: | 87.5 - 108 MHz |
| AM band: | 522 - 1710 kHz |
| HDMI-in: | 8 |
| Dynamisk effekt per kanal (8 ohm): | 120 W |
| Dynamisk effekt per kanal (4 Ohm): | 210 W |
| AM-antenn: | Ja |
| Phono-ingångar (RCA): | 1 |
| Utnivå: | 200 mV |
| Dynamisk effekt per kanal (3 ohm): | 240 W |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Onkyo TX-NR656 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
mottagare Onkyo Manualer
15 Mars 2026
1 Februari 2026
28 Januari 2026
24 Januari 2026
8 Oktober 2025
8 Oktober 2025
8 Oktober 2025
7 Oktober 2025
7 Oktober 2025
6 Oktober 2025
mottagare Manualer
Nyaste mottagare Manualer
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
31 Mars 2026
31 Mars 2026
29 Mars 2026
29 Mars 2026
28 Mars 2026
28 Mars 2026