Onkyo TX-NR515 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Onkyo TX-NR515 (140 sidor) i kategorin mottagare. Guiden har ansetts hjälpsam av 65 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.7 stjärnor baserat på 8 recensioner. Har du en fråga om Onkyo TX-NR515 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/140

E
n
AV RECEIVER
TX-NR515
Instruction Manual
Contents
Safety Information and Introduction............2
Table of Contents...........................................6
Connections.................................................12
Turning On & Basic Operations..................20
Advanced Operations..................................45
Controlling Other Components...................68
Appendix.......................................................75
Internet Radio Guide
Remote Control Codes
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Onkyo |
| Kategori: | mottagare |
| Modell: | TX-NR515 |
| Vikt: | 9200 g |
| Bredd: | 435 mm |
| Djup: | 328 mm |
| Höjd: | 173.5 mm |
| Wi-Fi: | Nej |
| Frekvensband: | AM, FM |
| Ljudutgångskanaler: | 7.2 kanaler |
| Total harmonisk distorsion (THD): | 0.08 % |
| Antal HDMI-utgångar: | 2 |
| Fjärrkontroll ingår: | Ja |
| Ingångskänslighet: | 200 mV |
| AirPlay: | Nej |
| Produktens färg: | Svart |
| Antal USB-portar: | 2 |
| Vikt inkl. förpackning: | 11500 g |
| Kompositvideo ut: | 1 |
| Strömförbrukning (vanlig): | 480 W |
| AC-inspänning: | 230 V |
| 3D kompatibilitet: | Ja |
| Anslutningsteknologi: | Kabel |
| Nätverksansluten (Ethernet): | Nej |
| Strömingång: | Ja |
| Effekt per kanal (20-20KHz @ 8 ohm): | - W |
| Mottagartyp: | Surround |
| Högtalare anslutning typ: | Banankontakt |
| Optisk enhet ingår: | Nej |
| Apple-kompatibel dockningsmöjlighet: | Stöds inte |
| Växelström Frekvens: | 50 hz |
| Strömförbrukning i vänteläge: | 0.2 W |
| Förpackningsstorlek (B x D x H): | 435 x 173.5 x 328 mm |
| Ingående kompositvideo: | 5 |
| Komponentvideo in (YPbPr / YCbCr): | 1 |
| Komponentvideo (YPbPr / YCbCr) ut: | 1 |
| Inbyggd ljuddekoder: | Dolby TrueHD, DTS-HD Master Audio |
| Signal/brusförhållande (SNR): | 100 dB |
| Digital audio optisk, ingående: | 2 |
| Digital koaxialingång för ljud: | 2 |
| Ljud D/A-omvandlare (DAC): | 24-bit/192kHz |
| FM band: | 87.5 - 108 MHz |
| HDMI-in: | 8 |
| Dynamisk effekt per kanal (8 ohm): | 100 W |
| Dynamisk effekt per kanal (4 Ohm): | 160 W |
| Video D/A-omvandlare (DAC): | 24-bit/192kHz |
| Dynamisk effekt per kanal (3 ohm): | 180 W |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Onkyo TX-NR515 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
mottagare Onkyo Manualer
15 Mars 2026
1 Februari 2026
28 Januari 2026
24 Januari 2026
8 Oktober 2025
8 Oktober 2025
8 Oktober 2025
7 Oktober 2025
7 Oktober 2025
6 Oktober 2025
mottagare Manualer
Nyaste mottagare Manualer
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
31 Mars 2026
31 Mars 2026
29 Mars 2026
29 Mars 2026
28 Mars 2026
28 Mars 2026