Onkyo TX-RZ720 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Onkyo TX-RZ720 (172 sidor) i kategorin mottagare. Guiden har ansetts hjälpsam av 35 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.8 stjärnor baserat på 2 recensioner. Har du en fråga om Onkyo TX-RZ720 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/172

Prima di iniiare..............................................................2
Contenuto della confezione...............................................2
Nome dei componenti....................................................3
Nome dei componenti.......................................................3
Installaione....................................................................7
Procedura di installazione.................................................7
Passaggio 1: Disposizione diffusori...................................8
Passaggio 2: Collegamento dei diffusori.........................14
Passaggio 3: Collegare i componenti TV & AV...............16
Initial Setup...................................................................24
Initial Setup con installazione guidata.............................24
Riproduione................................................................26
Riproduzione di un componente AV................................26
Riproduzione BLUETOOTH
®
..........................................26
Funzioni di rete................................................................27
Dispositivo di archiviazione USB.....................................28
Ascolto della radio AM/FM..............................................29
Multi-zona........................................................................31
Modalità di ascolto...........................................................33
Per maggiori informazioni sulle Funzioni di Rete e sulle modalità di
ascolto, ed informazioni relative alle impostazioni avanzate,
consultare "Manuale avanzato" disponibile sul nostro sito web.
http://www.onkyo.com/manual/txrz720/adv/it.html
TX-RZ720 / AV RECEIVER
I
t
D
e
N
l
S
v
Fi
SN29402785_TX-RZ720_BAS__1703XX.book1ページ2017年3月20日 月曜日 午前11時22分
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Onkyo |
| Kategori: | mottagare |
| Modell: | TX-RZ720 |
| Vikt: | 10500 g |
| Bredd: | 435 mm |
| Djup: | 378 mm |
| Höjd: | 177 mm |
| Wi-Fi: | Ja |
| Bluetooth-version: | 4.1 LE |
| Bluetooth-profiler: | A2DP, AVRCP |
| Ljudformat som stöds: | AIFF, ALAC, DSD, FLAC, WAV |
| Frekvensband: | AM, FM, PLL |
| Videolägen som stöds: | 480i, 480p |
| Hörlursutgångar: | 1 |
| RS-232 port: | 1 |
| Impedans: | 6 Ω |
| Ljudutgångskanaler: | 7.2 kanaler |
| Total harmonisk distorsion (THD): | 1 % |
| Antal HDMI-utgångar: | 2 |
| Fjärrkontroll ingår: | Ja |
| Ingångskänslighet: | 200 mV |
| AirPlay: | Ja |
| THX-certifierad: | THX |
| Produktens färg: | Svart |
| Antal USB-portar: | 1 |
| Hörlursanslutning: | 6,3 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 13500 g |
| Inbyggd kortläsare: | Nej |
| Kompositvideo ut: | 2 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar: | 1 |
| Strömförbrukning (vanlig): | 600 W |
| AC-inspänning: | 220-240 V |
| 3D kompatibilitet: | Ja |
| Frekvensområde: | 5 - 100000 hz |
| Anslutningsteknologi: | Kabel & Trådlös |
| Nätverksansluten (Ethernet): | Ja |
| Effekt per kanal (20-20KHz @ 8 ohm): | - W |
| Mottagartyp: | Surround |
| Högtalare anslutning typ: | 3,5mm |
| Optisk enhet ingår: | Nej |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| RS-232-gränssnitt: | Ja |
| Ljudförstärkare: | Ja |
| Strömförbrukning i vänteläge: | 0.15 W |
| Bluetooth: | Ja |
| Förpackningsstorlek (B x D x H): | 546 x 452 x 256 mm |
| Ingående kompositvideo: | 2 |
| Komponentvideo in (YPbPr / YCbCr): | 2 |
| Komponentvideo (YPbPr / YCbCr) ut: | 2 |
| Skärmgränssnitt (OSD): | Ja |
| Inbyggd ljuddekoder: | DTS-HD, DTS:X, Dolby Atmos, Dolby TrueHD |
| Ljudreturkanal (ARC): | Ja |
| Signal/brusförhållande (SNR): | 106 dB |
| Digital signalbehandling (DSP): | Ja |
| Antalet förinställda stationer: | 40 |
| Internetradio tjänster som stöds: | Deezer, Pandora, Spotify, Tidal, TuneIn |
| Digital audio optisk, ingående: | 2 |
| Digital koaxialingång för ljud: | 1 |
| Ljud D/A-omvandlare (DAC): | 32-bit/384kHz |
| FM band: | 87.5 - 108 MHz |
| AM band: | 522 - 1710 kHz |
| HDMI-in: | 7 |
| Fjärrstyrd (IR) ingång: | 1 |
| 12V-utlösare: | Ja |
| Dynamisk effekt per kanal (8 ohm): | 130 W |
| Dynamisk effekt per kanal (4 Ohm): | 220 W |
| Synkroniserad ingångsimpedans: | 47000 Ω |
| Antal 12V trigger-portar: | 1 |
| x.v. färgstöd: | Ja |
| Stöd för Deep Color: | Ja |
| Synkronisering av ljud och läppar: | Ja |
| Utnivå: | 200 mV |
| Dynamisk effekt per kanal (3 ohm): | 250 W |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Onkyo TX-RZ720 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
mottagare Onkyo Manualer
15 Mars 2026
1 Februari 2026
28 Januari 2026
24 Januari 2026
8 Oktober 2025
8 Oktober 2025
8 Oktober 2025
7 Oktober 2025
7 Oktober 2025
6 Oktober 2025
mottagare Manualer
Nyaste mottagare Manualer
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
31 Mars 2026
31 Mars 2026
29 Mars 2026
29 Mars 2026
28 Mars 2026
28 Mars 2026