Smeg C6IMXI9 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg C6IMXI9 (48 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 15 personer och har ett genomsnittsbetyg på 5.0 stjärnor baserat på 4 recensioner. Har du en fråga om Smeg C6IMXI9 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/48

Inhoudsopgave
195
NL
1 Waarschuwingen196
1.1Algemene veiligheidswaarschuwingen196
1.2Aansprakelijkheid van de fabrikant201
1.3Beoogd gebruik201
1.4 Identificatieplaatje201
1.5Deze gebruiksaanwijzing201
1.6 Verwerking201
1.7Om energie te besparen202
1.8Wegwijs in de gebruiksaanwijzing203
2 Beschrijving204
2.1Algemene beschrijving204
2.2 Kookplaat205
2.3 Bedieningspaneel206
2.4Andere onderdelen207
2.5Beschikbare accessoires207
3 Gebruik209
3.1 Waarschuwingen209
3.2Gebruik van de accessoires211
3.3Het gebruik van de kookplaat211
3.4Gebruik van de bergruimte218
3.5Het gebruik van de oven218
3.6Klok programmeereenheid220
3.7Advies voor bereidingen224
4Reiniging en onderhoud227
4.1 Waarschuwingen227
4.2Reiniging van de oppervlakken227
4.3Reiniging van de kookplaat228
4.4Reiniging van de deur229
4.5Reiniging van de ovenruimte231
4.6Buitengewoon onderhoud233
5 Installatie235
5.1 Plaatsing235
5.2Elektrische aansluiting240
5.3Voor de installateur242
We raden aan deze handleiding aandachtig door te lezen, omdat ze alle aanwijzingen
bevat om de esthetische en functionele kwaliteiten van het apparaat te behouden.
Raadpleeg de website voor verdere informatie over dit product: www.smeg.com
VERTALING VAN DE OORSPRONKELIJKE GEBRUIKSAANWIJZING
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | C6IMXI9 |
| Produkttyp: | Fristående köksspis |
| Inbyggd display: | Ja |
| Bredd: | 600 mm |
| Djup: | 600 mm |
| Höjd: | 900 mm |
| Grill: | Ja |
| Antal funktioner: | 5 |
| Typ av klocka: | Elektronisk |
| Konvektionsmatlagning: | Ja |
| Elektronisk tändning: | Ja |
| Ugnens strömkälla: | Elektrisk |
| Antal ugnar: | 1 |
| Energiförbrukning (konventionell): | 0.8 kWh |
| Ugnsstorlek: | Medium |
| Självrengörande: | Ja |
| Justerbara fötter: | Ja |
| Antal hyllor: | 5 galler |
| Snabb värme: | Ja |
| Bakplåt: | Ja |
| Programmerbar ugn: | Ja |
| Produktens färg: | Rostfritt stål |
| bruksanvisning: | Ja |
| Kontrolltyp: | Rotations- |
| Ugnens bruttokapacitet: | 79 l |
| Ugnens nettokapacitet: | 70 l |
| Cool dörr: | Ja |
| Rengöringstyp: | Ånga |
| AC-inspänning: | 220 - 240 V |
| Material, hölje: | Rostfritt stål |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Ström: | 45 A |
| Tittfönster: | Ja |
| Grill styrka: | 1700 W |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Typ av spishäll: | Induktionshäll med zon |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 4 |
| Antalet elektriska kokzoner: | 4 |
| Diameter på platta/tillagningsyta 1: | 211 x 191 mm |
| Placering av platta/tillagningsyta 4: | Höger bak |
| Placering av platta/tillagningsyta 3: | Höger fram |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 3: | Elektrisk |
| Diameter på platta/tillagningsyta 4: | 180 mm |
| Placering av platta/tillagningsyta 2: | Främre till vänster |
| Diameter på platta/tillagningsyta 2: | 210 x 190 mm |
| Diameter på platta/tillagningsyta 3: | 210 mm |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 4: | Elektrisk |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2: | Elektrisk |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | Elektrisk |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Vänster bak |
| Manöverplats: | Framsida |
| Maximal kabelförlust med anslutning: | Ja |
| Klocka: | Ja |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 2100 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 1600 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 2100 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 1200 W |
| Ugnström: | 2700 W |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | 0.99 kWh |
| Anslutningseffekt (elektrisk): | 10200 W |
| Stabiliserande fötter: | Ja |
| Handtagets färg: | Rostfritt stål |
| Löstagbar ugnslucka: | Ja |
| Antal glaspaneler dörr: | 3 |
| Ugnens invändiga ytbehandling: | Emalj |
| Klar larm: | Ja |
| Material i ugnens dörr: | Glas/metall |
| Löstagbart glas i ugnsluckan: | Ja |
| Energiförbrukning (forcerad konvektion): | 3.56 MJ |
| Värmeskyddande material: | Rostfritt stål |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg C6IMXI9 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026