Smeg C7GPX9 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg C7GPX9 (48 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 8 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.1 stjärnor baserat på 7 recensioner. Har du en fråga om Smeg C7GPX9 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/48

Contents
3
EN
1 Instructions4
1.1General safety instructions4
1.2Manufacturer liability8
1.3Appliance purpose8
1.4Identification plate8
1.5This user manual8
1.6 Disposal8
1.7How to read the user manual9
1.8To save energy10
2 Description11
2.1General Description11
2.2Cooking hob12
2.3Control panel12
2.4Other parts13
2.5Available accessories13
3 Use15
3.1 Instructions15
3.2Using the accessories17
3.3Using the hob18
3.4Using the oven19
3.5Programmer clock21
3.6Using the storage compartment25
3.7Cooking advice25
4Cleaning and maintenance28
4.1 Instructions28
4.2Cleaning the surfaces28
4.3Cleaning the hob29
4.4Cleaning the door30
4.5Cleaning the oven cavity32
4.6Pyrolytic cycle33
4.7Extraordinary maintenance34
5 Installation36
5.1Gas connection (not valid for the UK) 36
5.2Adaptation to different types of gas39
5.3 Positioning44
5.4Instructions for the installer49
5.5Electrical connection50
We advise you to read this manual carefully, as it contains all the instructions for maintaining
the appliance’s aesthetic and functional qualities. For further information on the product:
www.smeg.com
ORIGINAL INSTRUCTIONS
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | C7GPX9 |
| Produkttyp: | Fristående köksspis |
| Inbyggd display: | Ja |
| Vikt: | 62300 g |
| Bredd: | 700 mm |
| Djup: | 600 mm |
| Höjd: | 915 mm |
| Grill: | Ja |
| Typ av klocka: | Elektronisk |
| Konvektionsmatlagning: | Ja |
| Avfrostningsfunktion: | Ja |
| Höjd (min): | 900 mm |
| Elektronisk tändning: | Ja |
| Ugnens strömkälla: | Elektrisk |
| Antal ugnar: | 1 |
| Antal gasbrännare: | 5 |
| Energiförbrukning (konventionell): | 1.09 kWh |
| Ugnsstorlek: | Medium |
| Självrengörande: | Ja |
| Övervärme: | Ja |
| Förvaringsfack: | Ja |
| Grill med fläkt: | Ja |
| Produktens färg: | Rostfritt stål |
| Kontrolltyp: | Rotary, Touch |
| Ugnens bruttokapacitet: | 79 l |
| Ugnens nettokapacitet: | 70 l |
| Ugnens innermått (B x D x H): | 444 x 425 x 360 mm |
| Cool dörr: | Ja |
| Rengöringstyp: | Pyrolytisk |
| Energieffektivitetsskalning: | A+++ till D |
| Tittfönster: | Ja |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Typ av spishäll: | Gas |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 5 |
| Placering av platta/tillagningsyta 4: | Främre till vänster |
| Typ av platta/tillagningsyta 4: | Liten |
| Typ av platta/tillagningsyta 3: | Medium |
| Placering av platta/tillagningsyta 3: | Vänster bak |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 3: | gas |
| Typ av platta/tillagningsyta 1: | Liten |
| Placering av platta/tillagningsyta 2: | Höger bak |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 4: | gas |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2: | gas |
| Typ av platta/tillagningsyta 2: | Medium |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | gas |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Höger fram |
| Manöverplats: | Framsida |
| Klocka: | Ja |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 1000 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 1800 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 1800 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 1000 W |
| Topp och undervärme: | Ja |
| Normalkokning: | Ja |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | 0.8 kWh |
| Material i hällstativ: | Gjutjärn |
| Effekt på platta/tillagningsyta 5: | 4200 W |
| Typ av platta/tillagningsyta 5: | Stor |
| Placering av platta/tillagningsyta 5: | Central |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 5: | gas |
| Antal kokzoner som kan användas samtidigt: | 5 |
| Ugnens dörröppning: | Nedfällbar öppning |
| Bottenvärme: | Ja |
| Ugnens placering: | Botten |
| Löstagbar ugnslucka: | Ja |
| Antal glaspaneler dörr: | 4 |
| Enkel att rengöra (ugn): | Ja |
| Ugnens invändiga ytbehandling: | Emalj |
| Klar larm: | Ja |
| Förvaringsutrymmets placering: | Botten |
| Typ av förvaringsutrymme: | Förvaringslåda |
| Material i ugnens dörr: | Glas |
| Kylfläkt för ugnslucka: | Ja |
| Material i förvaringsutrymmets dörr: | Metall |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg C7GPX9 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026