Smeg CPF9IPBL Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg CPF9IPBL (66 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 10 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.4 stjärnor baserat på 7 recensioner. Har du en fråga om Smeg CPF9IPBL eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/66

Inhoudsopgave
267
NL
1 Waarschuwingen268
1.1Algemene veiligheidswaarschuwingen268
1.2Beoogd gebruik273
1.3Aansprakelijkheid van de fabrikant273
1.4Deze gebruiksaanwijzing273
1.5 Identificatieplaatje273
1.6 Verwerking273
1.7Wegwijs in de gebruiksaanwijzing274
2 Beschrijving275
2.1Algemene beschrijving275
2.2 Kookplaat276
2.3 Bedieningspaneel277
2.4Andere onderdelen277
2.5Beschikbare accessoires278
3 Gebruik280
3.1 Waarschuwingen280
3.2Eerste gebruik281
3.3Gebruik van de accessoires281
3.4Het gebruik van de kookplaat284
3.5Het gebruik van de oven290
3.6Advies voor bereidingen298
3.7Speciale functies300
3.8Automatische programma’s303
3.9Secundair menu307
3.10Gebruik van de bergruimte310
4Reiniging en onderhoud311
4.1 Waarschuwingen311
4.2Reiniging van de glaskeramische kookplaat311
4.3Reiniging van de deur313
4.4Reiniging van de ovenruimte315
4.5Buitengewoon onderhoud319
5 Installatie322
5.1 Plaatsing322
5.2Elektrische aansluiting329
5.3Voor de installateur332
We raden aan deze handleiding aandachtig door te lezen, omdat ze alle aanwijzingen
bevat om de esthetische en functionele kwaliteiten van het apparaat te behouden.
Raadpleeg de website voor verdere informatie over dit product: www.smeg.com
VERTALING VAN DE OORSPRONKELIJKE GEBRUIKSAANWIJZING
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | CPF9IPBL |
| Produkttyp: | Fristående köksspis |
| Färg på produkten: | Wit |
| Inbyggd display: | Ja |
| Vikt: | 840 g |
| Bredd: | 110 mm |
| Djup: | 110 mm |
| Höjd: | 420 mm |
| Grill: | Ja |
| Antal funktioner: | 10 |
| Sladdlängd: | 1.5 m |
| Förpackningens vikt: | 980 g |
| Förpackningens bredd: | 235 mm |
| Djuppackning: | 335 mm |
| Förpackningshöjd: | 435 mm |
| Typ av klocka: | Elektronisk |
| Konvektionsmatlagning: | Ja |
| Rotisserie: | Nej |
| Avfrostningsfunktion: | Ja |
| Husmaterial: | Kunststof |
| Höjd (min): | 890 mm |
| Ugnens strömkälla: | Elektrisk |
| Antal ugnar: | 1 |
| Antal automatiska program: | 20 |
| Antal hastigheter: | 1 |
| Tillgångar: | 400 W |
| Varierande hastighet: | Nee |
| LED-indikatorer: | Ja |
| Energiförbrukning (konventionell): | 0.84 kWh |
| Ugnsstorlek: | Stor |
| Ugnens termostatområde: | 50 - 260 ° C |
| Självrengörande: | Ja |
| Övervärme: | Ja |
| Antal hyllor: | 5 galler |
| Certifiering: | CE |
| Förvaringsfack: | Ja |
| Material: | Metal, Plastic |
| Knivmaterial: | Roestvrijstaal |
| Användarvänlig: | Ja |
| AC-ingångsspänning: | 220 - 240 V |
| AC-ingångsfrekvens: | 50 - 60 Hz |
| Produktens färg: | Svart |
| bruksanvisning: | Ja |
| Skärmtyp: | LCD |
| Kontrolltyp: | Rotations- |
| Ugnens bruttokapacitet: | 126 l |
| Ugnens nettokapacitet: | 115 l |
| Typ av ugnstimer: | Digital |
| Rengöringstyp: | Pyrolytisk |
| AC-inspänning: | 220 - 240 V |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| På / av-knapp: | Ja |
| Återuppvärmningsfunktion: | Ja |
| Ström: | 50 A |
| Tittfönster: | Ja |
| Barnsäkert: | Ja |
| Grill styrka: | 2900 W |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Typ av spishäll: | Induktionshäll med zon |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 5 |
| Antalet elektriska kokzoner: | 5 |
| Diameter på platta/tillagningsyta 1: | 145 mm |
| Placering av platta/tillagningsyta 4: | Höger bak |
| Typ av platta/tillagningsyta 4: | Stor |
| Typ av platta/tillagningsyta 3: | Extra stor |
| Placering av platta/tillagningsyta 3: | Central |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 3: | Elektrisk |
| Diameter på platta/tillagningsyta 4: | 210 mm |
| Typ av platta/tillagningsyta 1: | Liten |
| Placering av platta/tillagningsyta 2: | Vänster bak |
| Diameter på platta/tillagningsyta 2: | 180 mm |
| Diameter på platta/tillagningsyta 3: | 270 mm |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 4: | Elektrisk |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2: | Elektrisk |
| Typ av platta/tillagningsyta 2: | Medium |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | Elektrisk |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Främre till vänster |
| Manöverplats: | Framsida |
| Maximal kabelförlust med anslutning: | Ja |
| Klocka: | Ja |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 1400 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 1850 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 2600 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 2300 W |
| Topp och undervärme: | Ja |
| Normalkokning: | Ja |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | 1.45 kWh |
| Effekt på platta/tillagningsyta 5: | 1400 W |
| Typ av platta/tillagningsyta 5: | Liten |
| Placering av platta/tillagningsyta 5: | Höger fram |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 5: | Elektrisk |
| Antal kokzoner som kan användas samtidigt: | 5 |
| Ugnens dörröppning: | Nedfällbar öppning |
| Bottenvärme: | Ja |
| Enkel att rengöra (häll): | Ja |
| Ugnens placering: | Botten |
| Löstagbar ugnslucka: | Ja |
| Antal glaspaneler dörr: | 4 |
| Löstagbara hyllor: | Ja |
| På/av-lampa: | Ja |
| Klar larm: | Ja |
| Förvaringsutrymmets placering: | Botten |
| Typ av förvaringsutrymme: | Nedfällbar förvaringslucka |
| Topp, botten och fläkt: | Ja |
| Material i ugnens dörr: | Glas/metall |
| Hälltimer: | Ja |
| Ugnstimer: | Ja |
| Diameter på platta/tillagningsyta 5: | 145 mm |
| Löstagbart glas i ugnsluckan: | Ja |
| Kylfläkt för ugnslucka: | Ja |
| Löstagbara hyllskenor: | Ja |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg CPF9IPBL ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026