Smeg C92IPMB2 Bruksanvisning PDF Ladda ner
Ladda ner nedan manualen på svenska för Smeg C92IPMB2 (46 sidor) i kategorin Ugn. Denna manual har varit användbar för 25 personer och betygsatt av 2 användare till ett genomsnitt på 5.0 stjärnor. Klicka på ladda ner för att ladda ner den eller läs online för att öppna vår samtidiga läsare.
Nedladdningsinformation
Filformat
PDF
Filstorlek
0.0 MB
Antal sidor
46
Nedladdningar
1.137
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | C92IPMB2 |
| Produkttyp: | Spis med ugn |
| Inbyggd display: | Ja |
| Vikt: | 87700 g |
| Bredd: | 900 mm |
| Djup: | 600 mm |
| Höjd: | 900 mm |
| Grill: | Ja |
| Antal funktioner: | 9 |
| Förpackningens bredd: | 960 mm |
| Typ av klocka: | Elektronisk |
| Konvektionsmatlagning: | Ja |
| Ångkokning: | Nej |
| Rotisserie: | Nej |
| Avfrostningsfunktion: | Nej |
| Antal lampor: | 1 lamp(or) |
| Höjd (min): | 850 mm |
| Ugnens strömkälla: | Elektrisk |
| Antal ugnar: | 2 |
| Energiförbrukning (konventionell): | 1.09 kWh |
| Energieffektivitetsindex (EEI): | 95.2 |
| Ugnsstorlek: | Medium |
| Ugnens termostatområde: | 50 - 280 ° C |
| Självrengörande: | Ja |
| Övervärme: | Nej |
| Konvektionskraft: | 2000 W |
| Justerbara fötter: | Ja |
| Ursprungsland: | Italien |
| Antal hyllor: | 5 galler |
| Antal bakplåtar: | 2 |
| Visa siffror: | 4 siffror |
| Förvaringsfack: | Ja |
| Snabb värme: | Ja |
| Överhettningsskydd: | Ja |
| Grill med fläkt: | Ja |
| Flexibel kokzon: | Ja |
| Kylfläkt: | Ja |
| Minsta säkringsskydd: | 36 A |
| Bakplåt: | Ja |
| Programmerbar ugn: | Nej |
| Plintpanel: | Nej |
| Integrerat stänkskydd: | Nej |
| Lutande grill: | Nej |
| Dubbel grill: | Ja |
| Ugn 2 brödbakningsfunktion: | Nej |
| Övervärme + Grill + Fläkt: | Nej |
| Indikator för vald kokzon: | Ja |
| Produktens färg: | Svart |
| bruksanvisning: | Ja |
| Skärmtyp: | LCD |
| Kontrolltyp: | Rotations- |
| Låddjup: | 670 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 96000 g |
| Ugnstyp: | Conventional, Fan, Static |
| Eco-läge: | Ja |
| Wok brännare: | Nej |
| Typ av strömkontakt: | Utan stickkontakt |
| Ugnens bruttokapacitet: | 79 l |
| Ugnens nettokapacitet: | 70 l |
| Intrastat-kod: | 85166010 |
| Antal nivåer: | 5 |
| Ugnens innermått (B x D x H): | 360 x 460 x 425 mm |
| Typ av ugnstimer: | Digital |
| Rengöringstyp: | Pyrolytisk |
| AC-inspänning: | 230 V |
| Lamptyp: | halogen |
| Material, hölje: | Metall |
| Växelström Frekvens: | 50 / 60 hz |
| Strömkabel ingår: | Nej |
| Antal spänningsnivåer: | 9 |
| Återuppvärmningsfunktion: | Nej |
| Hyllor material: | Krom |
| Energieffektivitetsskalning: | A till G |
| Ström: | 36 A |
| Tittfönster: | Ja |
| Fördröjd start timer: | Ja |
| Återstående tidindikering: | Nej |
| Harmonized System (HS)-kod: | 851660 |
| Antal fläktar: | 1 fläkt/-ar |
| Grill styrka: | 1700 W |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Typ av spishäll: | Induktionshäll med zon |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 5 |
| Antalet elektriska kokzoner: | 5 |
| Placering av platta/tillagningsyta 4: | Höger bak |
| Typ av platta/tillagningsyta 4: | Medium |
| Typ av platta/tillagningsyta 3: | Stor |
| Placering av platta/tillagningsyta 3: | Central |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 3: | Elektrisk |
| Diameter på platta/tillagningsyta 4: | 180 mm |
| Typ av platta/tillagningsyta 1: | Medium |
| Placering av platta/tillagningsyta 2: | Vänster bak |
| Diameter på platta/tillagningsyta 3: | 270 mm |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 4: | Elektrisk |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2: | Elektrisk |
| Typ av platta/tillagningsyta 2: | Medium |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | Elektrisk |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Främre till vänster |
| Manöverplats: | Framsida |
| Klocka: | Ja |
| Kokzon 1, storlek (B x D): | 21 x 19 mm |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 2100 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 1600 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 2300 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 1200 W |
| Ugnström: | 3000 W |
| Topp och undervärme: | Ja |
| Antal galler: | 1 |
| Normalkokning: | Ja |
| Typ av ytskikt: | Glass-keramisk |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | 0.8 kWh |
| Kokzon 3, boost: | 3000 W |
| Kokzon 2, boost: | 1850 W |
| Kastrullavkänning: | Ja |
| Anslutningseffekt (elektrisk): | 12000 W |
| Höjdjustering: | 70 mm |
| Tullens varukod, tulltaxa (TARIC): | 85166010 |
| Kokzon 1, boost: | 2300 W |
| Flamskyddad enhet: | Nej |
| Kokzon 4, boost: | 1400 W |
| Mikrovågsugnsfunktion: | Nej |
| Boost-funktionen: | Ja |
| Effekt på platta/tillagningsyta 5: | 2300 W |
| Typ av platta/tillagningsyta 5: | Medium |
| Placering av platta/tillagningsyta 5: | Höger fram |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 5: | Elektrisk |
| Handtagets färg: | Rostfritt stål |
| Invändigt ytskikt: | Emalj |
| Antal kokzoner som kan användas samtidigt: | 5 |
| Teleskopskena ingår: | Ja |
| Bakplåt 1, djup: | 20 mm |
| Ugnens dörröppning: | Nedfällbar öppning |
| Grillgaller ingår: | Ja |
| Bottenvärme: | Ja |
| Grill, hela ytan: | Ja |
| Överfyllnadsskydd: | Ja |
| Ugnens placering: | Under till vänster |
| Löstagbar ugnslucka: | Ja |
| Antal glaspaneler dörr: | 4 |
| Teleskophyllor: | Ja |
| Löstagbara hyllor: | Ja |
| Typ av skena: | Stålskenor |
| 3D-varmluft: | Nej |
| Långsam tillagning: | Nej |
| Ugn med varmhållningsfunktion: | Nej |
| Ugn 2, storlek: | Liten |
| Ugn 2, strömkälla: | Elektrisk |
| Ugn 2, placering: | Under till höger |
| Ugn 2, nettokapacitet: | 35 l |
| Ugn 2, bruttokapacitet: | 36 l |
| Ugn 2, grill: | Ja |
| Ugn 2, grillens effekt: | 1300 W |
| Ugn 2, avtagbar lucka: | Ja |
| Ugn 2, avtagbar glaslucka: | Ja |
| Ugn 2, visningsruta: | Ja |
| Ugn 2, Antal hyllor: | 4 galler |
| Ugn 2, invändig lampa: | Ja |
| Ugn 2, energiförbrukning (normal): | 0.74 kWh |
| Wok-ring: | Nej |
| Grillpanna: | Nej |
| Ugnsgaller: | Ja |
| Stektermometer: | Ja |
| Ugnens invändiga ytbehandling: | Emalj |
| Klar larm: | Ja |
| Förvaringsutrymmets placering: | Botten |
| Typ av förvaringsutrymme: | Nedfällbar förvaringslucka |
| Antal tillagningszoner med förstärkningsfunktion: | 5 |
| Bridge-funktion: | Nej |
| Antal samtidigt använda kastruller/pannor: | 5 |
| Topp, botten och fläkt: | Ja |
| Material i ugnens dörr: | Glas/metall |
| Antal ugnsgaller: | 1 |
| Hälltimer: | Ja |
| Ugnstimer: | Ja |
| Indikerar att spisen är på: | Ja |
| Antal flexibla tillagningszoner: | 1 |
| Typ av grill: | Grill med varierbar hastighet |
| Effekt, övre värmare: | 1000 W |
| Effekt, undre värmare: | 1200 W |
| Pizzatillagningsfunktion: | Ja |
| Kokzon 2, storlek (B x D): | 21 x 19 mm |
| Övervärme, undervärme, fläkt + varmluft (turboläge): | Ja |
| Infällbara vred: | Nej |
| Kokzon 5, boost: | 3000 W |
| Timer med pekkontroll: | Ja |
| Grillfunktion med fläkt: | Ja |
| Löstagbart glas i ugnsluckan: | Ja |
| Handtag material: | Rostfritt stål |
| Energiförbrukning (forcerad konvektion): | 2.88 MJ |
| Kontrollpanelens material: | Metall |
| Kylfläkt för ugnslucka: | Ja |
| Justerbar värmeinställning: | Ja |
| Ugn 2, full ytgrill: | Ja |
| Ugn 2, typ av grill: | Grill med varierbar hastighet |
| Ugn 2, Antal paneler med glasdörrar: | 3 |
| Ugn 2, material i dörr: | Glas/metall |
| Ugn 2, dörröppning: | Nedfällbar öppning |
| Ugn 2, avtagbara hyllskenor: | Ja |
| Ugn 2, Teleskophyllor: | Nej |
| Ugn 2, Antal hyllpositioner: | 4 |
| Ugn 2, intern ytbeläggning: | Emalj |
| Ugn 2, katalytiska höljen på sidoväggar: | Nej |
| Stopp till ugnsgaller för ugn 2: | Ja |
| Grillplattans handtag: | Nej |
| Pizzabricka: | Nej |
| Grillning med öppen lucka: | Nej |
| Katalytiska höljen på sidoväggar: | Nej |
| Löstagbara hyllskenor: | Ja |
| Stopp till ugnsgaller: | Ja |
| Halv grill: | Nej |
| Ugn 2, vanlig tillagning: | Ja |
| Ugn 2, termostatområde: | 50 - 245 ° C |
| Typ av spistimer: | Digital |
| Spillbricka: | Nej |
| Matlagningstermometer ingår: | Ja |
| Roterande grillspett: | Nej |
| Grillning med stängd lucka: | Ja |
| Antal ugnsnät: | 1 |
| Typ av flexibel kokzon: | Smeg MultiZone |
| Material i förvaringsutrymmets dörr: | Glas/metall |
| Bakplåt 2, djup: | 40 mm |
| Övre och nedre uppvärmning (ugn 2): | Ja |
| Typ av stektermometer: | Kabel |
| Undervärme och fläkt: | Ja |
| Placering av grillens värmeelement: | Övre |
| Ugn 2, konvektionstillagning: | Nej |
| Ugn 2, upptiningsfunktion: | Nej |
| Glasform ingår: | Nej |
| Indikator för minsta kastrulldiameter: | Ja |
| Ugn 2, Antal funktioner: | 3 |
| Redskap detektion: | Nej |
| Ugn 2, rotisserie: | Nej |
| Ugn 2, återuppvärmningsfunktion: | Nej |
| Ugn 2, Långsam tillagning: | Nej |
| Ugn 2, varmhållningsfunktion: | Nej |
| Ugn 2, halv grill: | Nej |
| Ugn 2, Grillfunktion med fläkt: | Nej |
| Ugn 2, Toppvärme: | Nej |
| Ugn 2, Bottenvärme: | Ja |
| Ugn 2, hyllmaterial: | Krom |
| Ugn 2, antal lampor: | 1 lamp(or) |
| Ugn 2, Programmerbar: | Nej |
| Ugn 2, ångkokning: | Nej |
| Ugn 2, Basvärme och fläkt: | Nej |
| Ugn 2, undervärme och fläkt: | Nej |
| Hällen har varmhållningsfunktion: | Nej |
| Värmningsyta: | Nej |
| Grillplattan, set: | Nej |
| Automatisk avstängning av spishällen: | Ja |
| Ugn 2, Topp, botten och fläkt: | Nej |
| Ugnspanna: | Nej |
| Ång- och infusionstillbehör: | Nej |
| Bakre hjul: | Nej |
| Bordsunderlägg ingår: | Nej |
| Ugn 2 nedre värmeeffekt: | 700 W |
| Ugn 2 övre värmeeffekt: | 600 W |
| Ugn 2, grillning med stängd lucka: | Ja |
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026