Smeg CO68CMP9 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg CO68CMP9 (28 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 10 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.8 stjärnor baserat på 4 recensioner. Har du en fråga om Smeg CO68CMP9 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/28

Contents
1. INSTRUCTIONS FOR USE ...................................................................................................32
2. SAFETY PRECAUTIONS ......................................................................................................34
3. ENVIRONMENTAL CARE .....................................................................................................36
3.1 Our environmental care ................................................................................................................................ 36
3.2 Your environmental care ............................................................................................................................... 36
4. GET TO KNOW YOUR APPLIANCE .....................................................................................37
4.1 Description of the controls on the front panel ............................................................................................... 38
5. AVAILABLE ACCESSORIES ................................................................................39.................
5.1 Using the rack or tray .................................................................................................................................... 40
5.2 Using the support rack .................................................................................................................................. 40
6. USING THE COOKING HOB ................................................................................41.................
6.1 General warnings and advice ....................................................................................................................... 41
7. USING THE OVEN ................................................................................................................42
7.1 Before using the appliance ........................................................................................................................... 42
7.2 General Description ...................................................................................................................................... 42
7.3 Storage compartment (on some models only) .............................................................................................. 42
7.4 Cooling system ............................................................................................................................................. 42
7.5 Internal light .................................................................................................................................................. 42
7.6 General warnings and advice for use ........................................................................................................... 43
7.7 Tangential cooling system ............................................................................................................................ 43
7.8 Using the electric grill .................................................................................................................................... 44
8. ELECTRONIC PROGRAMMER ............................................................................................45
8.1 Setting the time ............................................................................................................................................. 45
8.2 Manual cooking ............................................................................................................................................. 45
8.3 Timed cooking ............................................................................................................................................... 45
8.4 End of cooking .............................................................................................................................................. 45
8.5 Stopping the buzzer ...................................................................................................................................... 45
9. COOKING WITH THE OVEN ................................................................................................46
9.1 Cooking advice and instructions ................................................................................................................... 47
9.2 Cooking tables .............................................................................................................................................. 48
10. CLEANING AND MAINTENANCE .......................................................................................49
10.1 Cleaning stainless steel .............................................................................................................................. 49
10.2 Ordinary daily cleaning ............................................................................................................................... 49
10.3 Food stains or residues ............................................................................................................................... 49
10.4 Cleaning the glass ceramic hob .................................................................................................................. 49
10.5 Cleaning the oven ....................................................................................................................................... 50
10.6 VAPOR CLEAN: assisted oven cleaning .................................................................................................... 51
11. EXTRAORDINARY MAINTENANCE ..................................................................................53
11.1 Replacing the light bulb ............................................................................................................................... 53
11.2 Removing the door ...................................................................................................................................... 54
11.3 Removing the door seal .............................................................................................................................. 54
11.4 Removing the internal glass panels ............................................................................................................ 55
12. INSTALLATION ..................................................................................................................56
12.1 Installing in kitchen units ............................................................................................................................. 56
12.2 Electrical connection ................................................................................................................................... 57
12.3 Positioning the skirt (on some models only) ................................................................................................ 58
12.4 Positioning and levelling the appliance ....................................................................................................... 58
INSTRUCTIONS FOR THE USER: these contain user advice, the description of the controls and
the correct procedures for cleaning and maintenance of the appliance.
INSTRUCTIONS FOR THE INSTALLER: these are intended for the qualified technician who must
install the appliance, set it functioning and carry out an inspection test.
Further information about the products can be found at www.smeg.com
@
31
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | CO68CMP9 |
| Produkttyp: | Fristående köksspis |
| Inbyggd display: | Ja |
| Vikt: | 52700 g |
| Bredd: | 600 mm |
| Djup: | 600 mm |
| Höjd: | 900 mm |
| Grill: | Ja |
| Förpackningens bredd: | 670 mm |
| Konvektionsmatlagning: | Ja |
| Ångkokning: | Nej |
| Avfrostningsfunktion: | Ja |
| Antal lampor: | 1 lamp(or) |
| Höjd (min): | 885 mm |
| Ugnens strömkälla: | Elektrisk |
| Antal ugnar: | 1 |
| Antal automatiska program: | 8 |
| Energiförbrukning (konventionell): | 0.99 kWh |
| Ugnsstorlek: | Medium |
| Ugnens termostatområde: | 50 - 260 ° C |
| Övervärme: | Ja |
| Antal hyllor: | 5 galler |
| Antal bakplåtar: | 2 |
| Förvaringsfack: | Ja |
| Flexibel kokzon: | Nej |
| Indikator för vald kokzon: | Ja |
| Produktens färg: | Gräddfärgad |
| Skärmtyp: | Analog |
| Kontrolltyp: | Knappar |
| Låddjup: | 675 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 59600 g |
| Eco-läge: | Ja |
| Ugnens bruttokapacitet: | 79 l |
| Ugnens nettokapacitet: | 70 l |
| Ugnens innermått (B x D x H): | 444 x 425 x 360 mm |
| Rengöringstyp: | Ånga |
| AC-inspänning: | 380 - 415 V |
| Lamptyp: | halogen |
| Ström: | 30 A |
| Barnsäkert: | Nej |
| Grill styrka: | 2700 W |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Typ av spishäll: | Keramisk |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 4 |
| Antalet elektriska kokzoner: | 4 |
| Diameter på platta/tillagningsyta 1: | 210 mm |
| Placering av platta/tillagningsyta 4: | Höger fram |
| Placering av platta/tillagningsyta 3: | Höger bak |
| Diameter på platta/tillagningsyta 4: | 140 mm |
| Placering av platta/tillagningsyta 2: | Främre till vänster |
| Diameter på platta/tillagningsyta 2: | 180 mm |
| Diameter på platta/tillagningsyta 3: | 180 mm |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 4: | Elektrisk |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Vänster bak |
| Manöverplats: | Framsida |
| Maximal kabelförlust med anslutning: | Ja |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 2200 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 1800 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 1800 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 1200 W |
| Topp och undervärme: | Ja |
| Normalkokning: | Ja |
| Typ av ytskikt: | Glas |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | 0.8 kWh |
| Kastrullavkänning: | Nej |
| Anslutningseffekt (elektrisk): | 10200 W |
| Teleskopskena ingår: | Ja |
| Bakplåt 1, djup: | 20 mm |
| Ugnens dörröppning: | Nedfällbar öppning |
| Grillgaller ingår: | Ja |
| Bottenvärme: | Ja |
| Löstagbar ugnslucka: | Ja |
| Antal glaspaneler dörr: | 2 |
| Teleskophyllor: | Ja |
| Ugn 2, avtagbar glaslucka: | Ja |
| Grillpanna: | Ja |
| Stektermometer: | Nej |
| Ugnens invändiga ytbehandling: | Emalj |
| Klar larm: | Ja |
| Ugnstimer: | Ja |
| Övervärme, undervärme, fläkt + varmluft (turboläge): | Ja |
| Löstagbart glas i ugnsluckan: | Ja |
| Bakplåt 2, djup: | 40 mm |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg CO68CMP9 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026