Smeg Concert CX93GMBL Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg Concert CX93GMBL (28 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 21 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.6 stjärnor baserat på 5 recensioner. Har du en fråga om Smeg Concert CX93GMBL eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/28

PRECAUTIONS - 3391477A931/B
e
PRECAUTIONS33
General safety instructions33
Installation37
Appliance purpose38
This user manual38
Manufacturer’s liability38
Identification plate38
Disposal38
Information for European Control Bodies39
Energy efficiency technical data39
To save energy39
Light sources39
How to read the user manual39
DESCRIPTION40
General description40
Hob40
Control panel40
Other parts41
Accessories41
USE42
Preliminary operations42
Using the accessories42
Using the hob43
Using the storage compartment (where present)43
Using the oven44
Digital programmer44
Cooking advice46
Cooking information table47
Cooking information table (auxiliary oven)48
Cooking information table (vertical oven)48
CLEANING AND MAINTENANCE49
Cleaning the appliance49
Cleaning the hob49
Knobs50
Cleaning the door50
Cleaning the oven cavity51
Cleaning the roof of the oven (only for some
models/cavities)52
Extraordinary maintenance53
INSTALLATION53
Gas connection53
Gas types and Countries57
Burner and nozzle characteristics tables57
Positioning58
Electrical connection59
Instructions for the installer60
We advise you to read this manual carefully, which contains all the instructions for maintaining the
appliance’s aesthetic and functional qualities. For further information on the product: www.smeg.com
PRECAUTIONS
General safety instructions
Risk of personal injury
•WARNING: During use the
appliance and its accessible
parts become very hot. Keep
children well away from the
appliance.
•Protect your hands by wearing
oven gloves when moving food
inside the oven.
•Never try to put out a fire or
flames with water: Turn off the
appliance and smother the
flames with a fire blanket or
other appropriate cover.
•This appliance may only be
used by children aged 8 years
and over, and by people of
reduced physical, sensory or
mental capacity, or lacking in
experience in the use of
electrical appliances, provided
that they are supervised or
have been given instructions on
the safe use of the appliance
and of the hazards associated
with it.
•Children must not play with the
appliance.
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | Concert CX93GMBL |
| Produkttyp: | Fristående köksspis |
| Vikt: | 9360 g |
| Bredd: | 900 mm |
| Djup: | 600 mm |
| Höjd: | 900 mm |
| Grill: | Nej |
| Antal funktioner: | 1 |
| Förpackningens bredd: | 960 mm |
| Typ av klocka: | Elektronisk |
| Konvektionsmatlagning: | Nej |
| Ångkokning: | Nej |
| Avfrostningsfunktion: | Nej |
| Ugnens strömkälla: | Elektrisk |
| Antal ugnar: | 3 |
| Antal gasbrännare: | 5 |
| Ugnsstorlek: | Medium |
| Självrengörande: | Nej |
| Övervärme: | Nej |
| Justerbara fötter: | Ja |
| Färgnamn: | Svart |
| Ursprungsland: | Italien |
| Antal hyllor: | 1 galler |
| Förvaringsfack: | Nej |
| Programmerbar ugn: | Nej |
| Stil: | Modern |
| Produktens färg: | Svart |
| Kontrolltyp: | Rotations- |
| Låddjup: | 670 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 10390 g |
| Ugnens nettokapacitet: | 61 l |
| Antal nivåer: | 4 |
| Cool dörr: | Ja |
| Lamptyp: | halogen |
| Strömkabel ingår: | Ja |
| Återuppvärmningsfunktion: | Nej |
| Fördröjd start timer: | Nej |
| Barnsäkert: | Nej |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Typ av spishäll: | Gas |
| Placering av platta/tillagningsyta 4: | Höger bak |
| Placering av platta/tillagningsyta 3: | Central |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 3: | gas |
| Placering av platta/tillagningsyta 2: | Vänster bak |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 4: | gas |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2: | gas |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | gas |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Främre till vänster |
| Klocka: | Ja |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 2900 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 1800 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 4000 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 1800 W |
| Topp och undervärme: | Nej |
| Normalkokning: | Nej |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | 0.83 kWh |
| Tullens varukod, tulltaxa (TARIC): | 8516601000 |
| Flamskyddad enhet: | Ja |
| Mikrovågsugnsfunktion: | Nej |
| Material i hällstativ: | Gjutjärn |
| Effekt på platta/tillagningsyta 5: | 1000 W |
| Placering av platta/tillagningsyta 5: | Höger fram |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 5: | gas |
| Handtagets färg: | Rostfritt stål |
| Invändigt ytskikt: | Emalj |
| Teleskopskena ingår: | Nej |
| Ugnens dörröppning: | Sidoöppning |
| Bottenvärme: | Nej |
| Värmningslåda: | Nej |
| Hällskydd för spishäll: | Nej |
| Enkel att rengöra (häll): | Ja |
| Ugnens placering: | Under till vänster |
| Långsam tillagning: | Nej |
| Ugn 2, storlek: | Medium |
| Ugn 2, strömkälla: | Elektrisk |
| Ugn 2, placering: | Höger |
| Ugn 2, nettokapacitet: | 62 l |
| Ugn 2, grill: | Nej |
| Stektermometer: | Nej |
| Ugnens invändiga ytbehandling: | Emalj |
| Klar larm: | Nej |
| Topp, botten och fläkt: | Nej |
| Material i ugnens dörr: | Glas |
| Hälltimer: | Nej |
| Ugnstimer: | Nej |
| Typ av elektronisk tändning: | Enhandständning |
| Handtag material: | Rostfritt stål |
| Kylfläkt för ugnslucka: | Ja |
| Ugn 2, material i dörr: | Metall |
| Ugn 2, dörröppning: | Sidoöppning |
| Ugn 2, Antal hyllpositioner: | 9 |
| Ugn 2, intern ytbeläggning: | Emalj |
| Ugn 2, katalytiska höljen på sidoväggar: | Nej |
| Katalytiska höljen på sidoväggar: | Nej |
| Konverterbar till gasol (LPG): | Ja |
| Undervärme och fläkt: | Nej |
| Ugn 3, storlek: | Liten |
| Ugn 3, nettokapacitet: | 35 l |
| Ugn 3, grill: | Ja |
| Ugn 3, dörröppning: | Nedfällbar öppning |
| Ugn 3, material i dörr: | Glas |
| Ugn 3, placering: | Övre vänster |
| Ugn 2, Antal funktioner: | 1 |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg Concert CX93GMBL ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026