Smeg SFP120 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg SFP120 (38 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 20 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.6 stjärnor baserat på 9 recensioner. Har du en fråga om Smeg SFP120 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/38

Contents
41
EN
1 Instructions42
1.1 General safety instructions42
1.2 Manufacturer liability43
1.3 Appliance purpose43
1.4 Disposal43
1.5 Identification plate44
1.6 This user manual44
1.7 How to read the user manual44
2 Description45
2.1 General Description45
2.2 Control panel46
2.3 Other parts46
2.4 Available accessories47
3 Use49
3.1 Instructions49
3.2 First use49
3.3 Using the accessories50
3.4 Using the oven53
3.5 Cooking advice55
3.6 Display57
4 Cleaning and maintenance66
4.1 Instructions66
4.2 Cleaning the surfaces66
4.3 Ordinary daily cleaning66
4.4 Food stains or residues66
4.5 Removing the door66
4.6 Cleaning the door glazing67
4.7 Removing the internal glass panels67
4.8 Cleaning the inside of the oven68
4.9 Vapor Clean: assisted oven cleaning (on some models only)70
4.10 Pyrolysis: automatic oven cleaning (on some models only)72
4.11 Extraordinary maintenance74
5 Installation76
5.1 Electrical connection76
5.2 Cable replacement76
5.3 Positioning77
We advise you to read this manual carefully, which contains all the instructions for
maintaining the appliance's aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | SFP120 |
| Bredd: | 597 mm |
| Djup: | 548 mm |
| Höjd: | 592 mm |
| Grill: | Ja |
| Typ av klocka: | Elektronisk |
| Antal ugnar: | 1 |
| Energiförbrukning (konventionell): | 1.01 kWh |
| Ugnens termostatområde: | 0 - 280 ° C |
| Antal hyllor: | 3 galler |
| Produktens färg: | Rostfritt stål |
| Ugnstyp: | Elektrisk ugn |
| Ugnens nettokapacitet: | 72 l |
| Material, hölje: | Glass, Stainless steel |
| Installationsfack, bredd: | 564 mm |
| Installationsfack, djup: | 560 mm |
| Installationsfack, höjd: | 585 mm |
| Fördröjd start timer: | Ja |
| Barnsäkert: | Ja |
| Manöverplats: | Framsida |
| Klocka: | Ja |
| Typ av timer: | Digital |
| Precisionspenna: | Ja |
| Totalt ugn (er) invändig kapacitet: | 72 l |
| Totalt ugn: | - W |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | 0.94 kWh |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg SFP120 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026