Smeg FAB 30 R7 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg FAB 30 R7 (16 sidor) i kategorin kylskåp. Guiden har ansetts hjälpsam av 9 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.0 stjärnor baserat på 8 recensioner. Har du en fråga om Smeg FAB 30 R7 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/16

Inhoudsopgave
1. WAARSCHUWINGEN VOOR DE VEILIGHEID ....................................................................69
2. GEBRUIK WAARVOOR DE KOELKAST IS BESTEMD .......................................................69
3. INSTALLATIE EN AANSLUITING .........................................................................................70
3.1 De keuze van de juiste plaats ....................................................................................................................... 70
3.2 Plaatsing en waterpas zetten van het apparaat ............................................................................................ 70
3.3 Elektrische aansluiting .................................................................................................................................. 70
4. BESCHRIJVING VAN HET PRODUCT .................................................................................71
4.1 FAB 28 .......................................................................................................................................................... 71
4.2 Rekken .......................................................................................................................................................... 71
4.3 Flessenrek ..................................................................................................................................................... 71
4.4 Afvoer van het dooiwater van de koelruimte ................................................................................................. 71
4.5 Fruit- en groentelade ..................................................................................................................................... 71
4.6 Balkonvakjes en bakjes in de deur ................................................................................................................ 72
4.7 Binnenverlichting ........................................................................................................................................... 72
4.8 Ventilator ....................................................................................................................................................... 72
5. PLAATSING VAN HET VOEDSEL IN DE KOELRUIMTE .....................................................73
6. REGELING EN KEUZE VAN DE KOELTEMPERATUUR .....................................................73
7. HET INVRIEZEN VAN VOEDSEL .........................................................................................74
7.1 Conservering van het diepvriesvoedsel ........................................................................................................ 74
7.2 Ontdooien van diepvriesvoedsel ................................................................................................................... 75
7.3 IJsblokjes maken ........................................................................................................................................... 75
8. ONDERHOUD EN REINIGEN ...............................................................................................76
8.1 Ontdooien van de koelruimte ........................................................................................................................ 76
8.2 Ontdooien van de vriesruimte ....................................................................................................................... 76
8.3 Reinigen van de koelkast .............................................................................................................................. 76
8.4 Uitschakelen van de koelkast ........................................................................................................................ 76
8.5 Praktische wenken om energie te besparen. ................................................................................................ 77
8.6 Werkingsgeluiden .......................................................................................................................................... 77
8.7 Opsporen en verhelpen van mogelijke defecten tijdens het gebruik ............................................................. 77
8.8 Vervanging van het lampje in de koelkast ..................................................................................................... 77
9. LEIDRAAD VOOR HET OPSPOREN VAN DE PROBLEMEN ..............................................78
AANWIJZINGEN VOOR DE GEBRUIKER
AANWIJZINGEN VOOR DE INSTALLATEURgekwalificeerde technicus
@
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | kylskåp |
| Modell: | FAB 30 R7 |
| Enhetsplacering: | Ingebouwd |
| Typ av operation: | Touch |
| Färg på produkten: | Zwart |
| Antal effektnivåer: | 17 |
| Inbyggd display: | Ja |
| Timer: | Ja |
| Vikt: | 12000 g |
| Bredd: | 592 mm |
| Djup: | 522 mm |
| Höjd: | 51 mm |
| Årlig energiförbrukning: | 332 kWh |
| Energiförbrukning: | 0.91 kWh/24h |
| Sladdlängd: | 1.1 m |
| Barnlås: | Ja |
| Förpackningens vikt: | 13000 g |
| Energieffektivitetsklass (gammal): | A+ |
| Fryskapacitet: | 3.5 kg/24h |
| Håll varm funktion: | Ja |
| Avfrostningsfunktion: | Ja |
| Frysläge: | Högst placerad |
| antal stjärnor: | 4* |
| Typ av material (överst): | Keramisch |
| Brännare/kokzonseffekt 2: | 2000 W |
| Brännare/kokzonseffekt 3: | 2000 W |
| Brännare/kokzonseffekt 1: | 2400 W |
| Antal brännare/kokzoner: | 3 zone(s) |
| Typ av häll: | Inductiekookplaat zones |
| Brännare/kokzon typ 1: | Extra groot |
| Brännare/kokzon typ 2: | Regulier |
| Typ av brännare/kokzon 3: | Regulier |
| Inbyggd frys: | Ja |
| Antal gasbrännare: | 0 zone(s) |
| Antal elektroniska kokzoner: | 3 zone(s) |
| Normal brännare/kokzon: | 2500 W |
| Kontrollposition: | Boven voorzijde |
| Ansluten last (elektrisk): | 7200 W |
| Installationsfackets bredd: | 560 mm |
| Installationsfack höjd: | 51 mm |
| Stor brännare/kokzon: | 3600 W |
| Antal kompressorer: | 1 |
| Boost funktion: | Ja |
| Installationsutrymmets djup (min): | 490 mm |
| Djup utan handtag: | 682 mm |
| Restvärmeindikator: | Ja |
| Strömkälla brännare/kokzon 1: | Electrisch |
| Strömkälla brännare/kokzon 2: | Electrisch |
| Strömkälla brännare/kokzon 3: | Electrisch |
| Kookzone 1 boost: | 3600 W |
| Kookzone 2 boost: | 2500 W |
| Kookzone 3 boost: | 2500 W |
| Installationsutrymmets djup (max): | 500 mm |
| Placera brännare/kokzon 1: | Links |
| Diameter brännare/kokzon 1: | 280 mm |
| Placera brännare/kokzon 2: | Rechts achter |
| Placera brännare/kokzon 3: | Rechts voor |
| Kokzon 1 form: | Rond |
| Kokzon 2 form: | Rechthoekig |
| Kokzon 3 form: | Rechthoekig |
| Kombizoner: | Ja |
| Flexibel kokzon: | Ja |
| AC-ingångsspänning: | 220-240 V |
| AC-ingångsfrekvens: | 50 - 60 Hz |
| Kokzon 2 storlek (BxD): | 190 x 200 mm |
| Antal flexibla kokzoner: | 1 zone(s) |
| Kokzon 3 storlek (BxD): | 190 x 200 mm |
| Produktens färg: | Röd |
| Lagringstid vid strömavbrott: | 16 h |
| Antal hyllor i frysen: | 3 |
| Apparatens placering: | Fristående |
| Gångjärnssida: | Höger |
| Hängbar dörr: | Nej |
| Total kapacitet netto: | 310 l |
| Ljudnivå Lc IEC: | 39 dB |
| Klimatkategori: | ST (subtropisk) |
| Frostfri (kyl): | Nej |
| Antal vegetabiliska lådor: | 1 |
| Ansluten effekt: | 110 W |
| Frys - Antal hyllor: | 1 |
| Fryskapacitet netto.: | 68 l |
| Total kapacitet, brutto: | 315 l |
| Kylkapacitet netto: | 242 l |
| Färska zon fack: | Nej |
| Frostfri (frys): | Nej |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg FAB 30 R7 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
kylskåp Smeg Manualer
31 Mars 2026
29 Mars 2026
16 Februari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
11 Oktober 2025
11 Oktober 2025
11 Oktober 2025
kylskåp Manualer
Nyaste kylskåp Manualer
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026