Smeg FAB10LRD2 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg FAB10LRD2 (23 sidor) i kategorin kylskåp. Guiden har ansetts hjälpsam av 11 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.9 stjärnor baserat på 3 recensioner. Har du en fråga om Smeg FAB10LRD2 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/23

Contents
27
EN
1 Instructions28
1.1General safety instructions28
1.2Manufacturer liability30
1.3Appliance purpose30
1.4 Disposal30
1.5Identification plate31
1.6This user manual31
1.7How to read the user manual32
2 Description33
2.1General Description33
2.2Description of parts34
2.3Control panel35
2.4Available accessories36
3 Use37
3.1 Instructions37
3.2Preliminary operations37
3.3First use37
3.4Using the accessories38
3.5Using the refrigerator compartment40
3.6Noises during operation40
3.7Turning the appliance off41
3.8Food storage advice41
4Cleaning and maintenance43
4.1 Instructions43
4.2Cleaning the appliance43
4.3Defrosting the refrigerator compartment44
4.4Defrosting the freezer compartment44
4.5Replacing the lamp45
4.6What to do if...45
5 Installation47
5.1Electrical connection47
5.2 Positioning47
We advise you to read this manual carefully, as it contains all the instructions for maintaining
the appliance’s aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | kylskåp |
| Modell: | FAB10LRD2 |
| Inbyggd display: | Nej |
| Bredd: | 544 mm |
| Djup: | 682 mm |
| Höjd: | 980 mm |
| Årlig energiförbrukning: | 139 kWh |
| Sladdlängd: | 1.7 m |
| Energieffektivitetsklass (gammal): | A++ |
| Fryskapacitet: | 2 kg/24h |
| Frysläge: | Högst placerad |
| antal stjärnor: | 4* |
| Flaskställ: | Ja |
| Kylmedium: | R600a |
| Antal kompressorer: | 1 |
| Automatisk avfrostning (frys): | Nej |
| Antibakteriell beläggning: | Ja |
| Djup utan handtag: | 640 mm |
| Produktens färg: | Röd |
| Kontrolltyp: | Rotations- |
| Lagringstid vid strömavbrott: | 7 h |
| Djup med öppen dörr: | 988 mm |
| AC-inspänning: | 220 - 240 V |
| Lamptyp: | LED |
| Antal hyllor i frysen: | 3 |
| Apparatens placering: | Fristående |
| Växelström Frekvens: | 50 hz |
| Isbricka: | Ja |
| Gångjärnssida: | Vänster |
| Hängbar dörr: | Nej |
| Hyllor material: | Härdat glas |
| Ström: | 0.3 A |
| Total kapacitet netto: | 114 l |
| Ljudnivå Lc IEC: | 37 dB |
| Klimatkategori: | SN-T |
| Minsta drifttemperatur: | 10 ° C |
| Maximal arbetstemperatur: | 43 ° C |
| Innerbelysning, kyl: | Ja |
| Automatisk avfrostning (kyl): | Ja |
| Multi-luftflödessystem (kyl): | Nej |
| Antal vegetabiliska lådor: | 1 |
| Antal dörrfack, kylskåp: | 3 |
| Barnsäkert: | Nej |
| Ansluten effekt: | - W |
| Fryskapacitet netto.: | 13 l |
| Total kapacitet, brutto: | 118 l |
| Kylkapacitet brutto: | 105 l |
| Kylkapacitet netto: | 101 l |
| Frostfri (frys): | Nej |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg FAB10LRD2 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
kylskåp Smeg Manualer
31 Mars 2026
29 Mars 2026
16 Februari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
11 Oktober 2025
11 Oktober 2025
11 Oktober 2025
kylskåp Manualer
Nyaste kylskåp Manualer
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026