Smeg FAB28LDUJ3 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg FAB28LDUJ3 (21 sidor) i kategorin kylskåp. Guiden har ansetts hjälpsam av 14 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.5 stjärnor baserat på 5 recensioner. Har du en fråga om Smeg FAB28LDUJ3 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/21

Contents
25
EN
1 Instructions26
1.1General safety instructions26
1.2Manufacturer liability28
1.3Appliance purpose28
1.4 Disposal29
1.5Identification plate29
1.6This user manual29
1.7How to read the user manual30
2 Description31
2.1General Description31
2.2Description of parts31
2.3Available accessories32
3 Use34
3.1 Instructions34
3.2Preliminary operations34
3.3First use34
3.4Using the accessories34
3.5 Ventilation36
3.6Using the refrigerator compartment37
3.7Using the freezer compartment37
3.8Noises during operation38
3.9Heated front surface39
3.10Turning the appliance off39
3.11Food storage advice39
4Cleaning and maintenance41
4.1 Instructions41
4.2Cleaning the appliance41
4.3 Defrosting42
4.4Interior lighting42
4.5What to do if...42
5 Installation44
5.1Electrical connection44
5.2 Positioning44
We advise you to read this manual carefully, as it contains all the instructions for maintaining
the appliance’s aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | kylskåp |
| Modell: | FAB28LDUJ3 |
| Inbyggd display: | Nej |
| Vikt: | 73500 g |
| Bredd: | 601 mm |
| Djup: | 768 mm |
| Höjd: | 1530 mm |
| Årlig energiförbrukning: | 139 kWh |
| Sladdlängd: | 1.8 m |
| Fryskapacitet: | 2 kg/24h |
| Frysläge: | Högst placerad |
| antal stjärnor: | 4* |
| Flaskställ: | Ja |
| Kylmedium: | R600a |
| Antal kompressorer: | 1 |
| Automatisk avfrostning (frys): | Nej |
| Justerbara fötter: | Ja |
| Antibakteriell beläggning: | Ja |
| Djup utan handtag: | 728 mm |
| Produktens färg: | Blue, Red, White |
| Kontrolltyp: | Rotations- |
| Lagringstid vid strömavbrott: | 12 h |
| Djup med öppen dörr: | 1197 mm |
| AC-inspänning: | 220-240 V |
| Lamptyp: | LED |
| Energiklass: | G |
| Antal hyllor i frysen: | 3 |
| Apparatens placering: | Fristående |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Isbricka: | Ja |
| Gångjärnssida: | Vänster |
| Hängbar dörr: | Nej |
| Hyllor material: | Härdat glas |
| Energieffektivitetsskalning: | A till G |
| Strömkälla: | Elektrisk |
| Ström: | 1 A |
| Total kapacitet netto: | 270 l |
| Bulleremission, klass: | C |
| Ljudnivå Lc IEC: | 38 dB |
| Klimatkategori: | SN-T |
| Minsta drifttemperatur: | 10 ° C |
| Maximal arbetstemperatur: | 43 ° C |
| Innerbelysning, kyl: | Ja |
| Frostfri (kyl): | Nej |
| Automatisk avfrostning (kyl): | Ja |
| Multi-luftflödessystem (kyl): | Nej |
| Antal vegetabiliska lådor: | 2 |
| Antal dörrfack, kylskåp: | 4 |
| Dörröppningslarm: | Ja |
| Barnsäkert: | Nej |
| Ansluten effekt: | 90 W |
| Fryskapacitet netto.: | 26 l |
| Fryskapacitet brutto: | 26 l |
| Total kapacitet, brutto: | 281 l |
| Kylkapacitet brutto: | 230 l |
| Kylkapacitet netto: | 223 l |
| Färska zon fack: | Ja |
| Dörröppningsvinkel: | 110 ° |
| Bredd med öppen dörr: | 926 mm |
| Justering av fötter: | 15 mm |
| Frostfri (frys): | Nej |
| Färskzon-fack nettokapacitet: | 21 l |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg FAB28LDUJ3 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
kylskåp Smeg Manualer
31 Mars 2026
29 Mars 2026
16 Februari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
11 Oktober 2025
11 Oktober 2025
11 Oktober 2025
kylskåp Manualer
Nyaste kylskåp Manualer
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026