Smeg FAB28RV1 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg FAB28RV1 (17 sidor) i kategorin kylskåp. Guiden har ansetts hjälpsam av 11 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.5 stjärnor baserat på 3 recensioner. Har du en fråga om Smeg FAB28RV1 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/17

Inhoudsopgave
1.WAARSCHUWINGENVOORDEVEILIGHEID.................................................................... 69
2. GEBRUIK WAARVOOR DE KOELKAST IS BESTEMD.......................................................69
3.INSTALLATIEENAANSLUITING......................................................................................... 70
3.1 De keuze vande juiste plaats.......................................................................................................................70
3.2 Plaatsing en waterpas zetten van het apparaat............................................................................................70
3.3Elektrischeaansluiting.................................................................................................................................. 70
4.BESCHRIJVINGVANHETPRODUCT................................................................................. 71
4.1FAB28.......................................................................................................................................................... 71
4.2Rekken.......................................................................................................................................................... 71
4.3Flessenrek..................................................................................................................................................... 71
4.4 Afvoer van hetdooiwater van dekoelruimte.................................................................................................71
4.5 Fruit- en groentelade.....................................................................................................................................72
4.6 Balkonvakjes en bakjes in dedeur ................................................................................................................72
4.7Binnenverlichting........................................................................................................................................... 72
4.8Ventilator....................................................................................................................................................... 72
5. PLAATSING VAN HET VOEDSEL IN DE KOELRUIMTE.....................................................73
6. REGELING EN KEUZE VAN DE KOELTEMPERATUUR.....................................................73
7. HET INVRIEZEN VAN VOEDSEL.........................................................................................74
7.1 Conservering van hetdiepvriesvoedsel........................................................................................................74
7.2 Ontdooien van diepvriesvoedsel...................................................................................................................75
7.3 IJsblokjes maken ...........................................................................................................................................75
8.ONDERHOUDENREINIGEN............................................................................................... 76
8.1 Ontdooien van de koelruimte........................................................................................................................76
8.2 Ontdooien van de vriesruimte.......................................................................................................................76
8.3 Reinigen van de koelkast..............................................................................................................................76
8.4 Uitschakelen van de koelkast ........................................................................................................................76
8.5 Praktische wenken om energie te besparen.................................................................................................77
8.6 Werkingsgeluiden ..........................................................................................................................................77
8.7 Opsporen en verhelpen van mogelijke defecten tijdens hetgebruik .............................................................77
8.8 Vervanging van hetlampje in dekoelkast .....................................................................................................77
9. LEIDRAAD VOOR HET OPSPOREN VAN DE PROBLEMEN..............................................78
AANWIJZINGEN VOOR DE GEBRUIKER: deze bevatten adviesvoorhet gebruik, de beschrijvingvan
debedieningen en de correctehandelingen van de reiniging en het onderhoud van het toestel.
AANWIJZINGEN VOOR DE INSTALLATEURgekwalificeerdetechnicus: dezezijnbestemd voor de
die de installatie, de indienststellingende keuring vanhet toestel moet uitvoeren.
Meer productinformatie isbeschikbaarop www.smeg.com
@
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | kylskåp |
| Modell: | FAB28RV1 |
| Typ av operation: | Draadloos |
| Färg på produkten: | Zwart |
| Inbyggd display: | Nej |
| Vikt: | 4900 g |
| Bredd: | 220 mm |
| Djup: | 732 mm |
| Höjd: | 470 mm |
| Årlig energiförbrukning: | 180 kWh |
| Energieffektivitetsklass (gammal): | A++ |
| Fryskapacitet: | 2 kg/24h |
| Avfrostningsfunktion: | Ja |
| Frysläge: | Högst placerad |
| antal stjärnor: | 4* |
| Flaskställ: | Ja |
| LED-indikatorer: | Stroom |
| AC-adapterfrekvens: | 50-60 Hz |
| AC-adapterns inspänning: | 100-240 V |
| Antal kompressorer: | 1 |
| USB uttag: | Ja |
| Typ av anslutningskontakt: | 3,5 mm |
| Typ av strömkälla: | AC, Battery |
| Integrerad minneskortläsare: | Ja |
| Kompatibla minneskort: | MicroSD (TransFlash) |
| Termostat: | Ja |
| Djup utan handtag: | 682 mm |
| Inbyggda högtalare: | Ja |
| Volymkontroll: | Draaiknop |
| Bärhandtag: | Ja |
| Avsedd för: | Draagbaar |
| Längd: | 360 mm |
| Att dra tillbaka: | Ja |
| Fjärrkontroll ingår: | Ja |
| Microfoonaansluiting: | Bedraad |
| Ekoeffekt: | Ja |
| Produktens färg: | Grön |
| Lagringstid vid strömavbrott: | 12 h |
| AC-inspänning: | 220 - 240 V |
| Antal hyllor i frysen: | 3 |
| Apparatens placering: | Fristående |
| Växelström Frekvens: | 50 hz |
| Isbricka: | Ja |
| Gångjärnssida: | Höger |
| Hängbar dörr: | Nej |
| Total kapacitet netto: | 248 l |
| Ljudnivå Lc IEC: | 39 dB |
| Klimatkategori: | SN-T |
| Innerbelysning, kyl: | Ja |
| Frostfri (kyl): | Nej |
| Automatisk avfrostning (kyl): | Ja |
| Multi-luftflödessystem (kyl): | Ja |
| Antal vegetabiliska lådor: | 1 |
| Äggfack: | Ja |
| Ansluten effekt: | 90 W |
| Fryskapacitet netto.: | 26 l |
| Fryskapacitet brutto: | 26 l |
| Total kapacitet, brutto: | 256 l |
| Kylkapacitet brutto: | 230 l |
| Kylkapacitet netto: | 222 l |
| Frostfri (frys): | Nej |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg FAB28RV1 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
kylskåp Smeg Manualer
31 Mars 2026
29 Mars 2026
16 Februari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
11 Oktober 2025
11 Oktober 2025
11 Oktober 2025
kylskåp Manualer
Nyaste kylskåp Manualer
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026