Smeg FAB38RBL Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg FAB38RBL (34 sidor) i kategorin kylskåp. Guiden har ansetts hjälpsam av 9 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.4 stjärnor baserat på 7 recensioner. Har du en fråga om Smeg FAB38RBL eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/34

Inhoudsopgave
105
NL
1 Waarschuwingen 106
1.1 Algemene veiligheidswaarschuwingen 106
1.2 Aansprakelijkheid van de fabrikant 109
1.3 Toepassingsgebied van het apparaat 109
1.4 Verwijdering 109
1.5 Typeplaatje 110
1.6 Gebruiksaanwijzing 110
1.7 Wegwijs in de gebruiksaanwijzing 110
2 Beschrijving van het apparaat 111
2.1 Algemene beschrijving 111
3 Gebruik van het apparaat 112
3.1 Informatie over de nieuwe generatie koeltechnologie 112
3.2 Display en bedieningspaneel 112
3.3 Gebruik van het apparaat 113
3.4 Waarschuwingen voor de regeling van de temperatuur 115
3.5 Accessoires 115
4 Het bewaren van voedsel 119
4.1 Koelcel 119
4.2 Vriescel 121
5 Reiniging en onderhoud 125
5.1 Ontdooien 125
5.2 Waarschuwingen 125
5.3 Reiniging van het apparaat 126
5.4 Oplossingen voor problemen... 127
6 Installatie 128
6.1 Elektrische aansluiting 128
6.2 Plaatsing 129
6.3 Waarschuwingen voor de installatie 130
6.4 Tijdens het gebruik 131
7 Verzending en verplaatsing 134
7.1 Transport en positie wijzigen 134
8 Voordat u de klantenservice belt 134
9 Suggesties voor energiebesparing 138
We raden aan deze handleiding aandachtig door te lezen omdat het alle aanwijzingen
bevat om de esthetische en functionele kwaliteiten van het apparaat te behouden.
Raadpleeg de website voor verdere informatie over dit product: www.smeg.com
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | kylskåp |
| Modell: | FAB38RBL |
| Inbyggd display: | Ja |
| Vikt: | 112200 g |
| Bredd: | 706 mm |
| Djup: | 811 mm |
| Höjd: | 2050 mm |
| Årlig energiförbrukning: | 371 kWh |
| Ismaskin: | Ja |
| Sladdlängd: | 1.8 m |
| Fryskapacitet: | 9 kg/24h |
| Frysläge: | Bottom-placerade |
| antal stjärnor: | 4* |
| Temperaturlarm: | Ja |
| Antal kompressorer: | 1 |
| Djup utan handtag: | 771 mm |
| Produktens färg: | Svart |
| Skärmtyp: | LED |
| Kontrolltyp: | Röra |
| Lagringstid vid strömavbrott: | 24 h |
| Djup med öppen dörr: | 1340 mm |
| AC-inspänning: | 220 - 240 V |
| Lamptyp: | LED |
| Energiklass: | G |
| Material, hölje: | Metall |
| Antal hyllor i frysen: | 4 |
| Apparatens placering: | Fristående |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Gångjärnssida: | Höger |
| Hängbar dörr: | Nej |
| Hyllor material: | Härdat glas |
| Energieffektivitetsskalning: | A till G |
| Ström: | 1.27 A |
| Total kapacitet netto: | 461 l |
| Bulleremission, klass: | D |
| Ljudnivå Lc IEC: | 42 dB |
| Klimatkategori: | SN-T |
| Minsta drifttemperatur: | 10 ° C |
| Maximal arbetstemperatur: | 43 ° C |
| Innerbelysning, kyl: | Ja |
| Frostfri (kyl): | Ja |
| Automatisk avfrostning (kyl): | Ja |
| Multi-luftflödessystem (kyl): | Ja |
| Antal vegetabiliska lådor: | 1 |
| Antal dörrfack, kylskåp: | 4 |
| Dörröppningslarm: | Ja |
| Strömväxlingsteknik: | Ja |
| Ansluten effekt: | 127 W |
| Frys - Antal hyllor: | 3 |
| Fryskapacitet netto.: | 128 l |
| Fryskapacitet brutto: | 155 l |
| Funktion för snabbinfrysning: | Ja |
| Total kapacitet, brutto: | 510 l |
| Kylkapacitet brutto: | 355 l |
| Kylkapacitet netto: | 333 l |
| Färska zon fack: | Ja |
| Dörröppningsvinkel: | 110 ° |
| Bredd med öppen dörr: | 1070 mm |
| Frostfri (frys): | Ja |
| Färskzon-fack nettokapacitet: | 24 l |
| Antal löstagbara hyllor: | 3 |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg FAB38RBL ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
kylskåp Smeg Manualer
31 Mars 2026
29 Mars 2026
16 Februari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
11 Oktober 2025
11 Oktober 2025
11 Oktober 2025
kylskåp Manualer
Nyaste kylskåp Manualer
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026