Smeg LBW40CIT Bruksanvisning
Smeg tvättmaskin LBW40CIT
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg LBW40CIT (1 sidor) i kategorin tvättmaskin. Guiden har ansetts hjälpsam av 26 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.7 stjärnor baserat på 7 recensioner. Har du en fråga om Smeg LBW40CIT eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/1

Product Information Sheet
COMMISSION DELEGATED REGULATION (EU) 2019/2014
Supplier's name or trademark: SMEG
Supplier’s address: Via Leonardo da Vinci, 4 42016 Guastalla (RE) - Italy
Model identifier: LBW40CIT
General product parameters:
Parameter ValueParameterValue
Rated capacity (kg)4Dimensions in cm
Height 85
Width 60
Depth 36
EEIw80Energy Efficiency ClassD
Washing efficiency index1.040Rinsing effectiveness (g/kg)5.0
Energy consumption in kWh
per cycle, based on the eco
40-60 programme. Actual
energy consumption will
depend on how the
appliance is used.
0.552
Water consumption in litre per
cycle, based on the eco 40-60
programme. Actual water
consumption will depend on how
the appliance is used and on the
hardness of the water.
39
Maximum temperature
inside the treated textile (°C)
Rated capacity39
——Half 32
Quarter 24
Spin speed (rpm)
Rated capacity1000
Spin-drying efficiency classCHalf1000
Quarter 1000
Programme duration (h:min)
Rated capacity2:55
——Half 2:24
Quarter 2:15
Airborne acoustical noise
emissions in the spinning
phase (a) (dB(A) re 1 pW)
76 Airborne acoustical noise emission
class (spinning phase)B
Off-mode (W)0.50Standby mode (W)1.00
Delay start (W) (if applicable)4.00Networked standby (W) (if
applicable) —
Minimum duration of the guarantee: 24 months
This product has been designed to release silver ions during the washing cycle: FALSE
Additional information:
Weblink to the supplier’s website, where the information in point 9 of Annex II to Commission Regulation (EU) 2019/2023 (1) is found:
https://www.smeg.com/services/customer-service
Page 1 / 1
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | tvättmaskin |
| Modell: | LBW40CIT |
| Inbyggd display: | Ja |
| Bredd: | 597 mm |
| Djup: | 362 mm |
| Höjd: | 845 mm |
| Sladdlängd: | 1.6 m |
| Ljudnivå (tvätt): | 58 dB |
| Maximal centrifugeringshastighet: | 1000 RPM |
| Närfältskommunikation (NFC): | Nej |
| Cykeltid (max): | 170 min |
| Antal tvättprogram: | 15 |
| Energiförbrukning per 100 cykler: | 55 kWh |
| Tvättprogram: | Blouse/shirt, Cotton, Eco, Hand, Wool, Mix, Quick, Synthetics, Spin/drain |
| Justerbar temperatur: | Ja |
| Minsta centrifugeringshastighet: | 600 RPM |
| Displaybelysning: | Ja |
| Nominell kapacitet: | 4 kg |
| Invändigt material: | Polypropylen |
| Produktens färg: | Vit |
| Skärmtyp: | LED |
| Kontrolltyp: | Rotary, Touch |
| Djup med öppen dörr: | 809 mm |
| AC-inspänning: | 220 - 240 V |
| Energiklass: | D |
| Belysningsfärg: | Orange |
| Apparatens placering: | Fristående |
| Växelström Frekvens: | 50 hz |
| Redo för anpassad panel: | Nej |
| Gångjärnssida: | Vänster |
| Energieffektivitetsskalning: | A till G |
| Bulleremission, klass: | B |
| Laddning: | Frontmatad |
| Drum volym: | 32 l |
| Dörr färg: | Vit |
| Tittfönster: | Ja |
| Fördröjd start timer: | Ja |
| Centrifugering klass: | A |
| Ljudnivå (spinn): | 76 dB |
| Justerbar centrifugeringshastighet: | Ja |
| Cykeltid (snabb-programmet): | 15.5 min |
| Energiförbrukning vid tvätt: | 0.75 kWh |
| Återstående tidindikering: | Nej |
| Barnsäkert: | Ja |
| Strömförbrukning i vänteläge: | 1 W |
| Ansluten effekt: | 1850 W |
| Lastbalansering systemet: | Ja |
| Skumkontrollssystem: | Ja |
| Restfukt: | 62 % |
| Material, trumma: | Rostfritt stål |
| Funktion för att lägga till klädesplagg (paus): | Ja |
| Strömförbrukning i avslaget läge: | 0.5 W |
| Extrasköljning: | Ja |
| Dörröppningsvinkel: | 135 ° |
| Wi-Fi-styrning: | Nej |
| Överfyllnadsskydd: | Ja |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg LBW40CIT ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
tvättmaskin Smeg Manualer
11 Oktober 2025
6 Juli 2025
6 Juli 2025
5 Juli 2025
5 Juli 2025
5 Juli 2025
4 Juli 2025
6 Juni 2025
1 April 2025
10 Mars 2025
tvättmaskin Manualer
Nyaste tvättmaskin Manualer
3 April 2026
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026