Smeg PM6743R Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg PM6743R (28 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 25 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.0 stjärnor baserat på 5 recensioner. Har du en fråga om Smeg PM6743R eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/28

PRECAUTIONS - 3391477A185/E
e
PRECAUTIONS33
General safety instructions33
Installation37
Appliance purpose38
This user manual38
Manufacturer’s liability39
Identification plate39
Disposal39
Energy efficiency information39
To save energy39
How to read the user manual39
DESCRIPTION40
General description40
Control panel41
Accessories42
USE42
Precautions42
Preliminary operations43
Using the accessories43
Basic functions43
Using the hob43
Additional functions46
Special functions48
User menu49
Safety features50
Error notifications51
CLEANING AND MAINTENANCE51
Cleaning the hob51
Cleaning the glass ceramic hob52
What to do if...52
INSTALLATION53
Gas connection53
Gas types and Countries56
Burner and nozzle characteristics tables56
Electrical connection57
Power limitation procedure58
Section cut from the countertop58
Mounting59
Fastening to the built-in cabinet59
Instructions for the installer60
We advise you to read this manual carefully, which contains all the instructions for maintaining the
appliance’s aesthetic and functional qualities. For further information on the product: www.smeg.com
These instructions apply only to the destination countries listed on the appliance's data plate.
This is a class 3 built-in hob.
PRECAUTIONS
General safety instructions
Risk of personal injury
•During use the appliance and
its accessible parts become
very hot. Keep children well
away from the appliance.
•Protect hands with heat resistant
gloves during use.
•Never try to put out a fire or
flames with water: Turn off the
appliance and smother the
flames with a fire blanket or
other appropriate cover.
•This appliance may only be
used by children aged 8 years
and over, and by people of
reduced physical, sensory or
mental capacity, or lacking in
experience in the use of
electrical appliances, provided
that they are supervised or
have been given instructions on
the safe use of the appliance
and of the hazards associated
with it.
•Children must not play with the
appliance.
•Keep children under the age of
eight at a safe distance unless
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | PM6743R |
| Färg på produkten: | Zwart |
| Inbyggd display: | Nee |
| Timer: | Ja |
| Vikt: | 94 g |
| Bredd: | 96 mm |
| Djup: | 97 mm |
| Höjd: | 20 mm |
| Grill: | Ja |
| Sladdlängd: | 1.2 m |
| Förpackningens vikt: | 642 g |
| Förpackningens bredd: | 89 mm |
| Djuppackning: | 217 mm |
| Förpackningshöjd: | 87 mm |
| Användarmanual: | Ja |
| Elektronisk tändning: | Ja |
| Antal gasbrännare: | 2 |
| Säkerhetsventil: | Ja |
| Maximal upplösning: | 2048 x 1536 Pixels |
| Medföljande kablar: | Audio (3.5mm), KVM, USB, VGA |
| VGA (D-Sub) port(ar): | 2 |
| Certifiering: | REACH, CE, FCC, cUR |
| HD typ: | 2K Ultra HD |
| Hållbarhetscertifikat: | RoHS |
| On Screen Display (OSD): | Nee |
| Antal användare: | 1 gebruiker(s) |
| Genvägar: | Ja |
| Överhettningsskydd: | Ja |
| Rackmontering: | Nee |
| Medföljande drivrutiner: | Ja |
| Snabbstart: | Ja |
| Videoanslutning: | VGA |
| Flexibel kokzon: | Ja |
| Harmoniserad systemkod (HS): | 85176200 |
| Antal faser: | 1 |
| Indikator för återstående tid: | Ja |
| Tangentbordsanslutning: | USB |
| Musanslutning: | USB |
| Antal datorer: | 2 |
| Konsolportar: | 3.5mm headphone, 3.5mm mic, USB A, VGA (D-Sub) |
| Skydd mot oavsiktlig start: | Ja |
| Ljudanslutningar: | Ja |
| Slingade igenom: | Nee |
| Antal USB-portar på konsolen: | 2 |
| Produktens färg: | Svart |
| Kontrolltyp: | Rotary, Touch |
| Låddjup: | 610 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 18800 g |
| Wok brännare: | Ja |
| AC-inspänning: | 220 - 240 V |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Växelström Frekvens: | 50/60 hz |
| Antal spänningsnivåer: | 9 |
| På / av-knapp: | Ja |
| IP-kontroll: | Nee |
| Ström: | 16 A |
| Barnsäkert: | Ja |
| Typ av spishäll: | Combi |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 4 |
| Antalet elektriska kokzoner: | 2 |
| Kokzon 3, form: | Rektangulär |
| Placering av platta/tillagningsyta 4: | Höger fram |
| Kokzon 1, form: | Rund |
| Placering av platta/tillagningsyta 3: | Höger bak |
| Kokzon 2, form: | Rund |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 3: | Elektrisk |
| Placering av platta/tillagningsyta 2: | Vänster bak |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 4: | Elektrisk |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2: | gas |
| Kokzon 4, form: | Rektangulär |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | gas |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Främre till vänster |
| Manöverplats: | Front / Top front |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 1100 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 3300 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 2100 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 2100 W |
| Kontrollpanelens färg: | Svart |
| Typ av ytskikt: | Glass-keramisk |
| Kokzon 3, boost: | 3600 W |
| Kastrullavkänning: | Ja |
| Anslutningseffekt (elektrisk): | 3700 W |
| Anslutningseffekt (gas): | 4400 W |
| Kokzon 4, storlek (B x D): | 180 x 230 mm |
| Kokzon 4, boost: | 3600 W |
| Hålla sig varm funktion: | Ja |
| Boost-funktionen: | Ja |
| Material i hällstativ: | Gjutjärn |
| Spisens bredd, storlek: | 75 cm |
| Överfyllnadsskydd: | Ja |
| Antal boostrar: | 2 |
| Integrerad huva: | Nej |
| Klar larm: | Ja |
| Bridge-funktion: | Ja |
| Kokzon 3, storlek (B x D): | 180 x 230 mm |
| Typ av elektronisk tändning: | Automatisk tändning |
| Gastyp: | Metan |
| Kantprofil: | Rak |
| Permanent detektering av kastrullstorlek: | Ja |
| Effektförbrukning: | 195 |
| Antal äggklockor: | 1 |
| Antal end cooking-timers: | 2 |
| Automatisk inställning för kastrullstorlek: | Ja |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg PM6743R ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026