Smeg PS906-5 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg PS906-5 (32 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 21 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.8 stjärnor baserat på 4 recensioner. Har du en fråga om Smeg PS906-5 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/32

Contents
35
EN
1 Instructions36
1.1 General safety instructions36
1.2 Manufacturer liability39
1.3 Appliance purpose39
1.4 Identification plate39
1.5 This user manual39
1.6 Disposal40
1.7 How to read the user manual41
2 Description42
2.1 General Description42
2.2 Symbols42
2.3 Available accessories43
3 Use44
3.1 Instructions44
3.2 First use44
3.3 Using the hob44
4 Cleaning and maintenance47
4.1 Instructions47
4.2 Cleaning the appliance47
5 Installation49
5.1 Safety instructions49
5.2 Positioning in the counter top49
5.3 Mounting53
5.4 Gas connection54
5.5 Adaptation to different types of gas59
5.6 Electrical connection64
5.7 Instructions for the installer65
We advise you to read this manual carefully, which contains all the instructions for
maintaining the appliance’s aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
These instructions apply only for the destination countries listed on the appliance’s data plate.
This is a class 3 built in hob.
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | PS906-5 |
| Inbyggd display: | Nej |
| Vikt: | 17200 g |
| Bredd: | 900 mm |
| Djup: | 512 mm |
| Höjd: | 76 mm |
| Sladdlängd: | 1.2 m |
| Förpackningens bredd: | 960 mm |
| Elektronisk tändning: | Ja |
| Antal gasbrännare: | 5 |
| Säkerhetsventil: | Ja |
| Färgnamn: | Acciaio Inox |
| Ursprungsland: | Italien |
| Ramtyp: | Utan ram |
| Yta: | Mätt |
| Antal faser: | 1 |
| Produktens färg: | Rostfritt stål |
| Kontrolltyp: | Rotations- |
| Låddjup: | 600 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 20900 g |
| Wok brännare: | Ja |
| AC-inspänning: | 220 - 240 V |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Växelström Frekvens: | 50 / 60 hz |
| Installationsfack, bredd: | 878 mm |
| Installationsfack, djup: | 490 mm |
| Typ av spishäll: | Gas |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 5 |
| Kokzon 3, form: | Rund |
| Placering av platta/tillagningsyta 4: | Höger bak |
| Typ av platta/tillagningsyta 4: | Stor |
| Typ av platta/tillagningsyta 3: | Sjudning |
| Kokzon 1, form: | Rund |
| Placering av platta/tillagningsyta 3: | Mitten fram |
| Kokzon 2, form: | Rund |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 3: | gas |
| Typ av platta/tillagningsyta 1: | Extra stor |
| Placering av platta/tillagningsyta 2: | Mitten bak |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 4: | gas |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2: | gas |
| Typ av platta/tillagningsyta 2: | Stor |
| Kokzon 4, form: | Rund |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | gas |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Vänster |
| Manöverplats: | Övre främre |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 4650 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 3000 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 1050 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 3000 W |
| Typ av ytskikt: | Rostfritt stål |
| Lätt att rengöra: | Ja |
| Anslutningseffekt (elektrisk): | 1 W |
| Tullens varukod, tulltaxa (TARIC): | 7321119000 |
| Tulltaxa, kod för Storbritannien: | 7321119000 |
| Anslutningseffekt (gas): | 12000 W |
| Material i hällstativ: | Gjutjärn |
| Wok brännare läge: | Vänster |
| Effekt på platta/tillagningsyta 5: | 1050 W |
| Wokbrännarens effekt: | 4650 W |
| Typ av platta/tillagningsyta 5: | Sjudning |
| Kokzon 5, form: | Rund |
| Placering av platta/tillagningsyta 5: | Höger fram |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 5: | gas |
| Spisens bredd, storlek: | 90 cm |
| Hällskydd för spishäll: | Nej |
| Integrerad huva: | Nej |
| Kemikalieskatt (Sverige): | Nej |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg PS906-5 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026