Smeg PV632CNR Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg PV632CNR (30 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 6 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.3 stjärnor baserat på 6 recensioner. Har du en fråga om Smeg PV632CNR eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/30

Contents
33
EN
1 Instructions34
1.1 General safety instructions34
1.2 Identification plate37
1.3 Manufacturer liability37
1.4 Appliance purpose37
1.5 Disposal38
1.6 This user manual38
1.7 How to read the user manual39
2 Description40
2.1 General Description40
2.2 Symbols41
2.3 Available accessories42
3 Use43
3.1 Instructions43
3.2 First use43
3.3 Using the hob44
4 Cleaning and maintenance47
4.1 Instructions47
4.2 Cleaning the appliance47
5 Installation49
5.1 Safety instructions49
5.2 Section cut from the countertop49
5.3 Mounting50
5.4 Gas connection52
5.5 Adaptation to different types of gas55
5.6 Electrical connection61
We advise you to read this manual carefully, which contains all the instructions for
maintaining the appliance’s aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
These instructions apply only for the destination countries listed on the appliance's data plate.
This is a class 3 built-in hob.
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | PV632CNR |
| Inbyggd display: | Nej |
| Bredd: | 380 mm |
| Djup: | 510 mm |
| Höjd: | 50 mm |
| Förpackningens bredd: | 365 mm |
| Elektronisk tändning: | Ja |
| Antal gasbrännare: | 2 |
| Produktens färg: | Black, Copper colour |
| Kontrolltyp: | Rotations- |
| Låddjup: | 550 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 9700 g |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Installationsfack, bredd: | 256 mm |
| Typ av spishäll: | Gas |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 2 |
| Kokzon 1, form: | Rund |
| Kokzon 2, form: | Rund |
| Typ av platta/tillagningsyta 1: | Vanlig |
| Placering av platta/tillagningsyta 2: | Mitten bak |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2: | gas |
| Typ av platta/tillagningsyta 2: | Stor |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | gas |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Mitten fram |
| Sjuda brännare / kokzon: | 1100 W |
| Regelbunden brännare / kokzon: | 3100 W |
| Manöverplats: | Övre främre |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 1700 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 3000 W |
| Typ av ytskikt: | Glass-keramisk |
| Anslutningseffekt (elektrisk): | 0 W |
| Installation fack djup (min): | 482 mm |
| Installation fack djup (max): | 486 mm |
| Anslutningseffekt (gas): | 4200 W |
| Termoelement skydd: | Ja |
| Material i hällstativ: | Gjutjärn |
| Form på standardplatta/tillagningsyta: | Rund |
| Form på småkokningsplatta/tillagningsyta: | Rund |
| Gastyp: | Gasol (LPG) |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg PV632CNR ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026