Smeg SSK60IMB8 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg SSK60IMB8 (43 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 11 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.3 stjärnor baserat på 7 recensioner. Har du en fråga om Smeg SSK60IMB8 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/43

Contents
3
EN
1 Instructions4
1.1 General safety instructions4
1.2 Identification plate9
1.3 Manufacturer’s liability9
1.4 Appliance purpose9
1.5 This user manual9
1.6 Disposal10
1.7 How to read the user manual10
2 Description11
2.1 General Description11
2.2 Hob12
2.3 Control panel13
2.4 Other parts14
2.5 Available accessories14
3 Use16
3.1 Instructions16
3.2 First use17
3.3 Using the accessories17
3.4 Using the hob18
3.5 Using the storage compartment23
3.6 Using the oven23
3.7 Cooking advice25
3.8 Programmer clock26
4 Cleaning and maintenance31
4.1 Instructions31
4.2 Cleaning the appliance31
4.3 Removing the door32
4.4 Cleaning the door glazing33
4.5 Removing the internal glass panes33
4.6 Cleaning the inside of the oven34
4.7 Vapor Clean: assisted oven cleaning35
4.8 Extraordinary maintenance37
5 Installation38
5.1 Electrical connection38
5.2 Positioning41
5.3 Instructions for the installer46
We advise you to read this manual carefully, which contains all the instructions for
maintaining the appliance’s aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | SSK60IMB8 |
| Produkttyp: | Fristående köksspis |
| Inbyggd display: | Ja |
| Vikt: | 55500 g |
| Bredd: | 600 mm |
| Djup: | 600 mm |
| Höjd: | 900 mm |
| Grill: | Ja |
| Förpackningens bredd: | 670 mm |
| Konvektionsmatlagning: | Ja |
| Antal lampor: | 1 lamp(or) |
| Ugnens strömkälla: | Elektrisk |
| Antal ugnar: | 1 |
| Antal automatiska program: | 6 |
| Energiförbrukning (konventionell): | 0.99 kWh |
| Ugnsstorlek: | Stor |
| Ugnens termostatområde: | 50 - 260 ° C |
| Självrengörande: | Ja |
| Övervärme: | Ja |
| Ursprungsland: | Italien |
| Antal hyllor: | 5 galler |
| Antal bakplåtar: | 3 |
| Förvaringsfack: | Ja |
| Överhettningsskydd: | Ja |
| Flexibel kokzon: | Ja |
| Indikator för vald kokzon: | Ja |
| Produktens färg: | Vit |
| Kontrolltyp: | Knappar |
| Låddjup: | 675 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 62400 g |
| Eco-läge: | Ja |
| Ugnens bruttokapacitet: | 79 l |
| Ugnens nettokapacitet: | 70 l |
| Ugnens innermått (B x D x H): | 444 x 425 x 360 mm |
| Typ av ugnstimer: | Digital |
| Rengöringstyp: | Ånga |
| AC-inspänning: | 220 - 415 V |
| Lamptyp: | halogen |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Hyllor material: | Krom |
| Energieffektivitetsskalning: | A+++ till D |
| Ström: | 45 A |
| Barnsäkert: | Ja |
| Antal fläktar: | 1 fläkt/-ar |
| Grill styrka: | 2700 W |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Typ av spishäll: | Induktionshäll med zon |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 4 |
| Antalet elektriska kokzoner: | 4 |
| Placering av platta/tillagningsyta 4: | Höger fram |
| Typ av platta/tillagningsyta 4: | Liten |
| Typ av platta/tillagningsyta 3: | Stor |
| Placering av platta/tillagningsyta 3: | Höger bak |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 3: | Elektrisk |
| Diameter på platta/tillagningsyta 4: | 180 mm |
| Typ av platta/tillagningsyta 1: | Stor |
| Placering av platta/tillagningsyta 2: | Vänster bak |
| Diameter på platta/tillagningsyta 3: | 210 mm |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 4: | Elektrisk |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2: | Elektrisk |
| Typ av platta/tillagningsyta 2: | Medium |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | Elektrisk |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Främre till vänster |
| Manöverplats: | Front / Top front |
| Maximal kabelförlust med anslutning: | Ja |
| Kokzon 1, storlek (B x D): | 211 x 191 mm |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 2100 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 1600 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 2100 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 1200 W |
| Topp och undervärme: | Ja |
| Normalkokning: | Ja |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | 0.8 kWh |
| Kokzon 3, boost: | 2300 W |
| Kokzon 2, boost: | 1850 W |
| Kastrullavkänning: | Ja |
| Anslutningseffekt (elektrisk): | 10200 W |
| Kokzon 1, boost: | 2300 W |
| Kokzon 4, boost: | 1400 W |
| Boost-funktionen: | Ja |
| Bakplåt 1, djup: | 20 mm |
| Ugnens dörröppning: | Nedfällbar öppning |
| Grillgaller ingår: | Ja |
| Bottenvärme: | Ja |
| Ugnens placering: | Botten |
| Löstagbar ugnslucka: | Ja |
| Antal glaspaneler dörr: | 3 |
| Teleskophyllor: | Ja |
| Ugn 2, avtagbar glaslucka: | Ja |
| Grillpanna: | Ja |
| Ugnens invändiga ytbehandling: | Emalj |
| Klar larm: | Ja |
| Förvaringsutrymmets placering: | Botten |
| Antal tillagningszoner med förstärkningsfunktion: | 4 |
| Material i ugnens dörr: | Glas |
| Ugnstimer: | Ja |
| Kokzon 2, storlek (B x D): | 211 x 191 mm |
| Löstagbart glas i ugnsluckan: | Ja |
| Kemikalieskatt (Sverige): | Ja |
| Energiförbrukning (forcerad konvektion): | 2.88 MJ |
| Bakplåt 2, djup: | 40 mm |
| Kemikalieskattesänkning (Sverige): | 50 |
| Indikator för minsta kastrulldiameter: | Ja |
| Automatisk avstängning av spishällen: | Ja |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg SSK60IMB8 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026