Smeg PVL664CN Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg PVL664CN (26 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 16 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.7 stjärnor baserat på 7 recensioner. Har du en fråga om Smeg PVL664CN eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/26

Contents
29
EN
1 Instructions30
1.1 General safety instructions30
1.2 Manufacturer liability31
1.3 Appliance purpose31
1.4 Disposal31
1.5 Identification plate32
1.6 This user manual32
1.7 How to read the user manual32
2 Description33
2.1 General Description33
2.2 Symbols34
3 Use35
3.1 Instructions35
3.2 First use35
3.3 Using the hob36
4 Cleaning and maintenance39
4.1 Instructions39
4.2 Cleaning the appliance39
5 Installation41
5.1 Safety instructions41
5.2 Section cut from the countertop41
5.3 Mounting42
5.4 Gas connection44
5.5 Adaptation to different types of gas46
5.6 Electrical connection53
We advise you to read this manual carefully, which contains all the instructions for
maintaining the appliance’s aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
These instructions apply only for the destination countries listed on the appliance’s data plate.
This is a class 3 built in hob.
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | PVL664CN |
| Inbyggd display: | Nej |
| Vikt: | 12700 g |
| Bredd: | 600 mm |
| Djup: | 510 mm |
| Höjd: | 50 mm |
| Förpackningens bredd: | 750 mm |
| Elektronisk tändning: | Ja |
| Antal gasbrännare: | 4 |
| Programvarutyp: | Electronic License Delivery (ELD) |
| Antal licenser: | 1 licentie(s) |
| Licens typ: | Volledig |
| Obligatoriskt köp av licensnivå: | 30000 licentie(s) |
| Produktens färg: | Svart |
| Kontrolltyp: | Rotations- |
| Låddjup: | 610 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 15300 g |
| AC-inspänning: | 220 - 240 V |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Installationsfack, bredd: | 564 mm |
| Typ av spishäll: | Gas |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 4 |
| Kokzon 3, form: | Rund |
| Placering av platta/tillagningsyta 4: | Höger fram |
| Typ av platta/tillagningsyta 4: | Vanlig |
| Typ av platta/tillagningsyta 3: | Vanlig |
| Kokzon 1, form: | Rund |
| Placering av platta/tillagningsyta 3: | Höger bak |
| Kokzon 2, form: | Rund |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 3: | gas |
| Typ av platta/tillagningsyta 1: | Stor |
| Placering av platta/tillagningsyta 2: | Främre till vänster |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 4: | gas |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2: | gas |
| Typ av platta/tillagningsyta 2: | Sjudning |
| Kokzon 4, form: | Rund |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | gas |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Vänster bak |
| Sjuda brännare / kokzon: | 1000 W |
| Regelbunden brännare / kokzon: | 1600 W |
| Stora brännare / kokzon: | 2800 W |
| Manöverplats: | Övre främre |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 2800 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 1000 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 1600 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 1600 W |
| Typ av ytskikt: | Glass-keramisk |
| Anslutningseffekt (elektrisk): | 1 W |
| Installation fack djup (min): | 482 mm |
| Installation fack djup (max): | 486 mm |
| Anslutningseffekt (gas): | 7000 W |
| Termoelement skydd: | Ja |
| Material i hällstativ: | Rostfritt stål |
| Form på standardplatta/tillagningsyta: | Rund |
| Form på stor platta/tillagningsyta: | Rund |
| Form på småkokningsplatta/tillagningsyta: | Rund |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg PVL664CN ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026