Smeg SF465AL Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg SF465AL (24 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 18 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.8 stjärnor baserat på 4 recensioner. Har du en fråga om Smeg SF465AL eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/24

Contents
27
EN
1 Instructions28
1.1 General safety instructions28
1.2 Manufacturer liability29
1.3 Appliance purpose29
1.4 Disposal29
1.5 Identification plate30
1.6 This user manual30
1.7 How to read the user manual30
2 Description31
2.1 General Description31
2.2 Control panel32
2.3 Other parts32
2.4 Available accessories33
3 Use34
3.1 Instructions34
3.2 First use34
3.3 Using the accessories35
3.4 Using the oven35
3.5 Cooking advice37
4 Cleaning and maintenance40
4.1 Instructions40
4.2 Cleaning the appliance40
4.3 Removing the door40
4.4 Cleaning the door glazing41
4.5 Vapor Clean43
4.6 Extraordinary maintenance44
5 Installation46
5.1 Electrical connection46
5.2 Cable replacement46
5.3 Positioning47
We advise you to read this manual carefully, as it contains all the instructions for maintaining
the appliance’s aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | SF465AL |
| Inbyggd display: | Nej |
| Vikt: | 32700 g |
| Bredd: | 597 mm |
| Djup: | 548 mm |
| Höjd: | 592 mm |
| Grill: | Ja |
| Konvektionsmatlagning: | Ja |
| Antal ugnar: | 1 |
| Antal automatiska program: | 6 |
| Energiförbrukning (konventionell): | 1.15 kWh |
| Ugnsstorlek: | Medium |
| Antal hyllor: | 1 galler |
| Maximal temperatur (konvektion): | 250 ° C |
| Produktens färg: | Aluminium |
| Kontrolltyp: | Rotations- |
| Ugnstyp: | Elektrisk ugn |
| Ugnens nettokapacitet: | 63 l |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Ljudnivå Lc IEC: | - dB |
| Installationsfack, bredd: | 554 mm |
| Installationsfack, djup: | 490 mm |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Manöverplats: | Övre främre |
| Typ av timer: | Mekanisk |
| Totalt ugn (er) invändig kapacitet: | 63 l |
| Totalt ugn: | - W |
| Antal galler: | 1 |
| Installationsfack, höjd (min): | 583 mm |
| Installationsfack, höjd (max): | 585 mm |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | 0.85 kWh |
| Löstagbar ugnslucka: | Ja |
| Energiförbrukning (forcerad konvektion): | - MJ |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg SF465AL ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026