Smeg SI4642B Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg SI4642B (29 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 27 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.3 stjärnor baserat på 2 recensioner. Har du en fråga om Smeg SI4642B eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | SI4642B |
| Enhetsplacering: | Vrijstaand |
| Färg på produkten: | Wit |
| Dörrgångjärn: | Rechts |
| Inbyggd display: | Nee |
| Vikt: | 11000 g |
| Bredd: | - mm |
| Djup: | - mm |
| Höjd: | - mm |
| Nettoskatt: | - W |
| Grill: | Nej |
| Sladdlängd: | 1.2 m |
| Barnlås: | Nee |
| Ljudnivå: | 41 dB |
| Energie-efficiëntieklasse: | F |
| Årlig-energiförbrukning: | 274 kWu |
| Förpackningens bredd: | 700 mm |
| Energieffektivitetsklass (gammal): | A+ |
| Frys nettokapacitet: | 81 l |
| Fryskapacitet: | 4.5 kg/24u |
| Dörröppningsriktning utbytbar: | Ja |
| Kylskåpets nettokapacitet: | 147 l |
| No Frost (kylskåp): | Nee |
| Kylskåp invändig belysning: | Ja |
| Multi-luftvägssystem (kylskåp): | Nee |
| Antal hyllor i kylskåp: | 3 |
| Antal-grönsakslådor: | 2 |
| Frysläge: | Onder |
| No Frost (frys): | Nee |
| Retentionstid vid strömavbrott: | 12 uur |
| Antal fryshyllor: | 4 |
| antal stjärnor: | 4* |
| Total nettokapacitet: | 228 l |
| Äggställ: | Ja |
| Hyllmaterial: | Gehard glas |
| Kylskåpsdörrfickor: | 3 |
| Till fackområdet: | Nee |
| Larm för öppen dörr: | Ja |
| Kylmedium: | R600a |
| Automatisk avstängning: | Ja |
| Klimaatklasse: | N-ST |
| Bulleremissionsklass: | C |
| Ursprungsland: | Italien |
| Yta: | Glansigt |
| Överhettningsskydd: | Ja |
| Snabbstart: | Nej |
| AC-ingångsspänning: | 220 - 240 V |
| AC-ingångsfrekvens: | 50 Hz |
| Energieffektivitetsskala: | A tot G |
| Indikator för återstående tid: | Ja |
| Skydd mot oavsiktlig start: | Ja |
| Iskubshållare: | Ja |
| Produktens färg: | Svart |
| Kontrolltyp: | Scrollbar |
| Låddjup: | 620 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 12000 g |
| AC-inspänning: | 220 - 415 V |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Antal spänningsnivåer: | 9 |
| På / av-knapp: | Ja |
| Ström: | 33 A |
| Installationsfack, bredd: | 560 mm |
| Installationsfack, djup: | 482 mm |
| Barnsäkert: | Ja |
| Typ av spishäll: | Induktionshäll med zon |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 4 |
| Antalet elektriska kokzoner: | 4 |
| Kokzon 3, form: | Rund |
| Diameter på platta/tillagningsyta 1: | 210 mm |
| Placering av platta/tillagningsyta 4: | Höger fram |
| Typ av platta/tillagningsyta 4: | Vanlig |
| Typ av platta/tillagningsyta 3: | Stor |
| Kokzon 1, form: | Rund |
| Placering av platta/tillagningsyta 3: | Höger bak |
| Kokzon 2, form: | Rund |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 3: | Elektrisk |
| Diameter på platta/tillagningsyta 4: | 160 mm |
| Typ av platta/tillagningsyta 1: | Stor |
| Placering av platta/tillagningsyta 2: | Vänster bak |
| Diameter på platta/tillagningsyta 2: | 160 mm |
| Diameter på platta/tillagningsyta 3: | 210 mm |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 4: | Elektrisk |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2: | Elektrisk |
| Typ av platta/tillagningsyta 2: | Vanlig |
| Kokzon 4, form: | Rund |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | Elektrisk |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Främre till vänster |
| Manöverplats: | Övre främre |
| Maximal kabelförlust med anslutning: | Ja |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 2300 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 1850 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 2300 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 1850 W |
| Typ av ytskikt: | Glas |
| Kokzon 3, boost: | 3000 W |
| Kokzon 2, boost: | 2100 W |
| Kastrullavkänning: | Ja |
| Anslutningseffekt (elektrisk): | 7400 W |
| Installation fack djup (min): | 478 mm |
| Installation fack djup (max): | 482 mm |
| Anslutningseffekt (gas): | - W |
| Kokzon 1, boost: | 3000 W |
| Kokzon 4, boost: | 2100 W |
| Hålla sig varm funktion: | Ja |
| Boost-funktionen: | Ja |
| Spisens bredd, storlek: | 60 cm |
| Antal boostrar: | 4 |
| Integrerad huva: | Nej |
| Klar larm: | Ja |
| Bridge-funktion: | Nej |
| Kemikalieskatt (Sverige): | Ja |
| Stop & Go-funktion: | Ja |
| Permanent detektering av kastrullstorlek: | Ja |
| Snabbval av effektnivå: | Ja |
| Kemikalieskattesänkning (Sverige): | 50 |
| Antal äggklockor: | 1 |
| Antal end cooking-timers: | 1 |
| Automatisk inställning för kastrullstorlek: | Ja |
| Indikator för minsta kastrulldiameter: | Ja |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg SI4642B ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026