Smeg CX60SV9 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg CX60SV9 (52 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 33 personer och har ett genomsnittsbetyg på 5.0 stjärnor baserat på 6 recensioner. Har du en fråga om Smeg CX60SV9 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/52

Table of contents
55
EN
1 Instructions56
1.1General safety instructions56
1.2Manufacturer liability60
1.3Appliance purpose61
1.4Identification plate61
1.5This user manual61
1.6 Disposal61
1.7How to read the user manual62
2 Description63
2.1General Description63
2.2Cooking hob65
2.3Control panel66
2.4Other parts67
2.5Available accessories68
3 Use70
3.1 Instructions70
3.2Using the accessories72
3.3Using the hob74
3.4Using the oven75
3.5Cooking advice77
4Cleaning and maintenance80
4.1 Instructions80
4.2Cleaning the surfaces80
4.3Cleaning the hob81
4.4Cleaning the door83
4.5Cleaning the oven cavity85
4.6Vapor Clean (on some models only)87
4.7Extraordinary maintenance89
5 Installation91
5.1Gas connection91
5.2Adaptation to different types of gas94
5.3 Positioning99
5.4Instructions for the installer105
5.5Electrical connection106
We advise you to read this manual carefully, as it contains all the instructions for maintaining
the appliance’s aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
TRANSLATION OF THE ORIGINAL INSTRUCTIONS
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | CX60SV9 |
| Produkttyp: | Fristående köksspis |
| Inbyggd display: | Nej |
| Vikt: | 48700 g |
| Bredd: | 600 mm |
| Djup: | 600 mm |
| Höjd: | 850 mm |
| Grill: | Ja |
| Avfrostningsfunktion: | Ja |
| Höjd (min): | 840 mm |
| Ugnens strömkälla: | Elektrisk |
| Antal ugnar: | 1 |
| Antal gasbrännare: | 4 |
| Energiförbrukning (konventionell): | 0.99 kWh |
| Ugnsstorlek: | Medium |
| Ugnens termostatområde: | 50 - 260 ° C |
| Antal hyllor: | 5 galler |
| Justerbar termostat: | Ja |
| Produktens färg: | Rostfritt stål |
| Kontrolltyp: | Rotations- |
| Ugnens bruttokapacitet: | 72 l |
| Ugnens nettokapacitet: | 72 l |
| AC-inspänning: | 220 - 240 V |
| Material, hölje: | Glass, Steel |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Ström: | 12 A |
| Grill styrka: | 1700 W |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Typ av spishäll: | Combi |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 4 |
| Typ av platta/tillagningsyta 4: | Extra stor |
| Typ av platta/tillagningsyta 3: | Stor |
| Typ av platta/tillagningsyta 1: | Liten |
| Typ av platta/tillagningsyta 2: | Medium |
| Manöverplats: | Framsida |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 1000 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 1800 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 1800 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 3000 W |
| Totalt ugn (er) invändig kapacitet: | 79 l |
| Totalt ugn: | - W |
| Ugnström: | - W |
| Normalkokning: | Ja |
| Typ av ytskikt: | Rostfritt stål |
| Hällskydd för spishäll: | Ja |
| Löstagbar ugnslucka: | Ja |
| Antal glaspaneler dörr: | 2 |
| Inkluderad ugn: | Ja |
| Hob ingår: | Ja |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg CX60SV9 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026