Smeg SIM693WLDR Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg SIM693WLDR (30 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 25 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.7 stjärnor baserat på 3 recensioner. Har du en fråga om Smeg SIM693WLDR eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/30

Contents
33
EN
1 Instructions34
1.1 General safety instructions34
1.2 Manufacturer liability35
1.3 Appliance purpose35
1.4 Disposal35
1.5 Identification plate36
1.6 This user manual36
1.7 How to read the user manual36
2 Description37
2.1 General Description37
3 AUse39
3.1 Instructions39
3.2 Preliminary operations40
3.3 Using the hob40
4 Cleaning and maintenance53
4.1 Instructions53
4.2 Cleaning the surfaces53
4.3 Ordinary weekly cleaning53
4.4 Food stains or residues53
4.5 What to do if...54
5 Installation55
5.1 Electrical connection55
5.2 Safety instructions57
5.3 Section cut from the countertop58
5.4 Mounting60
We advise you to read this manual carefully, which contains all the instructions for
maintaining the appliance’s aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | SIM693WLDR |
| Inbyggd display: | Ja |
| Timer: | Ja |
| Vikt: | 18600 g |
| Bredd: | 900 mm |
| Djup: | 510 mm |
| Höjd: | 50 mm |
| Förpackningens bredd: | 980 mm |
| Flexibel kokzon: | Ja |
| Produktens färg: | Svart |
| Kontrolltyp: | Scrollbar, Touch |
| Låddjup: | 580 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 20100 g |
| AC-inspänning: | 220 - 415 V |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Antal spänningsnivåer: | 9 |
| På / av-knapp: | Ja |
| Ström: | 47 A |
| Installationsfack, djup: | 880 mm |
| Barnsäkert: | Ja |
| Typ av spishäll: | Induktionshäll med zon |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 6 |
| Antalet elektriska kokzoner: | 6 |
| Kokzon 3, form: | Rektangulär |
| Placering av platta/tillagningsyta 4: | Mitten fram |
| Typ av platta/tillagningsyta 4: | Vanlig |
| Typ av platta/tillagningsyta 3: | Vanlig |
| Kokzon 1, form: | Rektangulär |
| Placering av platta/tillagningsyta 3: | Mitten bak |
| Kokzon 2, form: | Rektangulär |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 3: | Elektrisk |
| Typ av platta/tillagningsyta 1: | Vanlig |
| Placering av platta/tillagningsyta 2: | Främre till vänster |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 4: | Elektrisk |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2: | Elektrisk |
| Typ av platta/tillagningsyta 2: | Vanlig |
| Kokzon 4, form: | Rektangulär |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | Elektrisk |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Vänster bak |
| Regelbunden brännare / kokzon: | 2100 W |
| Manöverplats: | Övre främre |
| Maximal kabelförlust med anslutning: | Ja |
| Alarm: | Ja |
| Kokzon 1, storlek (B x D): | 180 x 230 mm |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 2100 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 2100 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 2100 W |
| Precisionspenna: | Ja |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 2100 W |
| Typ av ytskikt: | Keramiska |
| Kokzon 3, boost: | 3700 W |
| Kokzon 2, boost: | 3700 W |
| Kastrullavkänning: | Ja |
| Anslutningseffekt (elektrisk): | 10800 W |
| Installation fack djup (min): | 490 mm |
| Anslutningseffekt (gas): | - W |
| Kokzon 1, boost: | 3700 W |
| Kokzon 4, storlek (B x D): | 180 x 230 mm |
| Kokzon 4, boost: | 3700 W |
| Hålla sig varm funktion: | Ja |
| Boost-funktionen: | Ja |
| Effekt på platta/tillagningsyta 5: | 2100 W |
| Typ av platta/tillagningsyta 5: | Vanlig |
| Kokzon 5, form: | Rektangulär |
| Placering av platta/tillagningsyta 5: | Höger bak |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 5: | Elektrisk |
| Antal kokzoner som kan användas samtidigt: | 6 |
| Form på standardplatta/tillagningsyta: | Rektangulär |
| Antal flexibla tillagningszoner: | 3 |
| Kombizon: | Ja |
| Storlek på standardplatta/tillagningsyta (B x D): | 180 x 230 mm |
| Kokzon 2, storlek (B x D): | 180 x 230 mm |
| Kokzon 3, storlek (B x D): | 180 x 230 mm |
| Placering av platta/tillagningsyta 6: | Höger fram |
| Typ av platta/tillagningsyta 6: | Vanlig |
| Kokzon 6, form: | Rektangulär |
| Kokzon 5, boost: | 3700 W |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 6: | Elektrisk |
| Kokzon 5, storlek (B x D): | 180 x 230 mm |
| Kokzon 6, boost: | 3700 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 6: | 2100 W |
| Kokzon 6, storlek (B x D): | 180 x 230 mm |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg SIM693WLDR ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026