Smeg SF6300TVX Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg SF6300TVX (38 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 23 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.9 stjärnor baserat på 6 recensioner. Har du en fråga om Smeg SF6300TVX eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/38

Contents
41
EN
1Instructions42
1.1General safety instructions42
1.2Appliance purpose45
1.3Manufacturer’s liability45
1.4This user manual46
1.5Identification plate46
1.6Disposal46
1.7How to read the user manual47
2Description48
2.1General description48
2.2Control panel50
2.3Other parts51
2.4Available accessories52
3Use54
3.1Instructions54
3.2First use54
3.3Using the accessories55
3.4Using the oven56
3.5Programmer clock58
3.6 Cooking advice62
4Cleaning and maintenance65
4.1Instructions65
4.2Cleaning the appliance65
4.3Removing the door65
4.4Cleaning the door glazing66
4.5Vapor Clean: Assisted oven cleaning (on some models only)70
4.6Extraordinary maintenance71
5Installation73
5.1Electrical connection73
5.2Cable replacement73
5.3Positioning74
5.4Instructions for the installer78
We advise you to read this manual carefully, which contains all the instructions for
maintaining the appliance’s aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
TRANSLATION OF THE ORIGINAL INSTRUCTIONS
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | SF6300TVX |
| Inbyggd display: | Ja |
| Vikt: | 34300 g |
| Bredd: | 597 mm |
| Djup: | 548 mm |
| Höjd: | 592 mm |
| Grill: | Ja |
| Sladdlängd: | 1.15 m |
| Typ av klocka: | Elektronisk |
| Konvektionsmatlagning: | Ja |
| Antal lampor: | 1 lamp(or) |
| Antal ugnar: | 1 |
| Energiförbrukning (konventionell): | 1.15 kWh |
| Energieffektivitetsindex (EEI): | 95.2 |
| Ugnsstorlek: | Medium |
| Ugnens termostatområde: | 50 - 250 ° C |
| Självrengörande: | Ja |
| Konvektionskraft: | 2000 W |
| Antal hyllor: | 5 galler |
| Timerlägen: | Sluttillagningstid |
| Produktens färg: | Black, Stainless steel |
| Skärmtyp: | LED |
| Kontrolltyp: | Rotary, Touch |
| Ugnstyp: | Elektrisk ugn |
| Eco-läge: | Ja |
| Ugnens nettokapacitet: | 70 l |
| Rengöringstyp: | Ånga |
| Dörrmaterial: | Glas |
| AC-inspänning: | 220-240 V |
| Lamptyp: | halogen |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Växelström Frekvens: | 50-60 hz |
| Gångjärnssida: | Ned |
| Energieffektivitetsskalning: | A+++ till D |
| Installationsfack, bredd: | - mm |
| Installationsfack, djup: | - mm |
| Installationsfack, höjd: | - mm |
| Fördröjd start timer: | Ja |
| Lampor: | 40 W |
| Grill styrka: | 2700 W |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Klocka: | Ja |
| Typ av timer: | Digital |
| Totalt ugn (er) invändig kapacitet: | 70 l |
| Totalt ugn: | 3000 W |
| Topp och undervärme: | Ja |
| Upptiningsfunktion i ugnen: | Ja |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | 0.8 kWh |
| Mikrovågsugnsfunktion: | Nej |
| Ugnens dörröppning: | Nedfällbar öppning |
| Bottenvärme: | Ja |
| Grill, hela ytan: | Ja |
| Löstagbar ugnslucka: | Ja |
| Antal glaspaneler dörr: | 3 |
| Effekt, övre värmare: | 1000 W |
| Effekt, undre värmare: | 1200 W |
| Energiförbrukning (forcerad konvektion): | 2.88 MJ |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg SF6300TVX ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026