Smeg SF750AS Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg SF750AS (28 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 20 personer och har ett genomsnittsbetyg på 5.0 stjärnor baserat på 4 recensioner. Har du en fråga om Smeg SF750AS eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/28

Inhoudsopgave
115
NL
1 Waarschuwingen116
1.1 Wegwijs in de gebruiksaanwijzing116
1.2 Deze gebruiksaanwijzing116
1.3 Beoogd gebruik116
1.4 Algemene veiligheidswaarschuwingen116
1.5 Aansprakelijkheid van de constructeur117
1.6 Identificatieplaatje117
1.7 Verwerking117
2 Beschrijving118
2.1 Algemene beschrijving118
2.2 Bedieningspaneel119
2.3 Andere onderdelen120
2.4 Beschikbare accessoires120
3 Gebruik122
3.1 Waarschuwingen122
3.2 Eerste gebruik122
3.3 Gebruik van de accessoires123
3.4 Het gebruik van de oven124
3.5 Advies voor bereidingen126
3.6 Analogische programmeereenheid (multifunctioneel)128
3.7 Analogische programmeereenheid (pyrolytisch)129
4 Reiniging en onderhoud132
4.1 Waarschuwingen132
4.2 Reiniging van de oppervlakken132
4.3 Dagelijkse gewone reiniging132
4.4 Voedselvlekken of -resten132
4.5 Demontage van de deur132
4.6 Reiniging van de ruiten van de deur133
4.7 Demontage van de interne ruiten133
4.8 De reiniging van de binnenkant van de oven134
4.9 Vapor Clean: geassisteerde reiniging van de oven (enkel op sommige modellen)135
4.10 Pyrolyse: automatische reiniging van de oven (enkel op sommige modellen)137
4.11 Buitengewoon onderhoud138
5 Installatie140
5.1 Elektrische aansluiting140
5.2 Vervanging van de kabel140
5.3 Plaatsing141
We raden aan deze handleiding aandachtig door te lezen, omdat ze alle aanwijzingen
bevat om de esthetische en functionele kwaliteiten van het toestel te behouden.
Raadpleeg de website voor verdere informatie over dit product: www.smeg.com
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | SF750AS |
| Inbyggd display: | Nej |
| Vikt: | 40800 g |
| Bredd: | 597 mm |
| Djup: | 548 mm |
| Höjd: | 592 mm |
| Grill: | Ja |
| Konvektionsmatlagning: | Ja |
| Antal ugnar: | 1 |
| Antal automatiska program: | 11 |
| Energiförbrukning (konventionell): | 1.15 kWh |
| Ugnsstorlek: | Medium |
| Antal hyllor: | 1 galler |
| Maximal temperatur (konvektion): | 250 ° C |
| Produktens färg: | Antracit |
| Kontrolltyp: | Rotations- |
| Ugnstyp: | Elektrisk ugn |
| Ugnens nettokapacitet: | 72 l |
| Antal nivåer: | 5 |
| Cool dörr: | Ja |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Gångjärnssida: | Ned |
| Ljudnivå Lc IEC: | - dB |
| Installationsfack, bredd: | 554 mm |
| Installationsfack, djup: | 560 mm |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Manöverplats: | Övre främre |
| Typ av timer: | Mekanisk |
| Totalt ugn (er) invändig kapacitet: | 72 l |
| Totalt ugn: | - W |
| Upptiningsfunktion i ugnen: | Ja |
| Antal galler: | 1 |
| Installationsfack, höjd (min): | 583 mm |
| Installationsfack, höjd (max): | 585 mm |
| Normalkokning: | Ja |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | 0.89 kWh |
| Lätt att rengöra: | Ja |
| Löstagbar ugnslucka: | Ja |
| Energiförbrukning (forcerad konvektion): | - MJ |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg SF750AS ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026