Smeg SF855X Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg SF855X (26 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 10 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.8 stjärnor baserat på 6 recensioner. Har du en fråga om Smeg SF855X eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/26

Inhoudsopgave
107
NL
1 Waarschuwingen108
1.1 Algemene veiligheidswaarschuwingen108
1.2 Aansprakelijkheid van de constructeur109
1.3 Beoogd gebruik109
1.4 Verwerking109
1.5 Identificatieplaatje110
1.6 Deze gebruiksaanwijzing110
1.7 Wegwijs in de gebruiksaanwijzing110
2 Beschrijving111
2.1 Algemene beschrijving111
2.2 Bedieningspaneel112
2.3 Andere onderdelen113
2.4 Beschikbare accessoires113
3 Gebruik115
3.1 Waarschuwingen115
3.2 Eerste gebruik115
3.3 Gebruik van de accessoires116
3.4 Het gebruik van de oven117
3.5 Advies voor bereidingen119
3.6 Analogische programmeereenheid (multifunctioneel)121
4 Reiniging en onderhoud123
4.1 Waarschuwingen123
4.2 Reiniging van de oppervlakken123
4.3 Dagelijkse gewone reiniging123
4.4 Voedselvlekken of -resten123
4.5 Demontage van de deur123
4.6 Reiniging van de ruiten van de deur124
4.7 Demontage van de interne ruiten124
4.8 De reiniging van de binnenkant van de oven125
4.9 Vapor Clean: geassisteerde reiniging van de oven127
4.10 Buitengewoon onderhoud129
5 Installatie130
5.1 Elektrische aansluiting130
5.2 Vervanging van de kabel130
5.3 Plaatsing131
We raden aan deze handleiding aandachtig door te lezen, omdat ze alle aanwijzingen
bevat om de esthetische en functionele kwaliteiten van het toestel te behouden.
Raadpleeg de website voor verdere informatie over dit product: www.smeg.com
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | SF855X |
| Färg på produkten: | Zilver |
| Inbyggd display: | Ja |
| Bredd: | 362 mm |
| Djup: | 236 mm |
| Höjd: | 489 mm |
| Grill: | Ja |
| Typ av klocka: | Mekanisk |
| Konvektionsmatlagning: | Ja |
| Antal lampor: | 2 lamp(or) |
| Antal ugnar: | 1 |
| Energiförbrukning (konventionell): | 1 kWh |
| Ugnens termostatområde: | 50 - 250 ° C |
| Justerbar i höjdled: | Ja |
| Självrengörande: | Ja |
| Monteringsmetod: | Bureau |
| Maximal viktkapacitet: | 68 kg |
| Kompatibilitet med monteringsgränssnitt (min): | 100 x 100 mm |
| Kompatibilitet med monteringsgränssnitt (max): | 100 x 100 mm |
| Antal skärmar som stöds: | 1 |
| Maximal skärmstorlek: | 50 " |
| Bakplåt: | Ja |
| Minsta skärmstorlek: | 30 " |
| Produktens färg: | Rostfritt stål |
| Skärmtyp: | Analog |
| Kontrolltyp: | Rotations- |
| Ugnstyp: | Elektrisk ugn |
| Ugnens nettokapacitet: | 72 l |
| Antal nivåer: | 5 |
| Cool dörr: | Ja |
| Rengöringstyp: | Ånga |
| AC-inspänning: | 220-240 V |
| Lamptyp: | halogen |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Gångjärnssida: | Ned |
| Ström: | 13 A |
| Installationsfack, bredd: | 554 mm |
| Installationsfack, djup: | 560 mm |
| Ansluten effekt: | 3000 W |
| Grill styrka: | 2700 W |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Manöverplats: | Framsida |
| Klocka: | Ja |
| Typ av timer: | Mekanisk |
| Precisionspenna: | Ja |
| Totalt ugn (er) invändig kapacitet: | 79 l |
| Totalt ugn: | 3000 W |
| Topp och undervärme: | Ja |
| Upptiningsfunktion i ugnen: | Ja |
| Antal galler: | 1 |
| Installationsfack, höjd (min): | 583 mm |
| Installationsfack, höjd (max): | 585 mm |
| Normalkokning: | Ja |
| Interiör material: | Emaljerad stål |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | 0.85 kWh |
| Antal glaspaneler dörr: | 3 |
| Klar larm: | Ja |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg SF855X ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026