Smeg SFP6102TVS Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg SFP6102TVS (52 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 14 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.2 stjärnor baserat på 7 recensioner. Har du en fråga om Smeg SFP6102TVS eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/52

Inhoudsopgave
211
NL
1 Waarschuwingen212
1.1Algemene veiligheidswaarschuwingen212
1.2Beoogd gebruik215
1.3Aansprakelijkheid van de fabrikant215
1.4Deze gebruiksaanwijzing215
1.5 Identificatieplaatje215
1.6 Verwerking215
1.7Wegwijs in de gebruiksaanwijzing216
2 Beschrijving217
2.1Algemene beschrijving217
2.2 Bedieningspaneel220
2.3Andere onderdelen221
2.4Beschikbare accessoires222
3 Gebruik224
3.1 Waarschuwingen224
3.2Eerste gebruik224
3.3Gebruik van de accessoires225
3.4Het gebruik van de oven226
3.5Advies voor bereidingen234
3.6Speciale functies236
3.7Automatische programma’s239
3.8Secundair menu242
4Reiniging en onderhoud245
4.1 Waarschuwingen245
4.2Reiniging van de oppervlakken245
4.3Reiniging van de deur246
4.4Reiniging van de ovenruimte248
4.5Vapor Clean (enkel op sommige modellen)250
4.6Pyrolyse (enkel op sommige modellen)253
4.7Buitengewoon onderhoud255
5 Installatie258
5.1Elektrische aansluiting258
5.2Vervanging van de kabel258
5.3 Plaatsing259
We raden aan deze handleiding aandachtig door te lezen, omdat ze alle aanwijzingen
bevat om de esthetische en functionele kwaliteiten van het apparaat te behouden.
Raadpleeg de website voor verdere informatie over dit product: www.smeg.com
VERTALING VAN DE OORSPRONKELIJKE GEBRUIKSAANWIJZING
Downloaded from www.vandenborre.be
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | SFP6102TVS |
| Inbyggd display: | Ja |
| Vikt: | 42200 g |
| Bredd: | 597 mm |
| Djup: | 548 mm |
| Höjd: | 592 mm |
| Grill: | Ja |
| Sladdlängd: | 1.15 m |
| Förpackningens bredd: | 645 mm |
| Konvektionsmatlagning: | Ja |
| Antal lampor: | 2 lamp(or) |
| Antal ugnar: | 1 |
| Antal automatiska program: | 20 |
| Energiförbrukning (konventionell): | 1.09 kWh |
| Energieffektivitetsindex (EEI): | 81 |
| Ugnsstorlek: | Stor |
| Ugnens termostatområde: | 30 - 280 ° C |
| Automatisk avstängning: | Ja |
| Självrengörande: | Ja |
| Övervärme: | Ja |
| Antal hyllor: | 5 galler |
| Snabb värme: | Ja |
| Innermått (B x D x H): | 460 x 425 x 360 mm |
| Bakplåt: | Ja |
| Smart matlagningsfunktion: | Nej |
| Pekguide: | Nej |
| Produktens färg: | Silver |
| Skärmtyp: | LCD |
| Kontrolltyp: | Knappar |
| Låddjup: | 680 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 45800 g |
| Ugnstyp: | Elektrisk ugn |
| Eco-läge: | Ja |
| Ugnens nettokapacitet: | 70 l |
| Cool dörr: | Ja |
| Rengöringstyp: | Pyrolytisk |
| Dörrmaterial: | Glas |
| AC-inspänning: | 220 - 240 V |
| Lamptyp: | halogen |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Gångjärnssida: | Ned |
| Hyllor material: | Krom |
| Energieffektivitetsskalning: | A+++ till D |
| Ström: | 13 A |
| Installationsfack, bredd: | 564 mm |
| Installationsfack, djup: | 560 mm |
| Installationsfack, höjd: | 585 mm |
| Fördröjd start timer: | Ja |
| Barnsäkert: | Ja |
| Lampor: | 40 W |
| Ansluten effekt: | 3000 W |
| Grill styrka: | 2700 W |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Manöverplats: | Framsida |
| Typ av timer: | Digital |
| Totalt ugn (er) invändig kapacitet: | 79 l |
| Totalt ugn: | - W |
| Topp och undervärme: | Ja |
| Upptiningsfunktion i ugnen: | Ja |
| Installationsfack, höjd (min): | 583 mm |
| Normalkokning: | Ja |
| Interiör material: | Emalj |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | 0.68 kWh |
| Lätt att rengöra: | Ja |
| Hålla sig varm funktion: | Ja |
| Antal tillagningsprogram: | 9 |
| Teleskopskena ingår: | Ja |
| Mjukstängande lucka: | Ja |
| Grillgaller ingår: | Ja |
| Bottenvärme: | Ja |
| Löstagbar ugnslucka: | Ja |
| Antal glaspaneler dörr: | 4 |
| Stektermometer: | Nej |
| Klar larm: | Ja |
| Effekt, övre värmare: | 1000 W |
| Effekt, undre värmare: | 1200 W |
| Övervärme, undervärme, fläkt + varmluft (turboläge): | Ja |
| Grillfunktion med fläkt: | Ja |
| Löstagbart glas i ugnsluckan: | Ja |
| Kemikalieskatt (Sverige): | Ja |
| Monteringsutrymme, bredd (min): | 554 mm |
| Energiförbrukning (forcerad konvektion): | 2.45 MJ |
| Demohandledningsläge: | Ja |
| Kemikalieskattesänkning (Sverige): | 50 |
| Antal äggklockor: | 1 |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg SFP6102TVS ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026