Smeg SFR9300X Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg SFR9300X (34 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 7 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.7 stjärnor baserat på 4 recensioner. Har du en fråga om Smeg SFR9300X eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/34

Contents
37
EN
1 Instructions38
1.1General safety instructions38
1.2Appliance purpose41
1.3Manufacturer’s liability42
1.4This user manual42
1.5Identification plate42
1.6 Disposal42
1.7How to read the user manual43
2 Description44
2.1General Description44
2.2Control panel45
2.3Other parts45
2.4Available accessories46
3 Use47
3.1 Instructions47
3.2First use47
3.3Using the accessories48
3.4Using the oven48
3.5Cooking advice54
4 Cleaning and maintenance58
4.1 Instructions58
4.2Cleaning the appliance58
4.3Removing the door58
4.4Cleaning the door glazing59
4.5Vapor Clean61
4.6Extraordinary maintenance63
5 Installation65
5.1Electrical connection65
5.2Instructions for the installer65
5.3Cable replacement66
5.4 Positioning66
We advise you to read this manual carefully, which contains all the instructions for
maintaining the appliance’s aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | SFR9300X |
| Inbyggd display: | Ja |
| Vikt: | 45900 g |
| Bredd: | 896 mm |
| Djup: | 549 mm |
| Höjd: | 475 mm |
| Grill: | Ja |
| Typ av klocka: | Elektronisk |
| Konvektionsmatlagning: | Ja |
| Ångkokning: | Nej |
| Antal lampor: | 2 lamp(or) |
| Antal ugnar: | 1 |
| Energiförbrukning (konventionell): | 1.15 kWh |
| Energieffektivitetsindex (EEI): | 81.3 |
| Ugnsstorlek: | Stor |
| Ugnens termostatområde: | 30 - 280 ° C |
| Automatisk avstängning: | Ja |
| Självrengörande: | Ja |
| Antal bakplåtar: | 1 |
| Snabb värme: | Nej |
| Bakplåt: | Ja |
| Produktens färg: | Rostfritt stål |
| Kontrolltyp: | Rotary, Touch |
| Ugnstyp: | Elektrisk ugn |
| Ugnens nettokapacitet: | 85 l |
| Antal nivåer: | 4 |
| Cool dörr: | Ja |
| Rengöringstyp: | Ånga |
| Dörrmaterial: | Glas |
| AC-inspänning: | 220 - 240 V |
| Lamptyp: | halogen |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Gångjärnssida: | Ned |
| Ström: | 14 A |
| Installationsfack, bredd: | 864 mm |
| Installationsfack, djup: | 560 mm |
| Installationsfack, höjd: | 473 mm |
| Lampor: | 40 W |
| Ansluten effekt: | 3100 W |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Manöverplats: | Framsida |
| Klocka: | Ja |
| Typ av timer: | Digital |
| Totalt ugn (er) invändig kapacitet: | 85 l |
| Totalt ugn: | - W |
| Topp och undervärme: | Ja |
| Antal galler: | 1 |
| Installationsfack, höjd (min): | 468 mm |
| Normalkokning: | Ja |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | 0.74 kWh |
| Mikrovågsugnsfunktion: | Nej |
| Antal tillagningsprogram: | 8 |
| Grillgaller ingår: | Ja |
| Bottenvärme: | Ja |
| Antal glaspaneler dörr: | 3 |
| Klar larm: | Ja |
| Löstagbart glas i ugnsluckan: | Ja |
| Monteringsutrymme, bredd (min): | 860 mm |
| Spillbricka: | Ja |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg SFR9300X ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026