Smeg SIM662WLDX Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg SIM662WLDX (30 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 24 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.6 stjärnor baserat på 4 recensioner. Har du en fråga om Smeg SIM662WLDX eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/30

Contents
33
EN
1 Instructions32
1.1 General safety instructions32
1.2 Manufacturer liability33
1.3 Appliance purpose33
1.4 Disposal33
1.5 Identification plate34
1.6 This user manual34
1.7 How to read the user manual34
2 Description35
2.1 General Description35
2.2 Available accessories36
3 Use37
3.1 Instructions37
3.2 Preliminary operations38
3.3 Using the hob38
4 Cleaning and maintenance51
4.1 Instructions51
4.2 Cleaning the surfaces51
4.3 Ordinary weekly cleaning51
4.4 Food stains or residues51
4.5 What to do if...52
5 Installation53
5.1 Electrical connection53
5.2 Safety instructions55
5.3 Section cut from the countertop55
5.4 Mounting56
We advise you to read this manual carefully, which contains all the instructions for
maintaining the appliance’s aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | SIM662WLDX |
| Inbyggd display: | Ja |
| Vikt: | 16900 g |
| Bredd: | 600 mm |
| Djup: | 510 mm |
| Höjd: | 50 mm |
| Förpackningens bredd: | 980 mm |
| Flexibel kokzon: | Ja |
| Produktens färg: | Svart |
| Kontrolltyp: | Scrollbar, Touch |
| Låddjup: | 580 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 18000 g |
| AC-inspänning: | 220 - 415 V |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Antal spänningsnivåer: | 9 |
| På / av-knapp: | Ja |
| Ström: | 33 A |
| Installationsfack, bredd: | 560 mm |
| Installationsfack, djup: | 490 mm |
| Barnsäkert: | Ja |
| Typ av spishäll: | Induktionshäll med zon |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 4 |
| Antalet elektriska kokzoner: | 4 |
| Kokzon 3, form: | Rektangulär |
| Placering av platta/tillagningsyta 4: | Höger fram |
| Typ av platta/tillagningsyta 4: | Vanlig |
| Typ av platta/tillagningsyta 3: | Vanlig |
| Kokzon 1, form: | Rektangulär |
| Placering av platta/tillagningsyta 3: | Höger bak |
| Kokzon 2, form: | Rektangulär |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 3: | Elektrisk |
| Typ av platta/tillagningsyta 1: | Vanlig |
| Placering av platta/tillagningsyta 2: | Främre till vänster |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 4: | Elektrisk |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2: | Elektrisk |
| Typ av platta/tillagningsyta 2: | Vanlig |
| Kokzon 4, form: | Rektangulär |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | Elektrisk |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Vänster bak |
| Regelbunden brännare / kokzon: | 2100 W |
| Manöverplats: | Övre främre |
| Maximal kabelförlust med anslutning: | Ja |
| Alarm: | Ja |
| Kokzon 1, storlek (B x D): | 180 x 230 mm |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 1750 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 1750 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 1750 W |
| Precisionspenna: | Ja |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 1750 W |
| Typ av ytskikt: | Keramiska |
| Kokzon 3, boost: | 2400 W |
| Kokzon 2, boost: | 2400 W |
| Kastrullavkänning: | Ja |
| Anslutningseffekt (elektrisk): | 7400 W |
| Anslutningseffekt (gas): | - W |
| Kokzon 1, boost: | 2400 W |
| Kokzon 4, storlek (B x D): | 180 x 230 mm |
| Kokzon 4, boost: | 2400 W |
| Hålla sig varm funktion: | Ja |
| Boost-funktionen: | Ja |
| Antal kokzoner som kan användas samtidigt: | 4 |
| Form på standardplatta/tillagningsyta: | Rektangulär |
| Antal flexibla tillagningszoner: | 2 |
| Kombizon: | Ja |
| Storlek på standardplatta/tillagningsyta (B x D): | 180 x 230 mm |
| Kokzon 2, storlek (B x D): | 180 x 230 mm |
| Kokzon 3, storlek (B x D): | 180 x 230 mm |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg SIM662WLDX ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026