Smeg SO6102M2G Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg SO6102M2G (8 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 25 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.5 stjärnor baserat på 6 recensioner. Har du en fråga om Smeg SO6102M2G eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/8

ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙΣ - 391477B192/A
g
ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙΣ3
Γενικέςπροειδοποιήσειςγιατηνασφάλεια3
Οδηγίεςγιατησυσκευή10
Χρησιμότητατηςσυσκευής10
Τοπαρόνεγχειρίδιοχρήσης11
Ευθύνεςτουκατασκευαστή11
Ετικέτααναγνώρισης11
Απόρριψη11
Γιαεξοικονόμησηενέργειας 11
Πηγέςφωτός12
Πώςναδιαβάσετετοεγχειρίδιοχρήσης12
ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ12
Γενικήπεριγραφή12
Πίνακαςελέγχου13
Άλλαμέρη13
Αξεσουάρ13
Προαιρετικάαξεσουάρ (αγοράζονταιχωριστά)
14
ΦΟΥΡΝΟΣΜΙΚΡΟΚΥΜΑΤΩΝ15
ΧΡΗΣΗ15
Προκαταρκτικέςενέργειες15
Υλικάασφαλήγιαφούρνομικροκυμάτων15
Χρήσητωνεξαρτημάτων16
Ψηφιακόςπρογραμματιστής17
Πρώτηχρήση17
Συμβουλέςψησίματος25
Μίνιοδηγόςγιατααξεσουάρ27
Δείτετιςσυνταγές27
Ειδικάπρογράμματα27
Δευτερεύουσεςλειτουργίες34
Ρυθμίσεις35
Περισσότερεςρυθμίσεις38
ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣΚΑΙΣΥΝΤΗΡΗΣΗ38
Καθαρισμόςτηςσυσκευής38
Καθαρισμόςτουθαλάμουμαγειρέματος38
Ειδικέςλειτουργίεςκαθαρισμού40
Vapor Clean (μόνοσεορισμέναμοντέλα)40
Έκτακτησυντήρηση42
ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ42
Σύνδεσηστοηλεκτρικόδίκτυο42
Τοποθέτηση43
Διαβάστετοπαρόνεγχειρίδιο, τοοποίοπαρέχειόλεςτιςοδηγίεςγιατησωστήλειτουργίακαι
συντήρησητουφούρνου. Γιαπερισσότερεςπληροφορίεςσχετικάμετοπροϊόν:
www.smeg.com
ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙΣ
ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣΟΔΗΓΙΕΣΑΣΦΑΛΕΙΑΣ
ΔΙΑΒΑΣΤΕΠΡΟΣΕΧΤΙΚΑΚΑΙΦΥΛΛΑΞΤΕΓΙΑΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗΧΡΗΣΗ
Γενικέςπροειδοποιήσειςγια
τηνασφάλεια
Βλάβεςσεπρόσωπα
•ΠΡΟΣΟΧΗ: Αυτήησυσκευή
καιταπροσβάσιμαμέρητης
ζεσταίνονταιπολύκατά τη
χρήση: ταμικράπαιδιά
πρέπειναμένουνμακριά.
•ΠΡΟΣΟΧΗ: Αυτήησυσκευή
καιταπροσβάσιμαμέρητης
ζεσταίνονταιπολύκατά τη
χρήση: μηναγγίζετετα
θερμαντικάστοιχείακατά τη
χρήση.
•Προστατέψτε ταχέριασαςμε
θερμικά
γάντιαόταν
χειρίζεστετρόφιμαμέσαστο
χώρομαγειρέματος.
•Μην επιχειρήσετε ποτέ να
σβήσειφλόγα/φωτιάμε
νερό: απενεργοποιήστετη
συσκευήκαικαλύψτετην
φλόγαμεένακαπάκιή μια
κουβέρτα.
•Αυτή η συσκευή μπορεί να
χρησιμοποιηθείαπόπαιδιά
ηλικίαςάνωτων 8 ετώνκαι
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | SO6102M2G |
| Inbyggd display: | Ja |
| Vikt: | 41400 g |
| Bredd: | 597 mm |
| Djup: | 548 mm |
| Höjd: | 592 mm |
| Grill: | Ja |
| Sladdlängd: | 1.5 m |
| Förpackningens bredd: | 645 mm |
| Typ av klocka: | Elektronisk |
| Konvektionsmatlagning: | Ja |
| Ångkokning: | Nej |
| Rotisserie: | Nej |
| Antal lampor: | 2 lamp(or) |
| Antal ugnar: | 1 |
| Energiförbrukning (konventionell): | - kWh |
| Ugnsstorlek: | Medium |
| Självrengörande: | Ja |
| Övervärme: | Ja |
| Konvektionskraft: | 2000 W |
| Färgnamn: | Neptune Grey |
| Ursprungsland: | Italien |
| Antal hyllor: | 5 galler |
| Belysningsplats: | Sida |
| Timerlägen: | Cooking time, End cooking time, Timer |
| Maximal temperatur (konventionell): | 250 ° C |
| Maximal temperatur (konvektion): | 250 ° C |
| Lägsta temperatur (konvektion): | 30 ° C |
| Övervärme + grill: | Ja |
| Pekguide: | Nej |
| Övervärme + Grill + Fläkt: | Ja |
| Produktens färg: | Grå |
| Skärmtyp: | LCD |
| Kontrolltyp: | Röra |
| Låddjup: | 680 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 45500 g |
| Ugnstyp: | Elektrisk ugn |
| Ugnens nettokapacitet: | 68 l |
| Rengöringstyp: | Ånga |
| Dörrmaterial: | Glass, Metal |
| Lamptyp: | halogen |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Återuppvärmningsfunktion: | Ja |
| Gångjärnssida: | Ned |
| Hyllor material: | Krom |
| Installationsfack, bredd: | 560 mm |
| Installationsfack, djup: | 560 mm |
| Installationsfack, höjd: | 583 mm |
| Fördröjd start timer: | Ja |
| Harmonized System (HS)-kod: | 851660 |
| Lampor: | 40 W |
| Mikrovågsugnens stryka: | 900 W |
| Grill styrka: | 1750 W |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Klocka: | Ja |
| Typ av timer: | Digital |
| Precisionspenna: | Ja |
| Totalt ugn (er) invändig kapacitet: | 68 l |
| Totalt ugn: | 3000 W |
| Ugnström: | 3000 W |
| Topp och undervärme: | Ja |
| Upptiningsfunktion i ugnen: | Ja |
| Antal galler: | 1 |
| Installationsfack, höjd (min): | 583 mm |
| Normalkokning: | Ja |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | - kWh |
| Tullens varukod, tulltaxa (TARIC): | 85166080 |
| Mikrovågsugnsfunktion: | Ja |
| Hålla sig varm funktion: | Ja |
| Wi-Fi-styrning: | Nej |
| Bakplåt 1, djup: | 50 mm |
| Mjukstängande lucka: | Ja |
| Bottenvärme: | Ja |
| Grill, hela ytan: | Ja |
| Löstagbar ugnslucka: | Nej |
| Antal glaspaneler dörr: | 3 |
| Topp, botten och fläkt: | Ja |
| Avfrostning program mängd: | 2 |
| Nedre uppvärmning + Konvektion (enkelt läge): | Ja |
| Baksstensfunktion: | Ja |
| Brödbakningsförmåga: | Nej |
| Effekt, undre värmare: | 1200 W |
| Pizzatillagningsfunktion: | Ja |
| Övervärme, undervärme, fläkt + varmluft (turboläge): | Ja |
| Löstagbart glas i ugnsluckan: | Nej |
| Trågens material: | Emaljerad |
| Monteringsutrymme, bredd (min): | 560 mm |
| Stopp till ugnsgaller: | Ja |
| Övre uppvärmning + Konvektion (enkelt läge): | Ja |
| Antal ångkokningsfunktioner: | 11 |
| Kollektion: | Linea |
| Antal äggklockor: | 1 |
| Antal end cooking-timers: | 1 |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg SO6102M2G ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026