Smeg SOP6102TG Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg SOP6102TG (35 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 25 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.5 stjärnor baserat på 4 recensioner. Har du en fråga om Smeg SOP6102TG eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/35

PRECAUTIONS - 3991477A552/B
e
PRECAUTIONS39
General safety instructions39
For this appliance42
Appliance purpose43
This user manual43
Manufacturer’s liability43
Identification plate43
Disposal43
Information for European Control Bodies43
Energy efficiency technical data44
To save energy 44
Light sources44
How to read the user manual44
DESCRIPTION45
General description45
Control panel45
Other parts46
Accessories46
Optional accessories (can be purchased separately)
47
USE47
Preliminary operations47
Using the accessories47
Digital programmer48
First use48
Using the oven49
Cooking advice53
Mini guide to accessories54
Discover the recipes54
Information for Supervisory Bodies54
Special functions54
Secondary functions57
Settings58
Other settings61
CLEANING AND MAINTENANCE61
Cleaning the appliance61
Cleaning the door61
Cleaning the oven cavity63
Special cleaning functions64
Vapor Clean (on some models only)64
Pyrolytic (on some models only)65
Extraordinary maintenance67
INSTALLATION67
Electrical connection67
Positioning68
We advise you to read this manual carefully, which contains all the instructions for maintaining the
appliance’s aesthetic and functional qualities. For further information on the product: www.smeg.com
PRECAUTIONS
General safety instructions
Risk of personal injury
•ATTENTION: during use, the
appliance and its accessible
parts become very hot.
Children must be kept away
from the appliance.
•ATTENTION: during use, the
appliance and its accessible
parts become very hot. Never
touch the heating elements
during use.
•Protect your hands by wearing
oven gloves when moving food
inside the oven.
•Never try to put out a fire or
flames with water: turn off the
appliance and smother the
flames with a fire blanket or
other appropriate cover.
•This appliance may be used by
children aged at least 8 and by
people of reduced physical,
sensory or mental capacity, or
lacking in experience in the use
of electrical appliances,
provided that they are
supervised or instructed by
adults who are responsible for
their safety.
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | SOP6102TG |
| Inbyggd display: | Ja |
| Vikt: | 39100 g |
| Bredd: | 592 mm |
| Djup: | 597 mm |
| Höjd: | 548 mm |
| Grill: | Ja |
| Antal funktioner: | 10 |
| Sladdlängd: | 1.5 m |
| Förpackningens bredd: | 645 mm |
| Typ av klocka: | Elektronisk |
| Konvektionsmatlagning: | Ja |
| Ångkokning: | Nej |
| Avfrostningsfunktion: | Ja |
| Antal lampor: | 2 lamp(or) |
| Ugnens strömkälla: | Elektrisk |
| Antal ugnar: | 1 |
| Energiförbrukning (konventionell): | 1.09 kWh |
| Energieffektivitetsindex (EEI): | 81 |
| Ugnsstorlek: | Medium |
| Självrengörande: | Ja |
| Övervärme: | Ja |
| Konvektionskraft: | 2000 W |
| Färgnamn: | Neptune grey |
| Ursprungsland: | Italien |
| Antal hyllor: | 5 galler |
| Antal bakplåtar: | 1 |
| Belysningsplats: | Dubbelsidig |
| Timerlägen: | Cooking time, End cooking time, Timer |
| Innermått (B x D x H): | 470 x 401 x 353 mm |
| Maximal temperatur (konvektion): | 280 ° C |
| Snabbstart: | Nej |
| Minsta säkringsskydd: | 13 A |
| Bakplåt: | Ja |
| Övervärme + grill: | Ja |
| Flerstegsmatlagning: | Nej |
| Pekguide: | Nej |
| Övervärme + Grill + Fläkt: | Ja |
| Produktens färg: | Grå |
| Skärmtyp: | LCD |
| Kontrolltyp: | Röra |
| Låddjup: | 680 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 42900 g |
| Ugnstyp: | Elektrisk ugn |
| Typ av strömkontakt: | Utan stickkontakt |
| Ugnens nettokapacitet: | - l |
| Intrastat-kod: | 85166080 |
| Cool dörr: | Ja |
| Rengöringstyp: | Pyrolytisk |
| Dörrmaterial: | Glass, Metal |
| Föräldrakontroll: | Ja |
| AC-inspänning: | 220-240 V |
| Lamptyp: | halogen |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| På / av-knapp: | Ja |
| Återuppvärmningsfunktion: | Nej |
| Gångjärnssida: | Ned |
| Hyllor material: | Krom |
| Ström: | 13 A |
| Installationsfack, bredd: | 560 mm |
| Installationsfack, djup: | 560 mm |
| Installationsfack, höjd: | 583 mm |
| Fördröjd start timer: | Ja |
| Barnsäkert: | Ja |
| Harmonized System (HS)-kod: | 851660 |
| Lampor: | 40 W |
| Grill styrka: | 1750 W |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Manöverplats: | Front / Top front |
| Klocka: | Ja |
| Typ av timer: | Digital |
| Precisionspenna: | Ja |
| Totalt ugn (er) invändig kapacitet: | 68 l |
| Totalt ugn: | 3000 W |
| Ugnström: | 3000 W |
| Upptiningsfunktion i ugnen: | Nej |
| Antal galler: | 1 |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | 0.68 kWh |
| Receptbok: | Nej |
| Tullens varukod, tulltaxa (TARIC): | 85166080 |
| Mikrovågsugnsfunktion: | Nej |
| Hålla sig varm funktion: | Nej |
| Handtagets färg: | Rostfritt stål |
| Wi-Fi-styrning: | Nej |
| Antal tillagningsprogram: | 10 |
| Bakplåt 1, djup: | 20 mm |
| Skyddar mot fingeravtryck: | Nej |
| Ugnens dörröppning: | Nedfällbar öppning |
| Mjukstängande lucka: | Ja |
| Grillgaller ingår: | Ja |
| Grill, hela ytan: | Ja |
| Löstagbar ugnslucka: | Ja |
| Antal glaspaneler dörr: | 4 |
| Topp, botten och fläkt: | Ja |
| Material i ugnens dörr: | Glas |
| Hälltimer: | Ja |
| Ugnstimer: | Ja |
| Grill, hela ytan + Konvektion (enkelt läge): | Ja |
| Baksstensfunktion: | Ja |
| Brödbakningsförmåga: | Nej |
| Lampa 2, effekt: | 40 W |
| Pizzatillagningsfunktion: | Ja |
| Temperatur, ugnslucka (max): | 280 ° C |
| Övervärme, undervärme, fläkt + varmluft (turboläge): | Ja |
| Grillfunktion med fläkt: | Ja |
| Löstagbart glas i ugnsluckan: | Ja |
| Handtag material: | Rostfritt stål |
| Trågens material: | Emaljerad |
| Energiförbrukning (forcerad konvektion): | 2.45 MJ |
| Kylfläkt för ugnslucka: | Ja |
| Grillning med öppen lucka: | Nej |
| Katalytiska höljen på sidoväggar: | Nej |
| Grillning med stängd lucka: | Ja |
| Övre uppvärmning + Konvektion (enkelt läge): | Ja |
| Demohandledningsläge: | Nej |
| Bakplåt 2, djup: | 50 mm |
| Kollektion: | Linea |
| Antal äggklockor: | 1 |
| Antal end cooking-timers: | 1 |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg SOP6102TG ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026