Smeg SRV896TF Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg SRV896TF (22 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 10 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.1 stjärnor baserat på 7 recensioner. Har du en fråga om Smeg SRV896TF eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/22

25
Contents
THESE INSTRUCTIONS ARE VALID ONLY FOR THE DESTINATION COUNTRIES
WHOSE IDENTIFYING SYMBOLS ARE INCLUDED ON THE COVER OF THIS
MANUAL.
INSTRUCTIONS FOR THE USER: these contain user advice, the description
of the controls and the correct procedures for cleaning and maintenance of
the appliance.
INSTRUCTIONS FOR THE INSTALLER: these are intended for the qualified
technician who must install the appliance, set it functioning and carry out
an inspection test.
1.INSTRUCTIONS FOR USE.............................................................. 26
2.SAFETY PRECAUTIONS................................................................. 28
3.ENVIRONMENTAL RESPONSIBILITY.............................................30
4.USING THE HOB.............................................................................. 31
5.CLEANING AND MAINTENANCE....................................................35
6.POSITIONING IN THE COUNTER TOP..........................................37
7.ELECTRICAL CONNECTION...........................................................39
8.GAS CONNECTION.........................................................................40
9.ADAPTATION TO DIFFERENT TYPES OF GAS ............................42
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | SRV896TF |
| Bredd: | 885 mm |
| Djup: | 500 mm |
| Höjd: | 30 mm |
| Antal gasbrännare: | 5 |
| Produktens färg: | Cappuccino |
| Kontrolltyp: | Rotations- |
| Wok brännare: | Ja |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Displaytyp: | Nej |
| Typ av spishäll: | Gas |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 5 |
| Kokzon 3, form: | Rund |
| Placering av platta/tillagningsyta 4: | Höger bak |
| Typ av platta/tillagningsyta 4: | Vanlig |
| Typ av platta/tillagningsyta 3: | Extra stor |
| Kokzon 1, form: | Rund |
| Placering av platta/tillagningsyta 3: | Central |
| Kokzon 2, form: | Rund |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 3: | gas |
| Typ av platta/tillagningsyta 1: | Stor |
| Placering av platta/tillagningsyta 2: | Främre till vänster |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 4: | gas |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2: | gas |
| Typ av platta/tillagningsyta 2: | Sjudning |
| Kokzon 4, form: | Rund |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | gas |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Vänster bak |
| Regelbunden brännare / kokzon: | - W |
| Manöverplats: | Framsida |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 2500 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 1050 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 5000 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 1650 W |
| Typ av ytskikt: | Emaljerad |
| Wok brännare läge: | Mitten |
| Effekt på platta/tillagningsyta 5: | 1650 W |
| Wokbrännarens effekt: | 5000 W |
| Typ av platta/tillagningsyta 5: | Vanlig |
| Kokzon 5, form: | Rund |
| Placering av platta/tillagningsyta 5: | Höger fram |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 5: | gas |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg SRV896TF ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026