Smeg SUK61MX9 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg SUK61MX9 (44 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 8 personer och har ett genomsnittsbetyg på 5.0 stjärnor baserat på 2 recensioner. Har du en fråga om Smeg SUK61MX9 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/44

Table of contents
3
EN
1 Instructions4
1.1General safety instructions4
1.2Manufacturer liability8
1.3Appliance purpose9
1.4Identification plate9
1.5This user manual9
1.6 Disposal9
1.7How to read the user manual10
2 Description11
2.1General Description11
2.2Cooking hob12
2.3Control panel12
2.4Other parts13
2.5Available accessories14
3 Use15
3.1 Instructions15
3.2Using the accessories17
3.3Using the hob18
3.4Using the oven19
3.5Programmer clock20
3.6Using the storage compartment23
3.7Cooking advice23
4Cleaning and maintenance26
4.1 Instructions26
4.2Cleaning the surfaces26
4.3Cleaning the hob27
4.4Cleaning the door28
4.5Cleaning the oven cavity30
4.6Extraordinary maintenance32
5 Installation34
5.1Gas connection (not valid for the UK)34
5.2Adaptation to different types of gas37
5.3 Positioning40
5.4Electrical connection45
5.5Instructions for the installer46
We advise you to read this manual carefully, as it contains all the instructions for maintaining
the appliance’s aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
ORIGINAL INSTRUCTIONS
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | SUK61MX9 |
| Produkttyp: | Fristående köksspis |
| Inbyggd display: | Ja |
| Bredd: | 600 mm |
| Djup: | 600 mm |
| Höjd: | 915 mm |
| Grill: | Ja |
| Antal funktioner: | 7 |
| Typ av klocka: | Elektronisk |
| Konvektionsmatlagning: | Ja |
| Höjd (min): | 885 mm |
| Elektronisk tändning: | Ja |
| Ugnens strömkälla: | Elektrisk |
| Antal ugnar: | 1 |
| Antal gasbrännare: | 4 |
| Energiförbrukning (konventionell): | 0.99 kWh |
| Ugnsstorlek: | Medium |
| Övervärme: | Ja |
| Antal hyllor: | 1 galler |
| Förvaringsfack: | Ja |
| Bakplåt: | Ja |
| Produktens färg: | Rostfritt stål |
| Kontrolltyp: | Rotations- |
| Wok brännare: | Nej |
| Ugnens bruttokapacitet: | 79 l |
| Ugnens nettokapacitet: | 70 l |
| Antal nivåer: | 5 |
| Ugnens innermått (B x D x H): | 444 x 425 x 360 mm |
| Ström: | 13 A |
| Typ av spishäll: | Gas |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 4 |
| Placering av platta/tillagningsyta 4: | Höger fram |
| Placering av platta/tillagningsyta 3: | Höger bak |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 3: | gas |
| Placering av platta/tillagningsyta 2: | Vänster bak |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 4: | gas |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2: | gas |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | gas |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Höger fram |
| Manöverplats: | Uppe till höger/vänster |
| Klocka: | Ja |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 3500 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 1750 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 1750 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 1000 W |
| Topp och undervärme: | Ja |
| Normalkokning: | Ja |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | 0.8 kWh |
| Anslutningseffekt (elektrisk): | 2300 W |
| Material i hällstativ: | Gjutjärn |
| Handtagets färg: | Rostfritt stål |
| Bottenvärme: | Ja |
| Ugnens placering: | Botten |
| Enkel att rengöra (ugn): | Ja |
| Ugnens invändiga ytbehandling: | Emalj |
| Förvaringsutrymmets placering: | Botten |
| Material i ugnens dörr: | Glas |
| Löstagbart glas i ugnsluckan: | Ja |
| Konverterbar till gasol (LPG): | Ja |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg SUK61MX9 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026