Smeg TR62IBL Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg TR62IBL (40 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 10 personer och har ett genomsnittsbetyg på 5.0 stjärnor baserat på 3 recensioner. Har du en fråga om Smeg TR62IBL eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/40

Contents
43
EN
1 Instructions44
1.1 General safety instructions44
1.2 Manufacturer liability46
1.3 Appliance purpose46
1.4 Disposal46
1.5 Identification plate47
1.6 This user manual47
1.7 How to read the user manual47
2 Description48
2.1 General Description48
2.2 Cooking hob49
2.3 Control panel50
2.4 Other parts51
2.5 Available accessories51
3 Use53
3.1 Instructions53
3.2 First use54
3.3 Using the accessories55
3.4 Using the hob56
3.5 Using the ovens61
3.6 Cooking advice63
3.7 Programmer clock64
4 Cleaning and maintenance70
4.1 Instructions70
4.2 Cleaning the appliance70
4.3 Removing the door72
4.4 Extraordinary maintenance76
5 Installation78
5.1 Positioning78
5.2 Electrical connection81
5.3 Instructions for the installer82
We advise you to read this manual carefully, which contains all the instructions for
maintaining the appliance’s aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | TR62IBL |
| Produkttyp: | Fristående köksspis |
| Inbyggd display: | Ja |
| Vikt: | 72400 g |
| Bredd: | 600 mm |
| Djup: | 600 mm |
| Höjd: | 900 mm |
| Grill: | Ja |
| Förpackningens bredd: | 670 mm |
| Typ av klocka: | Elektronisk |
| Antal lampor: | 1 lamp(or) |
| Ugnens strömkälla: | Elektrisk |
| Antal ugnar: | 2 |
| Antal automatiska program: | 4 |
| Energiförbrukning (konventionell): | - kWh |
| Ugnsstorlek: | Stor |
| Ugnens termostatområde: | 50 - 245 ° C |
| Ursprungsland: | Italien |
| Antal hyllor: | 4 galler |
| Antal bakplåtar: | 1 |
| Överhettningsskydd: | Ja |
| Indikator för vald kokzon: | Ja |
| Produktens färg: | Svart |
| Kontrolltyp: | Knappar |
| Låddjup: | 680 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 81400 g |
| Ugnens bruttokapacitet: | 70 l |
| Ugnens nettokapacitet: | 61 l |
| Ugnens innermått (B x D x H): | 444 x 425 x 316 mm |
| AC-inspänning: | 220 - 415 V |
| Lamptyp: | halogen |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Hyllor material: | Krom |
| Energieffektivitetsskalning: | A+++ till D |
| Ström: | 38 A |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Typ av spishäll: | Induktionshäll med zon |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 4 |
| Antalet elektriska kokzoner: | 4 |
| Diameter på platta/tillagningsyta 1: | 180 mm |
| Placering av platta/tillagningsyta 4: | Främre till vänster |
| Typ av platta/tillagningsyta 4: | Medium |
| Typ av platta/tillagningsyta 3: | Stor |
| Placering av platta/tillagningsyta 3: | Höger bak |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 3: | Elektrisk |
| Diameter på platta/tillagningsyta 4: | 145 mm |
| Typ av platta/tillagningsyta 1: | Liten |
| Placering av platta/tillagningsyta 2: | Vänster bak |
| Diameter på platta/tillagningsyta 2: | 180 mm |
| Diameter på platta/tillagningsyta 3: | 210 mm |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 4: | Elektrisk |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2: | Elektrisk |
| Typ av platta/tillagningsyta 2: | Medium |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | Elektrisk |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Höger fram |
| Manöverplats: | Framsida |
| Maximal kabelförlust med anslutning: | Ja |
| Klocka: | Ja |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 1850 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 1850 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 2300 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 1400 W |
| Topp och undervärme: | Ja |
| Normalkokning: | Ja |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | 0.77 kWh |
| Kokzon 3, boost: | 3700 W |
| Kokzon 2, boost: | 3000 W |
| Kastrullavkänning: | Ja |
| Anslutningseffekt (elektrisk): | 12700 W |
| Kokzon 1, boost: | 3000 W |
| Kokzon 4, boost: | 2200 W |
| Boost-funktionen: | Ja |
| Teleskopskena ingår: | Ja |
| Grillgaller ingår: | Ja |
| Bottenvärme: | Ja |
| Löstagbar ugnslucka: | Ja |
| Antal glaspaneler dörr: | 2 |
| Teleskophyllor: | Ja |
| Ugn 2, storlek: | Liten |
| Ugn 2, strömkälla: | Elektrisk |
| Ugn 2, nettokapacitet: | 35 l |
| Ugn 2, bruttokapacitet: | 41 l |
| Ugn 2, grillens effekt: | 2700 W |
| Ugn 2, avtagbar lucka: | Ja |
| Ugn 2, avtagbar glaslucka: | Ja |
| Ugn 2, Antal hyllor: | 2 galler |
| Ugn 2, invändig lampa: | Ja |
| Ugn 2, energiförbrukning (normal): | 0.74 kWh |
| Grillpanna: | Ja |
| Ugnens invändiga ytbehandling: | Emalj |
| Klar larm: | Ja |
| Antal tillagningszoner med förstärkningsfunktion: | 4 |
| Material i ugnens dörr: | Glas |
| Ugnstimer: | Ja |
| Löstagbart glas i ugnsluckan: | Ja |
| Kemikalieskatt (Sverige): | Ja |
| Energiförbrukning (forcerad konvektion): | 2.77 MJ |
| Ugn 2, Antal paneler med glasdörrar: | 2 |
| Ugn 2, material i dörr: | Glas |
| Ugn 2, termostatområde: | 50 - 245 ° C |
| Bakplåt 2, djup: | 40 mm |
| Ugn 2, innermått (B x D x H): | 440 x 443 x 169 mm |
| Ugn 2, konvektionstillagning: | Ja |
| Kemikalieskattesänkning (Sverige): | 50 |
| Indikator för minsta kastrulldiameter: | Ja |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg TR62IBL ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026