Smeg TR93IBL2 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg TR93IBL2 (28 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 16 personer och har ett genomsnittsbetyg på 5.0 stjärnor baserat på 8 recensioner. Har du en fråga om Smeg TR93IBL2 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/28

PRECAUTIONS - 3391477A152/C
e
PRECAUTIONS 33
General safety instructions33
Installation 37
Appliance purpose38
This user manual38
Manufacturer’s liability38
Identification plate38
Disposal 38
Information for European Control Bodies39
Energy efficiency technical data39
To save energy39
Light sources39
How to read the user manual39
DESCRIPTION 40
General description40
Hob 41
Control panel42
Other parts42
Accessories 43
USE 43
Preliminary operations43
Using the accessories44
Using the hob44
Using the storage compartment (where present)46
Using the oven47
Digital programmer48
Cooking advice49
Cooking information table (multifunction oven)50
Cooking information table (auxiliary oven)51
Cooking information table (vertical oven)51
CLEANING AND MAINTENANCE52
Cleaning the appliance52
Cleaning the glass ceramic hob52
Knobs 53
Cleaning the door53
Cleaning the oven cavity54
Cleaning the roof of the oven (only for some
models/cavities) 55
Vapor Clean (on some models only)56
Extraordinary maintenance56
INSTALLATION 57
Positioning 57
Electrical connection59
Instructions for the installer59
We advise you to read this manual carefully, which contains all the instructions for maintaining the
appliance’s aesthetic and functional qualities. For further information on the product: www.smeg.com
PRECAUTIONS
General safety instructions
Risk of personal injury
•During use the appliance and
its accessible parts become
very hot. Keep children well
away from the appliance.
•The appliance becomes very
hot during use. Make sure that
you never touch the heating
elements inside the oven.
•Protect your hands by wearing
oven gloves when moving food
inside the oven.
•Never try to put out a fire or
flames with water: Turn off the
appliance and smother the
flames with a fire blanket or
other appropriate cover.
•This appliance may only be
used by children aged 8 years
and over, and by people of
reduced physical, sensory or
mental capacity, or lacking in
experience in the use of
electrical appliances, provided
that they are supervised or
have been given instructions on
the safe use of the appliance
and of the hazards associated
with it.
•Children must not play with the
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | TR93IBL2 |
| Produkttyp: | Spis med ugn |
| Inbyggd display: | Ja |
| Timer: | Ja |
| Vikt: | 104400 g |
| Bredd: | 900 mm |
| Djup: | 600 mm |
| Höjd: | 900 mm |
| Grill: | Ja |
| Antal funktioner: | 5 |
| Sladdlängd: | 1.5 m |
| Förpackningens bredd: | 960 mm |
| Konvektionsmatlagning: | Ja |
| Ångkokning: | Nej |
| Rotisserie: | Nej |
| Avfrostningsfunktion: | Ja |
| Antal lampor: | 1 lamp(or) |
| Elektronisk tändning: | Nej |
| Ugnens strömkälla: | Elektrisk |
| Antal ugnar: | 3 |
| Färg: | Ja |
| Energiförbrukning (konventionell): | 0.95 kWh |
| Energieffektivitetsindex (EEI): | 95.1 |
| Ugnsstorlek: | Medium |
| Självrengörande: | Nej |
| Övervärme: | Ja |
| Färgnamn: | Svart |
| Ursprungsland: | Italien |
| Antal hyllor: | 2 galler |
| Antal bakplåtar: | 2 |
| Förvaringsfack: | Nej |
| Minsta säkringsskydd: | 42 A |
| Fritös: | Nej |
| Ugn 3 långsam tillagning: | Nej |
| Lutande grill: | Ja |
| Brödbakningsfunktion: | Nej |
| Ugn 2 brödbakningsfunktion: | Nej |
| Produktens färg: | Svart |
| bruksanvisning: | Ja |
| Kontrolltyp: | Rotations- |
| Låddjup: | 670 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 115500 g |
| Eco-läge: | Ja |
| Wok brännare: | Nej |
| Ugnens bruttokapacitet: | 70 l |
| Ugnens nettokapacitet: | 61 l |
| Antal nivåer: | 4 |
| Typ av ugnstimer: | Digital |
| Rengöringstyp: | Hydrolys |
| AC-inspänning: | 220-240 V |
| Lamptyp: | halogen |
| Strömkabel ingår: | Ja |
| Återuppvärmningsfunktion: | Nej |
| Ström: | 42 A |
| Tittfönster: | Ja |
| Barnsäkert: | Nej |
| Grill styrka: | 2700 W |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Typ av spishäll: | Induktionshäll med zon |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 5 |
| Antalet elektriska kokzoner: | 5 |
| Diameter på platta/tillagningsyta 1: | 210 mm |
| Placering av platta/tillagningsyta 4: | Höger bak |
| Typ av platta/tillagningsyta 4: | Vanlig |
| Typ av platta/tillagningsyta 3: | Stor |
| Placering av platta/tillagningsyta 3: | Central |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 3: | Elektrisk |
| Diameter på platta/tillagningsyta 4: | 180 mm |
| Typ av platta/tillagningsyta 1: | Vanlig |
| Placering av platta/tillagningsyta 2: | Vänster bak |
| Diameter på platta/tillagningsyta 2: | 180 mm |
| Diameter på platta/tillagningsyta 3: | 2700 mm |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 4: | Elektrisk |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2: | Elektrisk |
| Typ av platta/tillagningsyta 2: | Vanlig |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | Elektrisk |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Främre till vänster |
| Maximal kabelförlust med anslutning: | Ja |
| Klocka: | Ja |
| Typ av timer: | Mekanisk |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 2300 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 1400 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 2300 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 1400 W |
| Topp och undervärme: | Ja |
| Normalkokning: | Nej |
| Typ av ytskikt: | Glas |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | 0.77 kWh |
| Lätt att rengöra: | Ja |
| Kastrullavkänning: | Ja |
| Anslutningseffekt (elektrisk): | 15000 W |
| Tullens varukod, tulltaxa (TARIC): | 8516601000 |
| Tulltaxa, kod för Storbritannien: | 8516601000 |
| Flamskyddad enhet: | Nej |
| Mikrovågsugnsfunktion: | Nej |
| Boost-funktionen: | Ja |
| Material i hällstativ: | Glas |
| Effekt på platta/tillagningsyta 5: | 2300 W |
| Typ av platta/tillagningsyta 5: | Vanlig |
| Placering av platta/tillagningsyta 5: | Höger fram |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 5: | Elektrisk |
| Handtagets färg: | Rostfritt stål |
| Invändigt ytskikt: | Emalj |
| Teleskopskena ingår: | Ja |
| Bakplåt 1, djup: | 40 mm |
| Ugnens dörröppning: | Sidoöppning |
| Bottenvärme: | Ja |
| Värmningslåda: | Nej |
| Brännare för fiskgryta: | Nej |
| Grillhäll: | Nej |
| Ugnens placering: | Under till vänster |
| Löstagbar ugnslucka: | Ja |
| Antal glaspaneler dörr: | 3 |
| Teleskophyllor: | Ja |
| Långsam tillagning: | Nej |
| Ugn med varmhållningsfunktion: | Nej |
| Enkel att rengöra (ugn): | Ja |
| Ugn 2, storlek: | Medium |
| Ugn 2, strömkälla: | Elektrisk |
| Ugn 2, placering: | Höger |
| Ugn 2, nettokapacitet: | 62 l |
| Ugn 2, grill: | Nej |
| Ugn 2, avtagbar lucka: | Ja |
| Ugn 2, avtagbar glaslucka: | Nej |
| Ugn 2, Antal hyllor: | 9 galler |
| Ugn 2, invändig lampa: | Ja |
| Ugn 2, energiförbrukning (normal): | 0 kWh |
| Wok-ring: | Nej |
| Grillpanna: | Nej |
| Ugnsgaller: | Ja |
| Stektermometer: | Nej |
| Ugnens invändiga ytbehandling: | Emalj |
| Klar larm: | Ja |
| Topp, botten och fläkt: | Ja |
| Material i ugnens dörr: | Glas |
| Antal ugnsgaller: | 6 |
| Hälltimer: | Nej |
| Ugnstimer: | Ja |
| Avfrostning program mängd: | 1 |
| Indikerar att spisen är på: | Ja |
| Diameter på platta/tillagningsyta 5: | 210 mm |
| Effekt, övre värmare: | 1000 W |
| Effekt, undre värmare: | 1200 W |
| Pizzatillagningsfunktion: | Nej |
| Infällbara vred: | Nej |
| Effekt på platta/tillagningsyta 6: | 0 W |
| Energiförbrukning (forcerad konvektion): | 2.77 MJ |
| Kylfläkt för ugnslucka: | Ja |
| Ugn 2, full ytgrill: | Nej |
| Ugn 2, material i dörr: | Metall |
| Ugn 2, dörröppning: | Sidoöppning |
| Ugn 2, avtagbara hyllskenor: | Nej |
| Ugn 2, Teleskophyllor: | Nej |
| Ugn 2, Antal hyllpositioner: | 9 |
| Grillning med öppen lucka: | Ja |
| Katalytiska höljen på sidoväggar: | Nej |
| Löstagbara hyllskenor: | Nej |
| Halv grill: | Nej |
| Grillning med stängd lucka: | Nej |
| Bakplåt 2, djup: | 40 mm |
| Konverterbar till gasol (LPG): | Nej |
| Övre och nedre uppvärmning (ugn 2): | Ja |
| Undervärme och fläkt: | Ja |
| Placering av grillens värmeelement: | Övre |
| Teppanyakihäll: | Nej |
| Ugn 2, konvektionstillagning: | Ja |
| Ugn 2, upptiningsfunktion: | Nej |
| Ugn 2, energiförbrukning (forcerad konvektion): | 0.97 kWh |
| Ugn 3, storlek: | Liten |
| Ugn 3, strömkälla: | Elektrisk |
| Ugn 3, nettokapacitet: | 36 l |
| Ugn 3, vanlig tillagning: | Nej |
| Ugn 3, grill: | Ja |
| Ugn 3, dörröppning: | Nedfällbar öppning |
| Ugn 3, invändig lampa: | Ja |
| Ugn 3, avtagbar glaslucka: | Ja |
| Ugn 3, Antal paneler med glasdörrar: | 3 |
| Ugn 3, intern ytbeläggning: | Emalj |
| Ugn 3, katalytiska höljen på sidoväggar: | Nej |
| Ugn 3, avtagbara hyllskenor: | Nej |
| Ugn 3, Teleskophyllor: | Nej |
| Ugn 3, material i dörr: | Glas/metall |
| Ugn 3, placering: | Övre vänster |
| Ugn 4, nettokapacitet: | 0 l |
| Ugn 3, energiförbrukning (forcerad konvektion): | 0 kWh |
| Ugn 3, Antal hyllor: | 2 galler |
| Ugn 2, Antal funktioner: | 5 |
| Stekbord: | Nej |
| Fransk överdel: | Nej |
| Såstillagningsfunktion: | Nej |
| CharBroil-grill: | Nej |
| Ugn 2, rotisserie: | Nej |
| Ugn 2, återuppvärmningsfunktion: | Nej |
| Ugn 2, Långsam tillagning: | Nej |
| Ugn 2, varmhållningsfunktion: | Nej |
| Ugn 2, halv grill: | Nej |
| Ugn 2, Toppvärme: | Ja |
| Ugn 2, Bottenvärme: | Ja |
| Ugn 3, bruttokapacitet: | 41 l |
| Ugn 3, effekt: | 2700 W |
| Ugn 3, Grillfunktion med fläkt: | Ja |
| Ugn 2, ångkokning: | Nej |
| Ugn 2, undervärme och fläkt: | Ja |
| Ugn 2, Topp, botten och fläkt: | Ja |
| Effekt på platta/tillagningsyta 7: | 0 W |
| Ugn 3, grilleffekt: | 2700 W |
| Ugn 3, upptiningsfunktion: | Nej |
| Ugn 3, Antal funktioner: | 1 |
| Ugn 3, Toppvärme: | Ja |
| Ugn 3, Topp, botten och fläkt: | Nej |
| Ugn 3, Bottenvärme: | Nej |
| Ugn 3, Basvärme och fläkt: | Nej |
| Ugn 3, konvektionstillagning: | Nej |
| Ugn 3, varmhållningssystem: | Nej |
| Ugn 3 brödbakningsfunktioner: | Nej |
| Ugn 3, delad funktion: | Nej |
| Kompatibilitet med flytande naturgas (LNG): | Nej |
| Ugn 4 effekt: | 0 W |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg TR93IBL2 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026