Smeg TR93IGR2 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg TR93IGR2 (28 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 14 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.5 stjärnor baserat på 4 recensioner. Har du en fråga om Smeg TR93IGR2 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/28

PRECAUTIONS - 3391477A152/C
e
PRECAUTIONS 33
General safety instructions33
Installation 37
Appliance purpose38
This user manual38
Manufacturer’s liability38
Identification plate38
Disposal 38
Information for European Control Bodies39
Energy efficiency technical data39
To save energy39
Light sources39
How to read the user manual39
DESCRIPTION 40
General description40
Hob 41
Control panel42
Other parts42
Accessories 43
USE 43
Preliminary operations43
Using the accessories44
Using the hob44
Using the storage compartment (where present)46
Using the oven47
Digital programmer48
Cooking advice49
Cooking information table (multifunction oven)50
Cooking information table (auxiliary oven)51
Cooking information table (vertical oven)51
CLEANING AND MAINTENANCE52
Cleaning the appliance52
Cleaning the glass ceramic hob52
Knobs 53
Cleaning the door53
Cleaning the oven cavity54
Cleaning the roof of the oven (only for some
models/cavities) 55
Vapor Clean (on some models only)56
Extraordinary maintenance56
INSTALLATION 57
Positioning 57
Electrical connection59
Instructions for the installer59
We advise you to read this manual carefully, which contains all the instructions for maintaining the
appliance’s aesthetic and functional qualities. For further information on the product: www.smeg.com
PRECAUTIONS
General safety instructions
Risk of personal injury
•During use the appliance and
its accessible parts become
very hot. Keep children well
away from the appliance.
•The appliance becomes very
hot during use. Make sure that
you never touch the heating
elements inside the oven.
•Protect your hands by wearing
oven gloves when moving food
inside the oven.
•Never try to put out a fire or
flames with water: Turn off the
appliance and smother the
flames with a fire blanket or
other appropriate cover.
•This appliance may only be
used by children aged 8 years
and over, and by people of
reduced physical, sensory or
mental capacity, or lacking in
experience in the use of
electrical appliances, provided
that they are supervised or
have been given instructions on
the safe use of the appliance
and of the hazards associated
with it.
•Children must not play with the
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | TR93IGR2 |
| Produkttyp: | Spis med ugn |
| Vikt: | 105100 g |
| Bredd: | 900 mm |
| Djup: | 600 mm |
| Höjd: | 900 mm |
| Grill: | Nej |
| Antal funktioner: | 5 |
| Förpackningens bredd: | 960 mm |
| Ångkokning: | Nej |
| Rotisserie: | Nej |
| Avfrostningsfunktion: | Ja |
| Ugnens strömkälla: | Elektrisk |
| Antal ugnar: | 3 |
| Energiförbrukning (konventionell): | 0.95 kWh |
| Energieffektivitetsindex (EEI): | 95.1 |
| Självrengörande: | Nej |
| Övervärme: | Nej |
| Ursprungsland: | Italien |
| Snabb värme: | Nej |
| Lutande grill: | Ja |
| Produktens färg: | Grå |
| Låddjup: | 670 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 115500 g |
| Eco-läge: | Ja |
| Ugnens bruttokapacitet: | 70 l |
| Ugnens nettokapacitet: | 61 l |
| Cool dörr: | Ja |
| Rengöringstyp: | Katalytisk |
| Lamptyp: | halogen |
| Strömkabel ingår: | Ja |
| Återuppvärmningsfunktion: | Nej |
| Ström: | 42 A |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Typ av spishäll: | Induktionshäll med zon |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 5 |
| Antalet elektriska kokzoner: | 5 |
| Diameter på platta/tillagningsyta 1: | 210 mm |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 3: | Elektrisk |
| Diameter på platta/tillagningsyta 4: | 180 mm |
| Diameter på platta/tillagningsyta 2: | 180 mm |
| Diameter på platta/tillagningsyta 3: | 270 mm |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 4: | Elektrisk |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2: | Elektrisk |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | Elektrisk |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 2300 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 1400 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 2300 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 1400 W |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | 0.77 kWh |
| Boost-funktionen: | Ja |
| Effekt på platta/tillagningsyta 5: | 2300 W |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 5: | Elektrisk |
| Invändigt ytskikt: | Emalj |
| Ugnens dörröppning: | Sidoöppning |
| Bottenvärme: | Nej |
| Hällskydd för spishäll: | Nej |
| Grillhäll: | Nej |
| Antal glaspaneler dörr: | 3 |
| Teleskophyllor: | Nej |
| 3D-varmluft: | Nej |
| Långsam tillagning: | Nej |
| Ugn med varmhållningsfunktion: | Nej |
| Enkel att rengöra (ugn): | Ja |
| Ugn 2, storlek: | Medium |
| Ugn 2, strömkälla: | Elektrisk |
| Ugn 2, nettokapacitet: | 62 l |
| Ugn 2, grill: | Nej |
| Wok-ring: | Nej |
| Stektermometer: | Nej |
| Ugnens invändiga ytbehandling: | Emalj |
| Ugnstimer: | Ja |
| Diameter på platta/tillagningsyta 5: | 210 mm |
| Pizzatillagningsfunktion: | Nej |
| Infällbara vred: | Nej |
| Löstagbart glas i ugnsluckan: | Ja |
| Kylfläkt för ugnslucka: | Ja |
| Grillning med öppen lucka: | Nej |
| Katalytiska höljen på sidoväggar: | Nej |
| Halv grill: | Nej |
| Gaskonverteringssats: | Nej |
| Grillning med stängd lucka: | Ja |
| Teppanyakihäll: | Nej |
| Ugn 2, halv grill: | Nej |
| Ång- och infusionstillbehör: | Nej |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg TR93IGR2 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026