Smeg TR4110IBL Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg TR4110IBL (38 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 14 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.2 stjärnor baserat på 7 recensioner. Har du en fråga om Smeg TR4110IBL eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/38

Contents
41
EN
1 Instructions42
1.1 General safety instructions42
1.2 Identification plate43
1.3 Manufacturer liability43
1.4 Appliance purpose43
1.5 Disposal43
1.6 This user manual44
1.7 How to read the user manual44
2 Description45
2.1 General Description45
2.2 Cooking hob46
2.3 Control panel47
2.4 Other parts48
2.5 Available accessories48
3 Use50
3.1 Instructions50
3.2 First use51
3.3 Using the accessories51
3.4 Using the hob52
3.5 Using the storage compartment57
3.6 Using the ovens58
3.7 Cooking advice60
3.8 Programmer clock62
4 Cleaning and maintenance66
4.1 Instructions66
4.2 Cleaning the appliance66
4.3 Removing the door of the auxiliary oven67
4.4 Cleaning the door glazing68
4.5 Removing the internal glass panes68
4.6 Cleaning the inside of the oven70
4.7 Vapor Clean: assisted oven cleaning71
4.8 Extraordinary maintenance73
5 Installation74
5.1 Electrical connection74
5.2 Positioning75
We advise you to read this manual carefully, which contains all the instructions for
maintaining the appliance’s aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | TR4110IBL |
| Produkttyp: | Fristående köksspis |
| Inbyggd display: | Ja |
| Timer: | Ja |
| Vikt: | 128800 g |
| Bredd: | 1100 mm |
| Djup: | 600 mm |
| Höjd: | 900 mm |
| Grill: | Ja |
| Sladdlängd: | 1.5 m |
| Förpackningens bredd: | 1160 mm |
| Typ av klocka: | Elektronisk |
| Konvektionsmatlagning: | Ja |
| Antal lampor: | 1 lamp(or) |
| Ugnens strömkälla: | Elektrisk |
| Antal ugnar: | 3 |
| Antal automatiska program: | 6 |
| Energiförbrukning (konventionell): | 0.95 kWh |
| Ugnsstorlek: | Medium |
| Ugnens termostatområde: | 50 - 260 ° C |
| Självrengörande: | Ja |
| Justerbara fötter: | Ja |
| Ursprungsland: | Italien |
| Antal hyllor: | 4 galler |
| Antal bakplåtar: | 1 |
| Förvaringsfack: | Ja |
| Överhettningsskydd: | Ja |
| Indikator för vald kokzon: | Ja |
| Produktens färg: | Svart |
| Kontrolltyp: | Knappar |
| Låddjup: | 715 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 147200 g |
| Eco-läge: | Ja |
| Ugnens bruttokapacitet: | 70 l |
| Ugnens nettokapacitet: | 61 l |
| Ugnens innermått (B x D x H): | 444 x 425 x 316 mm |
| Cool dörr: | Ja |
| Rengöringstyp: | Ånga |
| Djup med öppen dörr: | 1120 mm |
| AC-inspänning: | 220 - 415 V |
| Lamptyp: | halogen |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Energieffektivitetsskalning: | A+++ till D |
| Ström: | 53 A |
| Ljudnivå Lc IEC: | - dB |
| Barnsäkert: | Ja |
| Antal fläktar: | 1 fläkt/-ar |
| Grill styrka: | 2700 W |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Typ av spishäll: | Induktionshäll med zon |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 5 |
| Antalet elektriska kokzoner: | 5 |
| Diameter på platta/tillagningsyta 1: | 175 mm |
| Placering av platta/tillagningsyta 4: | Höger bak |
| Typ av platta/tillagningsyta 4: | Medium |
| Typ av platta/tillagningsyta 3: | Stor |
| Placering av platta/tillagningsyta 3: | Central |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 3: | Elektrisk |
| Diameter på platta/tillagningsyta 4: | 215 mm |
| Typ av platta/tillagningsyta 1: | Liten |
| Placering av platta/tillagningsyta 2: | Vänster bak |
| Diameter på platta/tillagningsyta 2: | 215 mm |
| Diameter på platta/tillagningsyta 3: | 265 mm |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 4: | Elektrisk |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2: | Elektrisk |
| Typ av platta/tillagningsyta 2: | Medium |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | Elektrisk |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Främre till vänster |
| Manöverplats: | Framsida |
| Maximal kabelförlust med anslutning: | Ja |
| Klocka: | Ja |
| Typ av timer: | Digital |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 1300 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 2300 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 2300 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 2300 W |
| Ugnström: | - W |
| Topp och undervärme: | Ja |
| Normalkokning: | Ja |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | 0.77 kWh |
| Lätt att rengöra: | Ja |
| Kokzon 3, boost: | 3000 W |
| Kokzon 2, boost: | 3000 W |
| Kastrullavkänning: | Ja |
| Anslutningseffekt (elektrisk): | 19500 W |
| Kokzon 1, boost: | 1400 W |
| Kokzon 4, boost: | 3000 W |
| Boost-funktionen: | Ja |
| Effekt på platta/tillagningsyta 5: | 1300 W |
| Typ av platta/tillagningsyta 5: | Liten |
| Placering av platta/tillagningsyta 5: | Höger fram |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 5: | Elektrisk |
| Invändigt ytskikt: | Emalj |
| Ugnens dörröppning: | Sidoöppning |
| Grillgaller ingår: | Ja |
| Löstagbar ugnslucka: | Ja |
| Antal glaspaneler dörr: | 3 |
| Teleskophyllor: | Ja |
| Ugn 2, storlek: | Medium |
| Ugn 2, strömkälla: | Elektrisk |
| Ugn 2, nettokapacitet: | 61 l |
| Ugn 2, bruttokapacitet: | 70 l |
| Ugn 2, grill: | Ja |
| Ugn 2, grillens effekt: | 2700 W |
| Ugn 2, avtagbar lucka: | Ja |
| Ugn 2, avtagbar glaslucka: | Ja |
| Ugn 2, Antal hyllor: | 4 galler |
| Ugn 2, invändig lampa: | Ja |
| Ugn 2, energiförbrukning (normal): | 0.95 kWh |
| Grillpanna: | Ja |
| Ugnens invändiga ytbehandling: | Emalj |
| Klar larm: | Ja |
| Typ av förvaringsutrymme: | Förvaringslåda |
| Antal tillagningszoner med förstärkningsfunktion: | 5 |
| Material i ugnens dörr: | Glas |
| Ugnstimer: | Ja |
| Diameter på platta/tillagningsyta 5: | 175 mm |
| Kokzon 5, boost: | 1400 W |
| Löstagbart glas i ugnsluckan: | Ja |
| Kemikalieskatt (Sverige): | Ja |
| Energiförbrukning (forcerad konvektion): | 2.77 MJ |
| Ugn 2, Antal paneler med glasdörrar: | 3 |
| Ugn 2, material i dörr: | Glas |
| Ugn 2, dörröppning: | Sidoöppning |
| Ugn 2, vanlig tillagning: | Ja |
| Ugn 2, termostatområde: | 50 - 260 ° C |
| Antal ugnsnät: | 3 |
| Bakplåt 2, djup: | 40 mm |
| Övre och nedre uppvärmning (ugn 2): | Ja |
| Ugn 2, innermått (B x D x H): | 444 x 425 x 316 mm |
| Ugn 2, konvektionstillagning: | Ja |
| Ugn 2, upptiningsfunktion: | Ja |
| Ugn 2, energiförbrukning (forcerad konvektion): | 0.85 kWh |
| Ugn 3, storlek: | Liten |
| Ugn 3, strömkälla: | Elektrisk |
| Ugn 3, nettokapacitet: | 36 l |
| Ugn 3, grill: | Ja |
| Ugn 3, invändig lampa: | Ja |
| Ugn 3, innermått (B x D x H): | 440 x 443 x 169 mm |
| Ugn 3, Antal paneler med glasdörrar: | 3 |
| Ugn 3, material i dörr: | Glas |
| Ugn 3, termostatområde: | 50 - 260 ° C |
| Ugn 3, Antal hyllor: | 2 galler |
| Kemikalieskattesänkning (Sverige): | 50 |
| Indikator för minsta kastrulldiameter: | Ja |
| Ugn 2, Antal funktioner: | 5 |
| Ugn 2, återuppvärmningsfunktion: | Ja |
| Ugn 2, Grillfunktion med fläkt: | Ja |
| Ugn 2, Bottenvärme: | Ja |
| Ugn 2, hyllmaterial: | Krom |
| Ugn 3, bruttokapacitet: | 41 l |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg TR4110IBL ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026