Smeg SI1M4744D Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg SI1M4744D (36 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 9 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.2 stjärnor baserat på 2 recensioner. Har du en fråga om Smeg SI1M4744D eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/36

Contents
41
EN
1 Instructions42
1.1General safety instructions42
1.2Appliance purpose46
1.6 Disposal46
1.7How to read the user manual47
2 Description48
2.1General description48
2.2Control panel49
3 Use51
3.1 Instructions51
3.2Preliminary operations52
3.3Using the hob52
3.4Additional functions60
3.5Special functions63
3.6Settings menu64
3.7User menu66
3.8Error codes69
4Cleaning and maintenance70
4.1 Instructions70
4.2Cleaning the surfaces70
4.3Ordinary weekly cleaning70
4.4Food stains or residues70
4.5What to do if...71
5 Installation72
5.1Electrical connection72
5.2Instructions for the installer73
5.3Safety instructions73
5.4Power limitation73
5.5Section cut from the countertop73
5.6 Mounting75
TRANSLATION OF THE ORIGINAL INSTRUCTIONS
These instructions apply only for the destination countries listed on the appliance's data
plate.
This is a class 3 built-in hob.
We advise you to read this manual carefully, which contains all the instructions for
maintaining the appliance’s aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | SI1M4744D |
| Inbyggd display: | Ja |
| Timer: | Ja |
| Bredd: | 750 mm |
| Djup: | 510 mm |
| Höjd: | 53 mm |
| Grill: | Ja |
| Sladdlängd: | 1.2 m |
| Automatisk avstängning: | Ja |
| Överhettningsskydd: | Ja |
| Flexibel kokzon: | Ja |
| Indikator för återstående tid: | Ja |
| Skydd mot oavsiktlig start: | Ja |
| Produktens färg: | Svart |
| Kontrolltyp: | Röra |
| AC-inspänning: | 220 - 240, 380 - 415 V |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Antal spänningsnivåer: | 9 |
| Installationsfack, bredd: | 560 mm |
| Barnsäkert: | Ja |
| Typ av spishäll: | Induktionshäll med zon |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 4 |
| Antalet elektriska kokzoner: | 4 |
| Kokzon 3, form: | Rund |
| Placering av platta/tillagningsyta 4: | Höger fram |
| Kokzon 1, form: | Rektangulär |
| Placering av platta/tillagningsyta 3: | Höger bak |
| Kokzon 2, form: | Rektangulär |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 3: | Elektrisk |
| Diameter på platta/tillagningsyta 4: | 160 mm |
| Placering av platta/tillagningsyta 2: | Vänster bak |
| Diameter på platta/tillagningsyta 3: | 210 mm |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 4: | Elektrisk |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2: | Elektrisk |
| Kokzon 4, form: | Rund |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | Elektrisk |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Främre till vänster |
| Manöverplats: | Övre främre |
| Maximal kabelförlust med anslutning: | Ja |
| Kokzon 1, storlek (B x D): | 218 x 180 mm |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 2100 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 2100 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 2300 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 1400 W |
| Typ av ytskikt: | Glass-keramisk |
| Kokzon 3, boost: | 3000 W |
| Kokzon 2, boost: | 2500 W |
| Kastrullavkänning: | Ja |
| Anslutningseffekt (elektrisk): | 7400 W |
| Installation fack djup (min): | 478 mm |
| Installation fack djup (max): | 482 mm |
| Anslutningseffekt (gas): | - W |
| Kokzon 1, boost: | 2500 W |
| Kokzon 4, boost: | 2100 W |
| Hålla sig varm funktion: | Ja |
| Boost-funktionen: | Ja |
| Spisens bredd, storlek: | 75 cm |
| Överfyllnadsskydd: | Ja |
| Integrerad huva: | Nej |
| Kokzon 3, dubbel boost: | 3000 W |
| Kokzon 2, storlek (B x D): | 218 x 180 mm |
| Kokzon 2, dubbel boost: | 3000 W |
| Snabbval av effektnivå: | Ja |
| Typ av flexibel kokzon: | Smeg MultiZone |
| Flexibel kokzon 1, storlek (B x D): | 385 x 230 mm |
| Boost för flexibel kokzon 1: | 3700 W |
| Antal äggklockor: | 1 |
| Antal end cooking-timers: | 4 |
| Indikator för minsta kastrulldiameter: | Ja |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg SI1M4744D ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026